پیج رنک گوگل – Google Page Rank

پیج رنک گوگل – Google Page Rank

پیج رنک گوگل (Google Page Rank و به طور خلاصه PR) رتبه ای از یک تا ده، به صفحات سایت هاست.(نه دامنه).پیج رنک گوگل از سال ۱۹۹۶ میلادی به دنیا اومد.در اون زمان کل وب جهان خالی از محتوا و خیلی خیلی محدود بود.هم اینکه هنوز به کار گیری موتورهای جستجو باب نشده بود.گوگل در اون زمان با ایجاد پیج رنک طیف بزرگی از وب مستران رو به خود جلب کرد تا به انگیزه افزایش پیج رنک، به این موتور جستجو که در حالت محبوب شدن بود، روی بیارن. گوگل در اون زمان ، براساس لینکای ورودی به سایتا داده می شد پیج رنک رو محاسبه می کرد و طبیعتا هر سایتی که لینکای بیشتری از بقیه سایتا به اون برگشت داده شده باشن، پیج رنک بالاتری می گرفت و صفحه که پیج رنک بالاتری داره، از نظر گوگل صفحه مهم تری تلقی می شد.

پیج رنک هر صفحه رو می تونین از سایت moonsy.com ببینین.

اما شاید از خود سوال کنین به چه دلیل فعلای گذشته به کار برده می شه؟(می شد،می گرفت، محاسبه می کرد).چون پیج رنک گوگل، همزمان با تغییر وب جهان و مردم، تغییر کرد که در ادامه میفهمید!

اما پیج رنک چیجوری محاسبه می شه؟

گوگل به هر صفحه یه مقدار پیش فرض برابر با ۰.۲۵ میده.یعنی یه صفحه دارای پیج رنک اولیه ۰.۲۵ه.اگه سه صفحه به صفحه X لینک بدن، پیج رنک صفحه X برابر با ۰.۷۵ هستش.

اگه پیج رنک از صفحه X به صفحه Y چند بار لینک داده شده باشه، یا صفحه ای به خودش لینک دهد، هیچ مقدار پیج رنکی منتقل نمی شه.

اگه لینک صفحه مبدأ، لینک nofollow باشه، پیج رنک منتقل نمی شه.

اگه صفحه مبدا، دارای لینک خروجی باشه، مقدار کمتری پیج رنک منتقل می شه.مثلا اگه صفحه X دارای دو لینک خروجی باشه که یکی از اونا صفحه Y لینک شده باشه،نصف پیج رنک از صفحه X به صفحه Y منتقل می شه.

فرمول پیج رنک گوگل اول برابر شکل بوده است:

یه منهای مقدار اولیه منهای حاصل ضرب مقدار اولیه در جمع پیج رنکای صفحات لینک دهنده منهای تعداد لینکای خروجی اونا.

مقدار اولیه پیشفرض عدد ۰.۲۵ بود که در طول مدت و تغییرات گوگل به ۰.۵ و ۰.۸ تغییر کرد.

پس از گذشت زمان در سال ۲۰۰۷ و جون گرفتن بیشتر اینترنت و پر شدن سطح وب از وب سایتای جور واجور و هم اینکه جا افتادن کامل موتور جستجوی گوگل در جهان، وب سایتا و تجارتای اینترنتی، واسه افزایش پیج رنک صفحات خود دست به دامان روشای زیادی شدن.رد و بدل کردن لینک، خرید و فروش لینک، و فعالیت در سایتایی که فقط محل نگهداری لینک بودن(مزرعه لینک یا link farm) از این روش ها بود.بعد گوگل اقدام به مقابله با خرید و فروش لینک و حذف سایتای خدمات رد و بدل کردن لینک و مزرعه لینک و سایتهایی که از این روش ها استفاده می کردن کرد.

