پایان نامه رشته حقوق :
داده ها و اطلاعات

پایان نامه رشته حقوق : داده ها و اطلاعات

ر گردآوری اطلاعات است و هدف آن اکتشافی، توصیفی یا تبیینی می‌باشد. در این نوع تحقیقات تلاش محقق بر آن است تا توصیفی عینی، واقعی و منظم از کی موقعیت و یا یک موضوع به دست آورد. به عبارتی بهتر محقق سعی می‌کند آن چه که هست را بدون هیچ گونه تغییر و یا دخالت ذهنی گزارش نماید (نادری، سیف‌نراقی، 1371 ص:103)
مبحث دوم:(مفاهیم و قلمرو تحقیق)

1-6-تعریف واژه ها و مفاهیم
تعریف پیشگیری:
واژه پیشگیری را از نظر لغوی جلوگیری کردن، منافع شدن، جلو بستن، پیش بینی کردن و مانع سرایت شدن(معین 367-1387) پیشگیری در واژه شناسی به معنای «جلوگیری و دفع» آمده است و پیشگیری کردن یعنی مانع شدن (همان، 1381) اما از لحاظ اصطلاحی پیشگیری در جرم شناسی عبارت است از استفاده از تکنیک های گوناگون مداخله به منظور ممانعت از وقوع بزهکاری می باشد.

تعریف پیشگیری وضعی:
پیشگیری وضعی عبارت است از اقدام به محدود نمودن فرصت های ارتکاب جرم یا مشکل تر کردن تحقق این فرصت های مجرمین بالقوه به عبارت دیگر پیشگیری وضعی یا فنی از طریق کاهش و تقلیل فرصت‌های مجرمانه یا فرصت های ارتکاب جرم باعث جلوگیری از جرم می گردد(پرویزی، 1379،ص:16).

تعریف قتل عمد:
قتل عمد به مواردی اطلاق می شود که قاتل با انجام کاری قصد کشتن شخص معین یا فرد یا افرادی غیرمعینی از یک جمع را داشته باشد خواه آن کار کشنده نباشد ولی در عمل سبب قتل می شود(قانون مجازات اسلامی مصوب 1369)

تعریف یگان انتظامی:
مجموعه ای است از نفرات یکپارچه و متشکل با سازمان مشخص که بر حسب وظایف محوله عهده دار نظم، آرامش و امنیت در یک محدوده خاص می باشد(جزینی، 1387،ص:32)

تعریف پاسگاه انتظامی:
یگان انتظامی است که مسئول تأمین نظم و امنیت، آسایش عمومی و فردی و جلوگیری از وقوع جرایم در چارچوب شرح وظایف محوله در محدوده استحفاظی برون شهری است (گل محمدی، 1381، ص:5)

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

تعریف مناطق جرم خیز:
مناطقی هستند که به علت بافت فیزیکی و شهری خاص آن مانند تراکم جمعیت، تجمع اماکن عمومی و مسافرخانه ها، قرار گرفتن ترمینال ها، مراکز فروش اموال دست دوم و سایر موارد دیگر نسبت بیشتری از جرایم در آن منطقه به وقوع می پیوندد(گل محمدی، 1385،ص:154)

تعریف اطلاع رسانی:
عبارت است از آگاه کردن، گزارش دادن، نشر داده ها و اطلاعات، خبر رساندن و انتقال مطالب، نشر اطلاعات که می تواند به صورت شفاهی، کتب، صوتی و تصویری، علائم و مرز، عکس، نقشه، نور، موسیقی و … انجام گیرد.هدف اطلاع رسانی به عنوان یک علم، تهیه مجموعه اطلاعاتی است که سبب پیشرفت نهادهای گوناگون و روش هایی می شود که برای گردآوری و انتقال دانش در نظر گرفته شده است (امیری وحاجی بابائیان، 1386،ص:22)

تعریف طرح ریزی:
طرح ریزی عبارت است از پیش بینی و تعیین یک روش یا ایجاد و ترتیب خاص در کارها و قسمت های ذیربط برای تسهیل در حصول به اهداف پیشگیرانه از جرایم است و در دو مقطع زمانی کوتاه و دراز مدت برنامه ریزی می شود(گل محمدی، 1385،ص:155)

1-7-بررسی قلمرو تحقیق:
1-7-1-وضعیت کلی استان:
1-7-1-1-کلیات اجتماعی:
کرمانشاه را از دید گوناگونی آب و هوائی و قومی و مذهبی هند ایران لقب داده اند چرا که از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصر شیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل هستند و در این استان قومیت های گوناگونی در کنار هم زندگی می کنند. از دیدگاه مذهبی نیز دارای گوناگونی بسیار زیادی است. به طور مثال پیروان کیشهای شیعه، سنی، اهل حق (یارسان)، مسحی(ارمنی)،(آشوری)، و یهودی در این استان در کنار هم زندگی آشتی آمیزی دارند.
زبان کردی و فارسی در شهر کرمانشاه از رایج ترین زبان ها می باشند. در این شهر گویش های کردی کرمانشاهی، کلهری و جافی از زبان کردی، فارسی با لهجه کرمانشاهی و در بخشی هم زبان لکی نیز رایج است.

