چرا پزشکان در مورد HEALTHKIT اپل ابراز نگرانی می کنند؟

چرا پزشکان در مورد HEALTHKIT اپل ابراز نگرانی می کنند؟

همونطور که باخبر هستین، چند هفته ای بیشتر به معرفی آیفون بعدی ( شاید آیفون ۶ ) نمونده. اما شک نداشته باشین در اون مراسم چیزای بیشتری از یه یا ۲ گوشی موبایل معرفی می شه. یکی از مهم ترین چیزایی که کاربران آیفون و آیپد منتظرش هستن IOS 8 هستش. اپل به سختی روی این سیستم عامل کار کرده و شاید بزرگترین تغییر در اون معرفی بخش سلامت باشه، بخشی که نگرانی پزشکان رو شدیدا برانگیخته س.

مختصری در مورد HEALTHKIT اپل

بخش سلامت سیستم عامل اپل HEALTHKIT یا کیت سلامتی اسمشه. این بخش به سنسورای موبایل (مثلا ژیروسکوپ) متصله. هم اینکه می تونه به ابزارای جانبی مثل NIKE، FITBIT، WAHOO و WITHING وصل شه. HEALTHKIT تموم اطلاعات به دست اومده رو یه جا تو یه وسیله به شما نشون میده. شرکت اپل اعلام کرده که این سیستم با کلینیکMAYO  در آمریکا و CAMBRIDGE TRUST در انگلیس کار می کنه تا اطلاعات شما رو به دست پزشکتون و یا حتی متخصیص بیمارستانی برسونه.

HEALTHKIT با آیفون ۴S، پنجمین نسل از IPOD TOUCH، IPAD 2 و مدلای جدید تر این دستگاه ها کار می کنه (مدلای قدیمی تر IOS 8 رو دریافت نمی کنن) اما آیفون ۶ شاید اصلی ترین نقش رو در به ثمر رسوندن این نرم افزار جدید بازی کنه، چون تعدادی سنسور جدید داره که مختص HEALTHKIT هستن و در نتیجه انتظار میره اطلاعات خیلی بیشتری رو در مورد سلامت در اختیار کاربران بذاره.

در نگاه کلی، HEALTHKIT چیز بسیار جالبی به نظر می رسه. اما اگه اینطوره پس به چه دلیل بعضیا از از جامعه پزشکی در مورد اون بیان نگرانی می کنن؟ واسه جواب گویی به این سوال نظرات ۲ متخصص در این مورد رو بررسی می کنیم.

نفر اول دکتر راکش کاپیلا (RAKESH KAPILA) یه دکتر عمومی در شهر لندنه. اون تحصیلات خود رو در مورد علوم پزشکی در MAYO CLINIC در آمریکا به اتمام رسونده.

دیگری دکتر DUSHAN GUNASEKERAه. اونم فارغ التحصیل رشته پزشکی بوده، و بعدا این حرفه رو رها کرده تا تبدیل به یه مشاور مالی در مورد خدمات در رابطه به این شاخه شه. ایشون دفتر خود رو در کلینیک MY HEALTHCARE در لندن داره و با کلینیک قلب REGENT’S PARK هم همکاری نزدیکی داره.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه شید تا اطلاعات بیشتری رو در مورد نکات مثبت و منفی کیت سلامتی اپل به دست بیارین.

دقت و توانایی گسترش

دکتر GUNASEKERA میگه: "یه مشکل این سیستم اینه که معلوم نیس اطلاعات چه قدر دقت دارن. در حالی که پزشکان می تونن از این اطلاعات استفاده کنن، هیچ تضمینی وجود نداره که مثلا فشار خون یا قند خون مریض درست و درست باشه. به خاطر همین شاید هیچ وقت تماشاگر اون نباشیم که یه دکتر به موبایل شما نگاه کنه و در مورد سلامتی تون نظرش رو اعلام داره."

دکتر کاپیلا هم نظر مشابهی داره و میگه: "نرم افزار HEALTHKIT باید قابل برنامه ریزی اختصاصی باشه. بطوری که هر مریض یا فرد رو جداگونه مورد بررسی بذاره. نمیشه از همه توقع داشت به نتایجی در دامنه نرمال سلامتی دست پیدا کنن. مثلا یه ورزشکار موقع استراحت ضربان قلبی برابر ۴۰ داره. در حالی که این مقدار واسه بقیه مردم، طوری غیر عادی پایینه. در این صورت دکترها فقط از روی اطلاعات به دست اومده از راه این نرم افزار نمی تونن در مورد وضعیت فرد نظر بدن."

