پیام عدم دسترسی ربات های گوگل به CSS و JS – Googlebot cannot access CSS and JS files on

پیام عدم دسترسی ربات های گوگل به CSS و JS – Googlebot cannot access CSS and JS files on

گوگل تازگیا به وب مستر تولز کاربران(همراه ایمیل) ، پیغامی مبنی بر نبود دسترسی ربات هاش به فایلای CSS و JS داده که امروز همزمان به ۴ تا ازمشتریان ما، فرستاده شد.این پیام مثل پیام اختلاف صفحات سایت با موبایل ، مطمئنا کم کم به همه وب سایتایی که دسترسی رباتا رو خواسته یا ناخواسته به فایلای CSS و جاوااسکریپت بستند، فرستاده میشه. محتوای پیام به توضیح زیره:

Googlebot cannot access CSS and JS files

Googlebot cannot access CSS and JS files on دامنه شما

To: Webmaster of https://seorooz.net/,

Google systems have recently detected an issue with your homepage that affects how well our algorithms render and index your content. Specifically, Googlebot cannot access your JavaScript and/or CSS files because of restrictions in your robots.txt file. These files help Google understand that your website works properly so blocking access to these assets can result in suboptimal ranking

گوگل دقیقا میگه، رباتام نمی تونن به فایلای CSS و جاوااسکریپت شما دسترسی داشته باشن و این باعث میشه ما خوب نتونیم محتوا و صفحات شما رو بررسی کنیم.این فایلا(CSS و جاوااسکریپتا) ، به ما کمک می کنن تا متوجه بشیم که سایت شما به درستی کار می کنه و اجرا میشه یا نه و نبود دسترسی ما به این فایلا، باعث میشه، رتبه شما، کمتر از حد مطلوب باشه.

راه حل و راه حل:

اول از راه این لینک وب مستر تولز و بعد از لاگین شدن در حساب گوگل خود و انتخاب سایت، مسیرای منابع بسته شده رو پیدا کنین.هر چی پوشه و راهی که در فایل robots.txt دادین که مربوط به منابع  بسته شده(یعنی همون css و js که مسیرش رو از لینک بالا دیدید) هست رو از فایل robots.txt خط بزنین و بعد از وسیله Fetch as google صفحاتتون رو با انتخاب گزینه Smart Phone و کلید Fetch and render بررسی کنین و ببینین گوگل و رباتای دسکتاپ و موبایل خیلی راحت می تونن صفحات شما رو ببینن یا نه.اگه مشکلی نبود دیگه هیچ کاری لازم نیس بکنین.

 

گوگل چه احتیاجی به این فایلا داره؟

گوگل مدتهاس با این فایلا درگیر هست و این چیز جدید نیس.از آخرین آپدیتای پاندا بررسی سایتا و خوندن فایلای CSS و JS مطرح شده بود.حتی قبل از اونم گوگل تلاش داشت، تا به درک کاملی از سایت با به کار گیری فایلای Css و JS برسه.

همونطور که در پست پنالتی گوگل هم اشاره کردم، بخشی از نیاز گوگل به این فایلا اینه که بتونه لینکای مخفی سایت شما رو پیدا کنه و تشخیص بده که این لینکا همیشه مخفی هستن یا در شرایط خاصی مخفی میشن یا به خاطر نمای موبایل و … مخفی شدن یا به خاطر تکنیکای UX  سایت مخفی میشن.از این رو، می تونه تشخیص بده که مخفی بودن لینکا و حتی محتوای شما ، به چه دلیلی هست.بحث تشخیص محتوا و لینک مخفی سالهاست جزو پروژه های گوگل هست که بتونه محتوا و لینک مخفی رو تشخیص بده تا بتونه با روشای کلاه سیاه محتوای مخفی مثل cloaking و روشای کلاه سیاه بک لینک، مثل به کار گیری بک لینکای مخفی، مقابله کنه.

این تنها یه دلیلش هست.تشخیص عکس العمل گرا بودن سایت شما، به خاطر دسترسی رباتای گوگل به همین فایلای CSS و جاوااسکریپت شماس.اینکه در نمای موبایل گوگل، زیر سایتایی که با موبایل سازگاری دارن، طوسی رنگ می نویسه Mobile Friendly به واسطه وجود مبارک همین فایلا و دسترسی گوگل به اوناس!

