ویژوال کامپوزر چیست ؟مروری بر افزونه وردپرس ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر چیست ؟مروری بر افزونه وردپرس ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر در میان همه پلاگینا در CodeCanyon از دید اندازه فروش رتبه اول رو به خود اختصاص داده و تعداد فروش این پلاگین از مرز ۲۰۰۰۰ فروش در ماه مارچ سال ۲۰۱۴ عبور کرد. این پلاگین توسط WP Bakery تولید شده و در ThemeForest بیشتر از ۳۰۰ قالب اضافه واسه اون در اختیار استفاده کنندگان قرار داده شده که همه به صورت درگ ان دراپ هستن و تا کنون بیشتر از ۶۵۰۰۰ سایت جور واجور در سراسر دنیا این پلاگین رو نصب کردن.

ویژوال کامپوزر چیه ؟

ویژوال کامپوزر پلاگینیه که این روزا سروصدای زیادی در دنیای وردپرس به راه انداخته و تموم اینا بدون دلیله که این پلاگین قابلیتای فوق العاده ای داره، این ویژگیای فوق العاده پلاگین نام برده موجب می شه که هرکسی که حتی آشنایی مختصری با وردپرس داره بتونه با به کار گیری اون وب سایتی رو ایجاد کنه و پس میشه گفت که دلیل اصلی معروفیت ویژوال کامپوزر سادگی به کار گیری اون هستش. اما این وسیله به گونه ایه که همه مراحلی رو که افراد واسه ایجاد یه سایت باید بگذرونه پشتیبانی می کنه؟!

ما در این مقاله می خوایم واسه شما درباره قابلیتای ویژوال کامپوزر و کارایی که این پلاگین می تونه در انجام اونا به شما کمک کنه صحبت کنیم و بعد واسه شما توضیح بدیم که چیجوری شما می تونین از این وسیله استفاده کنین تا صفحات منحصربه فردی در سایت خود ایجاد کنین.

ویژگی اصلی ویژوال کامپوزر

قبل اینکه به سراغ طرز کار ویژوال کامپوزر بریم و کارکرد اونو واسه شما توضیح بدیم خوبه اول یه مرور کلی داشته باشیم بر ویژگیای منحصر به فرد این وسیله که انگار موجب شدن این وسیله از بقیه وسایل موجود جدا شه.

WordPress Post Editor به کاربران اجازه میده پستای خود رو در وب سایتشان ویرایش کنن و اونا رو به هر شکل و فرمی که میخوان در بیارن. مثلا در این بخش افراد می تونن بخشی از متن خود رو بولد و یا ایتالیک کنن، لینکا و تصاویری رو به متن اضافه کنن، لیستایی در متن خود بسازن و کارای مشابه دیگری بکنن. با به کار گیری پلاگین ویژوال کامپوزر کاربران می تونن همه کارای مربوط به ویرایش صفحه رو با درگ ان دراپ بکنن، درواقع این پلاگین به کاربران امکان ایجاد صفحات بسیار حرفه ای در سایت بدون کد نویسی و فقط با درگ ان دراپ کردن رو میده و این پلاگین امکان انجام همه فرایندای ویرایش و ایجاد صفحه رو با به کار گیری پلتفرمی که واسه کاربر به طور کامل ویژوال یا بصریه بوجود میاره.

ویژوال کامپوزر واسه کاربران امکان ایجاد صفحات بسیار منحصر به فردی رو با به کار گیری بلوکای سازنده محتوا، جفت و جور می کنه. بعضی از پلاگینایی که مانند ویژوال کامپوزر پیج بیلدر هستن، از بلوکای سازنده با نام ماژولا و بعضی با نام ویجتا یاد می کنن، اما ویژوال کامپوزر اونا رو المانای محتوا می نامد. المانای محتوا بلوکایی سازنده محتوا هستن که میشه اونا رو به صورت درگ ان دراپ در هر کدوم تیکه از صفحه مورد نظر قرار داد.