خوشنودیا و نگرانیا

" این سیستم شک نداشته باشین تاثیراتی ذهنی بر بیماران داره، با اینکه هنوز به درستی معلوم نیس که اونا نگرانی شون افزایش پیدا می کنه، یا دلگرم تر می شن." اینا صحبتای دکتر GUNASEKERAه. دکتر KAPILA هم در این رابطه میگه: " کلید به درد بخور بودن نرم افزار سلامت جدید اپل اینه که اطلاعات تولید شده، تفسیر درستی از وضعیت مریض باشن. احتمال این قضیه هست که مردم در یکی از نمودارای HEALTHKIT یه جهش ببینن و اونو یه مشکل بزرگ در نظر بگیرن. در حالی که شاید به واقع همه چیز در دامنه نرمال بوده و اتفاق خاصی اتفاق نیفتاده باشه."

دکتر KAPILA ادامه میده: " بعضی از مردم ممکنه اطلاعات رو این جوری تفسیر کنن که اونا وضعیت مناسبی ندارن و این باعث دلواپسی شون شه. در حالی که آدمایی دیگه که زیادتر از اندازه به این اطلاعات و وضعیت سلامت خود اهمیت میدن، خود رو سالم تر از اون چیزی که هستن در نظر می گیرن.

اطلاعات و داده یه فرد رو در بازه نرمال نگه داشتن شاید خیلی هم کار سختی نباشه. در مورد این گروه از افراد (کسائی که خود رو سالم میدونن در حالی که سالم نیستن) من فکر میکنم نمیشه به اطلاعات و داده نرم افزار در مورد فعالیتای لازم فرد اکتفا کرد. اعداد به تنهایی نمی تونن تشخیص بدن چی واسه فرد خوبه و چی نیس."

حریم شخصی

دکتر GUNASEKERA عقیده داره: "یه مشکل دیگه حفاظت اطلاعاته. تموم اطلاعات پزشکی تو یه وسیله دیجیتال نگه داری می شه. درسته که داشتن تموم اطلاعات به شکل یه جا و قابل تفسیر، می تونه واسه مریض به درد بخور باشه، اما توانایی دسترسی به این اطلاعات باید به درستی بررسی شه."

نباید از یاد ببرم که همه نظرات ارائه شده در مورد این سیستم منفی نیستن و نظرات مثبتی هم وجود دارن.

فواید واسه بیماران دیابتی و زنان باردار

دکتر GUNASEKERA میگه: " یه وضعیت مخصوصا هست که در اون HEALTHKIT بسیار به درد بخور نتیجه و اون کمک به بیماران دیابتی بوده. این دسته از بیماران باید به صورت دائم مقدار قند خون خود رو اندازه گیری کنن. این عمل الان بوسیله خراشی بسیار کوچیک (سوراخ کردن انگشت با سنجاق) و چکوندن قطره ای خون بر دستگاه قابل حمل مخصوصی انجام می شه. اما کیتای جدید و ریزی وجود دارن که میشه اونا رو در زیر پوست قرار داد تا به شکل ممتد قند خون رو اندازه گیری کنن و اطلاعات رو واسه HEALTHKIT بفرستن.

پیام اخطار از طرف آیفون واسه کاربران دیابتی در مورد کاهش شدید قند خون می تونه یه تغییر تاریخی در سبک زندگی این بیماران باشه. دیگه احتیاجی نیس تا به شکل دستی مقدار قند خون رو کنترل کنن. تنها نگاهی به موبایل کافی میشه و یا بالاتر از اون، منتظر موندن واسه دریافت پیام اخطار همه چیز رو راحت می کنه."

GUNASEKERA هم اینکه فواید بسیاری در این وسیله جدید واسه زنان باردار می بینه: " زنان باردار باید در طول ۹ ماه خیلی دقیق چیزایی که می خورن و فعالیتایی که انجام میدن رو کنترل کنن. نظارت بر ضربان قلب می تونه راهی باشه تا مادران از سلامت جنین خود مطمئن گردند. الان راه هایی واسه این کار هست، اما نیازمند معاینه های منظم در زمان بارداری هستن. ولی با HEALTHKIT فقط کافیه یه قطعه الکترونیکی خاص رو به خود وصل کنن و منتظر پیامای اخطار آیفون باشن."