نکته دیگه هم در UX سایت هست.گوگل از اونجا که همیشه نسبت به همه موتورای جستجو از هر نظر پیشرو هست، با درک CSS و JS هر سایت، می تونه رباتایی بسازه که با سایتا کار کنن تا به درک درستی و نزدیک تر به درک یه آدم از هر سایت برسه.مثلا، تبای جاوااسکریپتی در سایت، به صورت پیش فرض، موجب میشه بخشی از محتوا و لینکا مخفی بشه و شامل تب فعال نشون داده بشه.منوای بازشو هم همینطوری.وقتی گوگل بتونه به درک خوبی از CSS و JS سایت شما برسه، می تونه ساختار سایت و تبا و منوا هم خوب درک کنه و بفهمه که با کلیک کاربر، نشون داده میشن.از این رو، احتمال پنالتیای با خطا و اشتباه گوگل، که به وجود اومده بوسیله تشخیص لینک و محتوای مخفی به قصد کلاه سیاه بوده از بین میره و احتمال قضاوتای نادرست گوگل درباره محتواهای مخفی که به قصد کلاه سیاه هم نیستن کم میشه.مثلا گوگل به محتوایی بیشتر اهمیت میده که به صور پیش فرض در حال نمایش باشه.در حالی که ممکنه شما با کلیک یا حرکت موس، محتواای مهم دیگه ای رو در سایتتون به کاربر نشون بدین.(یعنی محتواای مهم دیگه به صورت پیش فرض مخفی هستن.مثل تبای غیر فعال).

سوالات عادی

۱- من  این پیامو گرفتم. از یافته های جستجوی گوگل حذف میشم؟

نه حذف نمیشین.ولی رتبه ای که لیاقتش رو دارین رو ممکنه نگیرید.

۲- من سایتمو اپدیت کردم و تغییراتی دادم و بعد این پیام برام اومد.چه ربطی به اپدیت من داشته؟

ربطی نداره.شما فقط تصور کردین که از کار شما این پیام اومده.پست تناقضای سئو و درک درستی از سئو رو بخونین.

۳-من فایلای CSS و JS سایتم داخل پوشه ای هست که توی اون پوشه فایلا و صفحاتی هست که نمیخوام گوگل بهش دسترسی داشته باشه.چیکار کنم؟

فایلای CSS و JS باید در پوشه جداگونه ای باشن.اما از اونجا که مسیرشون عوض میشه، این فایلا در صفحات شمام از کار می افتن.پس بهترین کار اینه که، اون صفحات دیگه که نمیخواید گوگل و رباتا بهش دسترسی دارن رو، منتقل کنین به پوشه دیگه و راه پوشه شامل فایلای CSS و جاوااسکریپت رو تغییر ندید.فقط از robots.txt خط بزنین.

۴-در سایت وردپرسی چیجوری این مشکل رو حل کنیم؟

هر راهی که داخل خودش یا پوشهای داخلیش، فایلای js و css هست رو از robots.txt خط بزنین.البته به استثنای wp-admin چون این فایلا و صفحات این راه هم نمیخوایم به گوگل نشون داده بشه.چه برسه به css و js اونها.

مسیرای مربوط به پوشهای wp-content و wp-includes رو از robots.txt خط بزنین.

۵-من بعضی صفحات و پوشه هام رو کلا واسه رباتای گوگل بستم و رتبه اون صفحاتم برام مهم نیس.مثل صفحات مربوط به پنل کاربری و ادمین و بقیه صفحاتی که نمیخوام به هر دلیلی ایندکس بشن. باید CSS و JS اونها رو هم مسیرش رو واسه رباتای گوگل باز کنم؟

خیر.گوگل فقط به css و jsایی نیاز داره که مربطو به صفحاتی هستن که ایندکس میشن و رباتا می تونن اونها رو ببینن.گوگل حق نداره تو دیدن صفحاتی که خودتون اجازه ندادید، دخالت کنه و این کار هم نمیکنه.

۶-بعضی از صفحات من بعد از لاگین به کاربر نشون داده میشن.یعنی کاربر Login نشده نمی تونه اون صفحات رو باز کنه. CSS و JS اون صفحات رو هم باید از robots.txt حذف کنم؟

خیر. صفحاتی که کاربر باید لاگین کنه تا ببینه، ربات گوگل هم باید لاگین کنه تا ببینه.در نتیجه، اون صفحات اصلا بوسیله رباتا دیده نمیشن.پس مشابه سوال بالا میشه.یعنی این نوع صفحات هم، نیاز نیس فایلای css و js اونها رو واسه رباتا باز کنین.اگه هم این کار رو بکنین مشکلی حل نمیشه.اگه گوگل پیغام داده، به خاطر نبود دسترسی به فایلای Css و جاوااسکریپت صفحات ایندکس شده داده.نه صفحات ایندکس نشده و بسته شده از دید رباتا.

۷-شما سوال کنین تا به سوالات عادی اضافه کنیم…

دیدگاهتان را بنویسید