چرا مدیران معتمد ماریسا میر یکی پس از دیگری یاهو را ترک می کنند؟

چرا مدیران معتمد ماریسا میر یکی پس از دیگری یاهو را ترک می کنند؟

اوایل این ماه ماریسا میر مدیرعامل یاهو اظهاراتی رو مطرح کرد که باعث سرافکندگی مدیران مستعفی این شرکت شد و  اونا رو مجبور کرد تا روزه سکوت خود رو بشکنن و پرده از نگفتهای خود برداند.

این اظهارات باعث ناراحتی بعضی از مدیران مستعفی یاهو شد و حیرت زدگی اونا رو برانگیخت و یه سریای دیگه هم خیلی سریع به اونا عکس العمل نشون داده و خانوم میر رو به صداقت نداشتن متهم کردن.

مدیرعامل یاهو واسه افزایش درآمدهای این شرکت و پیشرفت اجناس جدید، شدیدا تحت فشاره و بخاطر این چندیه که تیم مدیریتی تحت سرپرستی اش مرتبا کوچیک و کوچیک تر شدن.

از جمله جدید ترین موارد انصراف در این شرکت میشه به Jackie Reses و Kathy Savitt اشاره کرد. در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا دلیل این عزل و نصبا و استعفاهای پشت سر هم رو همراه با همدیگه از نظر بگذرانیم.

هر دوی این آدما به وسیله شخص میر از کار برکنار شدن. Rese مدیریت فرایندهای خرید این شرکت بود و الحاق شدن استارتاپا با اونو سرپرستی می کرد و در کنار اون مدیریت واحد منابع انسانی یاهو رو هم رو دوش داشت و میشه اونو یکی از مهرهای کلیدی میر دونست.

اون همین ماه یاهو رو به مقصد Square ترک گفت. Savitt هم ریاست بخش بازاریابی این شرکت رو رو دوش داشت و ماه گذشته کارش رو واسه همکاری با شرکت STX Entertainment رها کرد.

حال این دو مورد رو در کنار لیستی طولانی از مدیران مستعفی یاهو بذارین که طبق گزارش Re/code  آدمایی مثل  Lisa Licht رئیس بخش همکاریای بازاریابی (که هنوزم شغل تازه اش اعلام نشده)، الکس استاموس مدیر ارشد امنیت اطلاعات یاهو (که به فیسبوک ملحق شد) و اسکات بورک معاون ارشد بخش تبلیغات و پلتفرمای داده ای این شرکت رو شامل می شن.

این رفتنای پشت سر هم و واکنشای یاهو به اونا، باعث شده که یه جور پریشونی و ناامیدی در یکی از بزرگ ترین شرکتای اینترنتی دنیا به وجود بیاد و همین امر فشار سرمایه گذاران این شرکت بر میر رو به دنبال داشته.

میر یه چند وقت پیش یه گزارش ناامید کننده دیگه رو در مورد کارکرد مالی سه ماهه یاهو منتشر کرد و پس از اون در مصاحبه با وال استریت ژورنال اعلام کرد که این ترک کردنا بخشی از یه «طرح» بودن و اونا رو «نتیجه برنامه ریزی دقیق واسه رشد مهارت ها، علاقه و تواناییای مدیریتی در یاهو» خواند.

خلاصه کلام اینکه میر منظورش این بود که اون افراد توانمندیای لازم واسه شغلشون رو نداشتن و اونم با اینجور جابجاییای قصد بهبود شرایط رو داشته.

اعلام نظرهای «ننگین»

با این همه، یکی از آدمایی که از نزدیک با موضوع آشنایی داره اظهارات مدیرعامل یاهو رو ننگین خونده و اونا رو به «دروغ» تشبیه کرده.

اونا که با این موضوع سر و کار داشتن اعلام کردن: خیلی از این مدیران شغلشون رو ترک می کنن چون از سبک مدیریتی تنگ نظرانه میر خسته شدن و پیشنهادات کاری بهتری رو گرفتن.

یکی از این افرد گفته: میر تنها باید می گفت که اون افراد طبق دلایل زیادی شرکت رو ترک کردن و اینکه یاهو الان مدیران خوبی داره و به آینده خوشبینه.

منبع دیگه اما، لحنی کمتر انتقادی داشته و باور داره که میر فقط از کلمات درستی واسه توضیح این ماجراها استفاده نکرده. این فرد که یکی از کارکنان قبلی یاهوست در عین حال اعلام داشته، این افراد اصلا از شنیدن اظهارات گذشته مدیرعامل یاهو ناراحت یا دلخور نشدن و ابدا باور نمی کردن که اینجور گفته هایی صحت داشته باشن.