1-7-1-2- وجه تسمیه و پیشینه تاریخی:
نام کرمانشاه به بهرام شاه ساسانی منسوب است که در روزگار پدرش، فرمان روایی ایالات کرمان را داشت و بدین جهت به کرمانشاه لقب یافت.

1-7-1-3- موقعیت جغرافیایی:
استان کرمانشاه با حدود 24434 کیلومترمربع وسعت در میانۀ ضلع غربی کشور، بین 33 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان های لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود شده است.محدوده استان کرمانشاه، از هزاره های قبل از میلاد محل سکونت اقوام مختلف بوده است. استان کرمانشاه ناحیه ای کوهستانی است که ما بین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات رشته کوه های زاگرس پوشانده است. این استان به لحاظ صنعتی و کشاورزی منطقه ای پررونق بوده و به لحاظ قدمت و دیرینگی زیست در این ناحیه از جلوه های گردشگری و جاذبه های خاصی برخوردار است.این استان در منتهی الیه غربی کشور از سه طرف دارای مرز داخلی با
استانهای (لرستان، کردستان، ایلام، همدان) و از یک سمت دارای مرز بین المللی با کشور عراق است مختصات جغرافیایی آن بین 36 و 33 درجه و 15 و 35 درجه شمالی و 24 و 45 درجه تا 30 و 48 درجه طول شرقی قرار دارد.

1-7-1-4- آب و هوا
آب و هوای استان تحت تأثیر رژیم مرطوب مدیترانه ای و دارای میانگین میزان بارندگی سالانه 300 تا 800 میلیمتر میباشد.
استان کرمانشاه دارای 4 اقلیم متفاوت است:
1-زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک در شهرستانهای قصرشیرین-سرپل ذهاب و دهستان ازگله در جنوب غربی جوانرود
2-زمستان سرد و تابستان خنک(پاوه، جوانرود و کرند غرب)
3-نیمه خشک خنک شهرستان سنقر و دهستان پشت دربند کرمانشاه
4-نیمه خشک گرم شامل کنگاور، صحنه و هرسین

1-8-2- کلیات اقتصادی:
کرمانشاه مرکز کشاورزی ایران است و بیشتر درآمد اقتصادی کرمانشاه از این راه است در حوزه شهرستان کرمانشاه دو شهرک صنعتی وجود دارد که بیش از 256 واحد صنعتی و تولیدی در آن احداث شده است . این شهرستان به لحاظ نیروی کار ارزان می تواند فعالیت صنعتی چشم گیری داشته باشد میزان صادرات مواد غذایی، مصالح ساختمانی و صنایع دستی کرمانشاه تنها در 3 ماه نخست سال
1390 مجموع 9 درصد از صادرات کل کشور را شامل می شود بازارچه مرزی پرویز خان سال 1387 رتبه اول فعالیت را میان بازارچه های مرزی کسب کرده است. و همچنان مقام اول صادرات به کشور عراق و مقام هشتم صادرات کشور ایران را به خود تخصیص داد مهمترین کارخانه های شهر کرمانشاه عبارتند از: کارخانه های قند، پالایشگاه کرمانشاه، پالایشگاه نفت آناهیتا، مجتمع پتروشیمی کرمانشاه، کارخانه سیمان غرب، کارخانه سیمان سامان، کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه (تنها کارخانه اسیدسیتریک خاورمیانه) و … می باشد.
1-8-3-جغرافیای شهر کرمانشاه:
شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد، از شمال غربی به کوه طاق بستان و از جنوب به سفید کوه منتهی می شود که در قسمت مرکزی استان کرمانشاه با موقعیت 47 درجه و 4 دقیقۀ شرقی و 19 درجه و 34 دقیقه شمالی قرار دارد و دارای 24500 کیلومترمربع گستردگی و ارتفاع 1200 متر از سطح دریا است کرمانشاه یکی از شاهراه های ارتباطی شرق و غرب و قدیمی ترین راه عبور زائران عتبات عالیات است که به همین سبب تأثیرات فرهنگی و معنوی برجای گذارده است. کرمانشاه در دروازه زاگرس قرار دارد. رشته کوه زاگرس که فلات ایران را از سرزمین های همسایه جدا کرده است در مسیر کرمانشاه، به دشت های وسیع و کوه های عمدتاً مجزا و دره های وسیعی منتهی می شود که از قدیم برای رسیدن به میان رودان مورد استفاده قرار گرفته است.
فاصله زمینی شهر کرمانشاه در شرایط مطلوب تا بغداد، 390 کیلومتر، تا تهران، 590 کیلومتر، تا مرز خسروی(مرز ایران و عراق) در حدود 200 کیلومتر و فاصله هوایی آن تا تهران 413 کیلومتر است.