بعد در سال ۲۰۰۸ بحث follow و nofollow شدن لینکا مطرح شد و قرار بر این شد که اگه لینکی nofollow باشه، پیج رنک رو منتقل نکنه.بعد گوگل اعلام کرد، اگه می خواید لینک خرید و فروش کنین حتما اونو nofollow کنین.(مقاله لینکای نوفالو رو بخونین).

اما بازی به همینجا ختم نشد و گوگل مجبور شد، فرمول پیج رنک رو عوض کنه و دست آخر فرمول پیج رنک با اعمال تغییراتی در فرمولی که در بالا ذکر شد، تغییر کرد.فرمول دقیق پیج رنک دیگه معلوم نیس و هیچ منبع قابل استنادی واسه اون وجود نداره.گوگل واسه نبود رشد اسپمرا و مجبور کاربران به روشای درست سئو، دیگه حرفی از پیج رنک نمی زنه.

پیج رنکا به صورت لحظه ای محاسبه نمی شد و گوگل به صورت دوره ای پیج رنکا رو بروز می کرد.پس از سال ۲۰۱۰ تماشاگر تغییرات در پیج رنکا بودیم.خیلی از سایتایی که تصور می شد باید پیج رنک بیشتری بگیرن، یهو کل پیج رنک خود رو از دست دادن و خیلی از سایتایی که فکر نمی رفت پیج رنک اونا زیاد شه، زیاد شد.

پیج رنکا تقلبی هم به بازار اومد.حالا خیلی از پیج رنکا قلبیه و روشی هست که بشه پیج رنک تقلبی درست کرد.حتی پیج رنکای تقلبی از نظر سایتایی تشخیص پیج رنک و نوار ابزارایی که پیج رنک گوگل رو نشون میدن ممکنه تقلبی تشخیص داده نشه.

پیج رنکای گوگل در قدیم هر سال ۳ تا ۵ بار به روز می شد.اما با گذشت زمان مخصوصا بعد از سال ۲۰۱۰ بروز رسانیای پیج رنکای گوگل، به تاخیر افتاد.در سال ۲۰۱۰ فقط یه بار پیج رنکا اپدیت شد.پس از سال ۲۰۱۲ هم یه سال زمان برد تا در سال ۲۰۱۳ پیج نکا اپدیت شد.در سال ۲۰۱۴ هم اصلا پیج رنکا به روز نشد! و هنوزم در سال نوی ۲۰۱۵ میلادی به روز نشده.

احتمال میره، گوگل با نبودآپدیت  پیج رنکا می خواد راه رو بر اسپمرا و خریداران و فروشندگان لینک، تنگ کنه.هم اینکه این احتمال هست که پیج رنکای فعلی، همه پیج رنک واقعی که پیش گوگل محفوظه نباشن تا موجب گمراهی فروشندگان و خریداران لینک و کلاه سیاه کاران شه! اما بازم پیج رنک یکی از مواردیه که موجب می شه، خزندهای گوگل بیشتر به سایت سر بزنن و در نتیجه مطالب زودتر در یافته های جستجوی گوگل قرار گیرد.

پیج رنک بالا داشتن به معنی این نیس که اون سایت بالای صفحاتی قرار میگیره که پیج رنک پایین تری دارن(و برعکس).

با همه این توضیحات که اصلا  نشون از بی اهمیت دونستن پیج رنک نیس، حالا بهتره جدا از پیج رنک، به محتوا و جذب مخاطب بپردازید و به پیج رنک گرفتن سایت خود فکر نکنین.مطمئنا اگه هم گوگل پیج رنکا رو به روز کنه، به شکلی به صفحات پیج رنک میده، که راه دوباره بر اسپمرا باز نشه و دنیای اسپم، بیشتر از این جون تازه نگیره.

 

بروزرسانی فروردین ۹۴: پیج رنک همه سایتا صفر شد! مراجعه شه به مقاله : صفر شدن پیج رنک گوگل فقط پایان یه فریب بود!

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید