چگونه می‌توانید با ذهنی باز به پتانسیل واقعی خود دست یابید

چگونه می‌توانید با ذهنی باز به پتانسیل واقعی خود دست یابید

«ری دالیو» میلیادر معروف و سرمایه گذار شرکت Bridgewater که از موفقترین شرکتای مدیریت سرمایه گذاری هستش، نظریه جالبی داره و عقیده داره همه می تونن با شکست دادن یه مانع بزرگ و مشخص، به پتانسل واقعی خود رسیده و موفق شن. اون بارو داره آدمایی که می تونن بر این مسئله پیروز شدن، برنده می شن اما اگه نتونن از پس اون برآیند، بازنده هستن.

اون که شرکت خود رو تو یه آپارتمون دو خوابه تاسیس کرده و تونسته اونو به سطح الان برسونه، حالا تصمیم گرفته تا راز موفقیتش رو با بقیه در میان بزاره. اون عقیده داره که مانعی بزرگ در راه رسیدن به موفقیت هست که رد کردنش واسه همه مشکله اما اگه شخصی بتونه اون بشناسه و بر اون غلبه کنه، به جایگاه بالاتری می رسه و مطمئنا موفق می شه. دالیو تنها یه پیشنهاد واسه رسیدن به پتانسیل واقعی مطرح می کنه؛

روشنفکر باشین و با ذهنی باز به استقبال همه مسائل برید تا به پتانسیل واقعی خود برسین

تصمیمای درست همیشه هم جهت با شخصیت شما نیس و بعضی وقتا مواقع مجبورین روی غرور خود پا بذارین تا به پتانسیل واقعی خود دست پیدا کنین. یه تصمیم درست می تونه بهترین راه حل واسه شما و شرکتتون به حساب آید اما ممکنه شما اصلاً اینجوری حل علاقه نداشته باشین. به نظر دالیو، هر شخص صددرصد موظفه که توانایی بررسی نقاط نظرات جور واجور رو داشته باشه و بتونه احتمالات جور واجور رو در نظر بگیره.

خیلی از افراد ادعا می کنن که روشنفکر هستن و در مورد خیلی از مسائل با ذهنی باز تصمیم می گیرن اما در واقع اونا ادای این جور افراد رو در آورده و بسیار سنتی، سختگیر و یه دنده ان. چند فرق بزرگ میان افراد روشنفکر و سختگیران هست که میشه با در نظر گرفتن اونا وجود ذهنی یه فرد رو شناخت؛

  • افراد یه دنده نمی خوان ایده هاشون به رقابت کشیده شه؛ روشنفکران از نظر مخالف بقیه اذیت نمی شن
  • یه دنده ها بیشتر از اینکه درباره فعالیتان سوال کنن، تصمیمشان رو لجوجانه اعلام می کنن؛ افراد روشنفکر باور دارن که ممکنه راهی رو اشتباه رفته باشن، به خاطر همین سوال می کنن
  • افراد یه دنده روی فهمیده شدن تمرکز می کنن اما روشنفکران تموم سعیشون اینه که بتونن بقیه رو بفهمن.
  • یه دنده ها ذره ای فروتنی ندارن و همه رفتارشون خودنماییه؛ افراد روشنفکر همیشه تلاش می کنن نتیجه کار هاشون رو به رخ بقیه نیاورده و مراقبند اشتباه نکنن

اولین قدم پیدا کردن این فرقای شخصیتیه. شما باید در اول این خصوصیات رو در خود پیدا کنین و ببینین چقدر روشنفکر هستین. قدم دوم شناخت این مسئله در دیگرونه. وقتی که تونستید این قدم رو به درستی وردارین، دور و برتون رو از روشنفکران پر کنین.

مهترین مسئله اینه که اختلاف نظر پیش اومده رو به عنوان خطر یا دشمنی در نظر نگیرید بلکه هم جهت با رفع اون عمل کنین. البته دالیو خاطر نشون می کنه که روشنفکر بودن به معنی قبول کردن همه چیز نیس. بعضی افراد با اینکه ذهنی باز دارن، انتقاد بقیه رو شنیده و ممکنه تغییراتی در تصمیمات خود بسازن اما احتمال اتفاق افتادن عکس این اتفاق هم هست. ممکنه بعضی اظهارنظرا اشتباه باشه و نباید اونا رو جدی گرفت.

این وسط دالیو پشنهاداتی هم جهت با حرکت از یه دندگی به سمت روشنفکر شدن مطرح می کنه که می  توان اونا رو در چند مورد خلاصه کرد:

باور کنین که ممکنه راه انتخابی شما درست نباشه

میلیارد معروف باور داره شناخت چیزایی در اونا، ایده و دانشی ندارین یکی از مهمترین چیزهاست. باید این رو فهمید که ممکن شما تو یه زمینه به خصوص اطلاعاتی نداشته باشین.

اول همه اطلاعات لازم رو کسب کرده و بعد تصمیم بگیرین

بعضی افراد احساسی برخورد می کنن و با شنیدن اولین نقطه نظر تصمیم می گیرن اما یکی از مهترین اصولی که خیلی از مدیران از اون بی بهره ان، صبره. بهتره افراد همه اطلاعات موجود رو به دست بیارن و بعد تصمیمی درست و کامل اتخاذ کنن.

به یاد بیارین که بدنبال بهترین جواب هستین. شاید بهترین جواب، جواب شخص دیگری باشه

وقتی که دو نفر به اختلاف نظر می رسن، ً یکی از اونا اشتباه می کنه. ممکنه این شخص شما باشین و اونقدر سرگرم راضی کردن بقیه هستین که فراموش می کنین اشتباه از سمت شماس.

پس مشخص شد که بهترین راه واسه رسیدن به موفقیت و رسیدن به پتانسیل واقعی خود، بهره مندی از ذهنی بازه. پس بهتره کدورتا رو کنار گذاشته و با ذهنی خالی از هرگونه سوتفاهم پیش برید.

دیدگاهتان را بنویسید