1-8-4-وضعیت انتظامی:
کلانشهر بزرگ کرمانشاه با شهرک های حاشیه نشین متعدد در بعد انتظامی و در حوزه اجرایی آن توسط تعداد 15 کلانتری شهری، یک واحد یگان امداد، یگان ویژه، سه بخش انتظامی و 10 پاسگاه روستایی کنترل و تأمین امنیت انتظامی می گردد.

1-8-5-وضعیت قتل شهر:

آمار وقوع قتل های شهرستان کرمانشاه در سال 1386
ردیف وقوع کشف جنسیت مقتول انگیزه های منجر به حادث شدن قتل
1 47 37 مذکر مونث اختلاف خانوادگی فساد اخلاقی سرقت نزاع و درگیری اختلافات (مالی، ملکی و قبیله ای) سایر انگیزه ها نامعلوم

32 15 12 5 3 4 5 4 14

آمار وقوع قتل های شهرستان کرمانشاه در سال 1387
ردیف وقوع کشف جنسیت مقتول انگیزه های منجر به حادث شدن قتل
1 63 50 مذکر مونث اختلاف خانوادگی فساد اخلاقی سرقت نزاع و درگیری اختلافات (مالی، ملکی و قبلی) سایر انگیزه‌ها نامعلوم

39 24 21 9 5 5 15 5 3

آمار وقوع قتل های شهرستان کرمانشاه در سال 1388
ردیف وقوع کشف جنسیت مقتول انگیزه های منجر به حادث شدن قتل
1 53 40 مذکر مونث اختلاف خانوادگی فساد اخلاقی سرقت نزاع و درگیری اختلافات (مالی، ملکی و قبلی) سایر انگیزه ها نامعلوم

41 12 18 8 7 2 3 10 5

آمار وقوع قتل های شهرستان کرمانشاه در سال 1389
ردیف وقوع کشف جنسیت مقتول انگیزه های منجر به حادث شدن قتل
1 68 60 مذکر مونث اختلاف خانوادگی فساد اخلاقی سرقت نزاع و درگیری اختلافات (مالی، ملکی و قبلی) سایر انگیزه ها نامعلوم

47 21 20 12 6 7 8 9 6

آمار وقوع قتل های شهرستان کرمانشاه در سال 1390(تا بهمن ماه)
ردیف وقوع کشف جنسیت مقتول انگیزه های منجر به حادث شدن قتل
1 60
69
مذکر مونث اختلاف خانوادگی فساد اخلاقی سرقت نزاع و درگیری اختلافات (مالی، ملکی و قبلی) سایر انگیزه‌ها نامعلوم

46 14 9 8 6 10 6 4 17

فصل دوم:

((ادبیات تحقیق))

مبحث اول :بررسی جرم شناختی قتل عمد
2-1-تعاریف و مفاهیم قتل:
2-1-1-تاریخچه قتل:
الف-قبل از اسلام :
همان گونه که می دانیم و در مقدمه نیز اشاره شد قتل انسان مهترین آسیبی است که به افراد جامعه وارد می شود این جنایت فقط از جهت سلب حیات انسان مهم نیست بلکه واکنشی که جامعه در مقابل آن نشان می دهد دارای اهمیت به سزایی است در اوایل، جامعه بشری که نفع و فایده عمومی به معنای امروزی را درک نکرده بود در مجازات قاتل مداخله ای نداشت. این امر یک موضوع شخصی و حقوقی به شمار می رفت ولی دم می توانست انتقام خود را از شخص و وابستگان وی بگیرد و هر نوع مجازاتی که برایش در نظر می گرفت می توانست اعمال نماید و یا اینکه فقط به جبران خسارت وارده بسنده می نمود. مجازات قاتل در دوران قدیم برای تنبیه دیگران یا حفظ نظم اجتماعی نبود بلکه بیشتر برای تسکین آلام خانواده مقتول بود چه بسا که این گونه قتل ها سبب بروز اختلافات قبیله ای و وقوع کشتارهای دسته جمعی و قبیله ای می شد. با گذشت زمان انتقام خصوصی جای خود را به جامعه داد و این جامعه بود که متضرر اصلی بزه قتل بود و در نهایت عهد دار تعقیب و مجازات قتل گردید و با گذشت زمان و کشته شدن یک نفر نظام جامعه به شدت مختل شد و برای برقراری نظم و انضباط در جامعه جز با اعدام قاتل امکان نداشت. بدیهی ترین مجازاتی که از همان اول برای قتل در نظر گرفته می شد، مجازات اعدام بود. در قوانین یهود بزه قتل آن قدر بزرگ بود که هیچ مانعی نمی توانست جلوی مجازات قتل را بگیرد. در یونان

دیدگاهتان را بنویسید