دکتر کاپیلا اضافه می کنه که HEALTHKIT پتانسیل این رو داره که به بیماران انسداد ریوی، تنگی نفس و اونا که موقع خواب مشکل تنفسی دارن کمک کنه تا مقدار اکسیژن خون خود رو در کنترل داشته باشن.

آموزش

در آخر هر دو متخصص فکر می کنن که آموزش نقشی حیاتی رو در موفقیت یا شکست HEALTHKIT بازی می کنه.

در واقع این تکنولوژی هنوز به سطحی نرسیده تا بتونه جایگزینی واسه دکترای واقعی باشه.

دکتر GUNASEKERA عقیده داره: "وقتی IOS 8 معرفی شه. اپل نیاز داره تا به کاربران نشون بده که باید به دنبال چی باشن. نبود موفقیت در تشریح تواناییای HEALTHKIT می تونه منتهی به اون شه که مریض و یا دکتر به کلی اونو کنار بذارن.

در واقع این تکنولوژی هنوز به سطحی نرسیده تا بتونه جایگزینی واسه دکترای واقعی باشه. بدن آدم سیستم بسیار پیچیده ایه که می تونه در روزای متفاوت وضعیتی متفاوت از خود نشون داره. حتی ممکنه درزمان چند ساعت شرایطش به کلی عوض شه. این سطح از پیچیدگی نیاز به یه متخصص داره تا همه مسائل رو بررسی کرده و بعد تشخیص بده که مشکلی هست یا نه.

اپل باید این نکته رو واسه کاربرانش توضیح بده که HEALTHKIT قرار نیس جای معاینه ها و چک آپا رو بگیره. در مقابل این نرم افزار راهی حساب می شه واسه کنترل کلی آمارها و اطلاعاتی از وضعیت بدن (فی بین ملاقاتا و مراقبتای پزشکی) که می تونه بر سلامت شما اثر بزاره."

سلامتی در مقابل تناسب اندام

یه نکته اینجا باقی می مونه و اون اینه که متخصصین فکر می کنن هرچند نام HEALTHKIT اونو نرم افزاری واسه سلامتی نشون میده اما واقعا این نرم افزار رابطه خاصی با این بحث نداره.

دکتر GUNASEKERA در این رابطه میگه: " تموم بخشای نرم افزار نامبرده بیشتر در مورد تناسب اندامه تا مراقبتای پزشکی و سلامت. کنترل ویتامینای لازم بدن واسه کسی که می خواد رژیم غذاییش رو کنترل کنه خیلی خوبه، اما این کمک چندانی به دکتر نمی کنه تا فهمیده باشه بیمارش در چه سطحی از سلامتی قرار داره."

دکتر KAPILA اضافه می کنه: " من قبول دارم که این نرم افزار واسه کسائی که ورزش می کنن و یا به تناسب اندام اهمیت میدن بسیار به درد بخور میشه. ما سالیانه از خدمات پزشکی زیادی استفاده می کنیم، با وجود HEALTHKIT نیازمون به خیلی از اونا مرتفع می شه. مثلا فشار خون که نیاز به کنترل همیشگی داره، با اینحال نرم افزار جدید IOS 8 بدون هیچ سختی ای قابل کنترل میشه."

در آخر دکتر GUNASEKERA عقیده داره: " شاید بشه اینطور نتیجه گیری کرد که HEALTHKIT مردم رو تشویق انجام میده که به تناسب اندام خود توجه و رسیدگی دقیق تری کنن و همین امر سلامت بیشتر اونا رو منجر شه."

گوگل فیت (GOOGLE FIT) هم در ماه های آینده با HEALTHKIT اپل همراه می شه تا یه کنترل کننده شخصی واسه وضعیت جسمی باشه. این دو با هم اثرات زیادی بر پیشرفت تکنولوژی در مورد سلامت دارن. نتیجه هر چی باشه، پیام روشنه : اونا هر چی هم بگن، مراجعه به دکتر رو متوقف نکنین.

دیدگاهتان را بنویسید