بیشتر از ۴۰ المان محتوا در ویژوال کامپوزر هست، این المانا شامل بلوکای متنی، کلیدای شبکه های اجتماعی، ویدیو پلیرها و بسیاری المانای مشابه دیگه هستن. همه این المانا محتوا ریسپانسیو هستن و پس به کار گیری اونا موجب می شه که صفحه شما در صفحات دسکتاپ، تبلتا و موبایل و هر وسیله دیگری که کاربران واسه مراجعه به سایت شما ازش استفاده کرده باشن، خوب نشون داده شه. علاوه بر این خیلی از این المانای محتوایی توانایی تنظیم شدن دارن و میشه بعضی تنظیمات دلخواه خود رو در اونا وارد کرد.

پیچ بیلدرهای مختلفی که کارکرد اونا به صورت درگ ان دراپه به کاربران این امکان رو میدن که تنظیمان و اصلاحات مورد توجه خود رو در Backend و یا در Frontend بکنن، اما توانایی خاص ای در ویژوال کامپوزر هست که موجب می شه با به کار گیری اون بشه اصلاحات خود رو هم در Backend و هم در Frontend انجام داد و انتخاب اون به طور کامل بسته به سلیقه و خواسته کاربره. مانند همه پیج بیلدرای دیگه در ویژوال کامپوزر هم این امکان به کار گیری هر قالب وردپرسی هست. علاوه بر این ویژوال کامپوزر از همه زبانای پشتیبانی می کنه و با پلاگین ترجمه وردپرس یا qTranslate سازگاری داره.

چیجوری صفحات سایت خود رو با به کار گیری ویژوال کامپوزر طراحی کنیم؟

وقتی که نصب و فعال سازی پلاگین ویژوال کامپوزر تموم شد شما می بینین که دو کلید جدید روی Post Editor شما ظاهر می شه، یکی از این کلیدا واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که ویرایش صفحات خود رو در Backend انجام بدین و دیگری امکان ویرایش صفحات در Frontend رو واسه شما جفت و جور می آورد، واسه اینکه شما از امکان ویرایش صفحه در Backend استفاده کنین باید کلید Backend Editor رو کلیک کنین و واسه اینکه از امکان ویرایش در Frontend استفاده کنین باید کلید Frontend Editor رو کلیک کنین. ظاهر شدن این دو کلید اضافه در بخش Post Editor واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که از بین ویرایشگر مود سنتی یا همون ویرایشگر پیش فرض ورد پرس، ویرایشگر Backend و ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر یکی رو انتخاب کنین.

اگه روی کلید Backend Editor کلیک کنین می بینین که ادیتور پیش فرض ورد پرس شما به Backend Editor ویژوال کامپوزر تغییر پیدا میکنه.

چهار کلید در بالای رابط کاربری ویرایشگر Backend ویژوال کامپوزر هست، کلیدی که روی اون علامت “+” هست واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که یه المان محتوای جدید اضافه کنین. کلید خاکستری رنگی که روی اون یه علامت “T” به رنگ سفید نشون داده شده تمپلیت باکس رو واسه شما بارگذاری می کنه و کلیدی که روی اون علامت چرخ دنده هست، باکس CSS رو واسه شما بارگذاری می کنه که به شما این امکان رو میده که کلاسای CSS مورد نظر خود رو واسه اون صفحه مشخص کنین. آخرین کلیدی که در این صفحه هست شما رو به ویرایشگر Frontend هدایت می کنه.

وقتی که شما واسه بار اول وارد ادیتور Backend ویژوال کامپوزر میشین، یه صفحه خوش اومد گویی یا Welcome page واسه شما نشون داده می شه که در اون میانبرهایی واسه دسترسی به گزینه های بسیار پر استفاده ای که معمولا افراد اونا رو مورد استفاده قرار میدن هست. این میان برا شامل میان بر اضافه کردن المانای جدید، میان بر اضافه کردن یه Text Block یا بلوک متنی (بلوک متنی یکی از المانای محتوای موجود در ویژوال کامپوزره) و هم اینکه میان بر انتخاب صفحه بندی (Layout) مناسب و دلخواه واسه محتوای شماس.