این شخص در مورد ارتباطش با میر اعلام کرده: وقتی که در یاهو بودم بسیار به آینده امید داشتم. ما در بخشای هسته ای شرکت ابدا رابطه روبرو با هم نداشتیم و هیچ گونه تنشی میانمون به وجود نمی اومد.

ستاره های نورانی

تلاشای گذشته یاهو واسه اعمال تغییرات کار خیلی سخت و البته ملال آوره، از همین رو تعجبی نداره اگه تنشایی در سطوح بالای مدیریتی این شرکت به وجود بیاد.

Savitt که بر بخش بازاریابی و اهداف بلند پروازانه اش نظارت داشت، در این شرکت به عنوان یه ستاره میشناختنش. با این همه از تصمیمات راهبردی میر دل خوشی نداشت و همین امر اونو راضی کرد که آینده رو تو یه استودیوی هالیوودی به نام STX Entertainment دنبال کنه.

خانوم Savitt نقشی کلیدی در ارائه ویدئوهای اورجینال به وسیله یاهو داشت، هرچند بخشی از هزینه ۴۲ میلیون دلاری تحمیل شده بر دوش این شرکت به خاطر تولید مجموعه های تلویزیونی شامل Community مستقیما از اتخاذ سیاستای مدیریتی نادرست به وسیله شخص خانوم میر ریشه میگیره.

در طرف دیگه Reses قرار داره که به خاطر ترک یاهو شدیدا رنجیده خاطره. اون کارش رو به خاطر یه درگیری لحظه ای با میر رها نکرد.

Reses در واقع واسطه میان میر و غول تجارت الکترونیک چین یعنی علی بابا بود که یاهو ۱۵ درصد از سهامش رو در اختیار داشت. اون در جریان عرضه عمومی سهام این شرکت نقشی کلیدی رو بازی کرد و در مذاکرات دوباره یاهو با این شرکت که نقشی کلیدی در کم کردن تعداد سهام عرضه شده به بورس داشت، مهره ای موثر حساب می شد.

در ماه جولای امسال میر ایمیلی رو واسه کارکنان یاهو فرستاد و در اون اعلام کرد در شرکت مادرتخصصی جدیدی که قراره بعد از فروش باقی سهامش در علی بابا ایجاد شه، Reses یه پست مدیریتی داره. با این همه مشخص نبود که قراره از اون خواسته شه سمت مدیرعامل شرکت جدید رو داشته باشه یا خیر.

یکی دیگه از مهرهای مهم جدا شده از یاهو اسکات بورک بود. اون به شکلی به طور کامل دوستانه از یاهو جدا شد اما در زمان همکاری اش با این شرکت مسئول همون سیاستی بود که حالا باعث رشد کار و کاسبی یاهو در مورد تولید نمایشگر می شه.

میر موضعی دفاعی میگیره

این تغییرات مدیریتی در حالی اعمال می شن که یاهو به خاطر نداشتن یه روش هدف دار مدیریتی واحد سخت دچار پریشونی و گیجی شده و براساس جدیدترین گزارش مالی منتشر شده از طرف اون، درآمدهای سه ماهه گذشته این شرکت نسبت به بازه وقتی مشابه در سال ۲۰۱۲ که این پست رو در اختیار گرفت، تنها ۲ درصد بالا رفته.

از طرف دیگه، هرچه یاهو به موعد فروش سهامش از علی بابا نزدیک تر می شه، وال استریت هم بیشتر روی کار و کاسبی نه خیلی سود اون تمرکز می کنه. جالبه بدونین که بعضی از افراد پیش بینی کردن در ادامه سهام این شرکت به صورت خصوصی در میاد.

در عین حال، از دید بعضی افراد، کار کردن با میر هم که بیشتر به خاطر سیاستای مدیریتی سخت گیرانه اش شناخته می شه، روز به روز دشواتر می شه.

یکی از کارکنان قبلی این شرکت اعلام داشته، «دنیا داره روی سر اون خراب می شه و اونم این فشار رو عالی احساس می کنه.»

کس دیگه ای اینطور میگه که میر به حرف هیچکی گوش نمی ده و حرف خود رو به کرسی می نشاند.

البته تعدادی از معتمدین میر هنوزم که هنوزه در پستای خود هستن و از اون جلمه میشه به کن گلدمند مدیر ارشد واحد مالی، آدام کاهان مدیر اجناس جدید و سیمون خلف معاون ارشد واحد مهندسی محصول این شرکت اشاره کرد.

سوال مهم دیگری که مطرح می شه اینه که هیئت مدیره یاهو توجهی به این شرایط داره یا خیر. یکی از آدمایی که در این رابطه نظر داده عقیده داره که هیئت مدیره یاهو هیچ واکنشی نسبت به استعفای این ادما از خود نشون نمی ده و موضعی به طور کامل خنثی به خود گرفته.

دیدگاهتان را بنویسید