اگه شما روی کلیدی که علامت “+” روی اون قرار داره کلیک کنین می بینین که صفحه Element Box یا جعبه المانا که شامل المانای صفحه آراییه، واسه شما نشون داده می شه. در حالت پیش فرض همه المانا نشون داده می شن اما این امکان هم واسه شما هست که با به کار گیری گزینه های بالای صفحه تنها المانای مشخصی رو انتخاب کنین تا تنها همون المانا در صفحه شما نشون داده شن. با به کار گیری این گزینهاتون می تونین انتخاب کنین که تنها یکی از مجموعه المانای Social، Structure، WordPress Widgets و یا Content نشون داده شن.

در اول این مقاله ذکر کردم که در ویژوال کامپوزر بیشتر از ۴۰ المان محتوا هست. اگه بخوایم یه گروه بندی کلی از این المانا بسازیم باید بگیم که ۱۲ نمونه از المان موجود در لیست المانای محتوای ویژوال کامپوزر، ویجتای وردپرس هستن، ۲۵ تا از اونا المانای محتوای جدا از هم هستن، ۴ تا از المانا مربوط به شبکه های اجتماعی بوده و ۳ المان ساختاری در میون این المانا هست. در ورژن الان ویژوال کامپوزر ۴۴ المان محتوا هست.

اولین المان محتوای موجود در صفحه المانای محتوا Rowه که واسه تنظیم سطرهای تو یه صفحه به کار میره. سطر در واقع مهم ترین المان هر صفحه س چون ستونا، صفحه بندیا و همه محتواهای صفحه درون سطرها قرار می گیرن. در المان محتوای Row میشه سطرا رو اضافه کرد، حذف کرد، ویرایش کرد و بسیاری کارای مشابه دیگه انجام داد. همه این قابلیتا علاوه بر اینکه واسه تک تک سطرهای موجود تو یه صفحه هست واسه تک تک ستونا هم هست. واسه به کار گیری این امکانات باید موس رو چند لحظه روی ستون مورد نظر آویزون نگه دارین تا نوار ابزاری که همه این امکانات رو واسه شما جفت و جور می کنه ظاهر شه.

المان Text Block واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که با به کار گیری ویرایشگر ویژوال ورد پرس، محتوایی رو درون صفحه خود اضافه کنین.

ویژوال کامپوزر واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که هر المان محتوایی رو سفارشی سازی کنین، یا یعنی اونو برابر با میل خود ویرایش کنین. تنظیمات موجود واسه هر کدوم از المانای محتوای ویژوال کامپوزر براساس نوع اون المان فرق داره. در تنظیمات مربوط به المانای محتوای ساده مثل المانای مربوط به شبکه های اجتماعی، فقط این امکان رو هست که اندازه کلید مربوط به اونا رو تغییر بدین، اما واسه المانای محتوای سخت تر گزینه ها و تنظیمات زیادی هست که شما می تونین طبق سلیقه خود اونا رو تغییر بدین.

کلا میشه گفت که ویژوال کامپوزر امکان ویرایش هر المانی رو که شما در صفحات خود قرار می دید، به شما میده.

اگه شما در المان row روی کلیدی که علامت “+” روی اون قرار داره کلیک کنین می تونین یه سطر به صفحه خود اضافه کنین و بعد با به کار گیری آپشنی که در زیر کلید “+” قرار داره، می تونی تعداد ستونا و حجم هر یک رو در این سطر مشخص کنین. در این آپشن ۱۱ نوع جور واجور از صفحه آراییا (layouts) یا چینش ستونا تو یه سطر به صورت از پیش آماده شده هست، که شما می تونین بسته به سلیقه خود هر کدوم از اونا رو انتخاب کنین. اگه هیچ کدوم از صفحه آراییای موجود در این وسیله مناسب کار شما نباشه شما می تونین خیلی راحت با به کار گیری این وسیله صفحه آرایی مورد نظر خود رو ایجاد کنین. شما می تونین وارد سربرگ row شید و با به کار گیری کلید که روی اون علامت “+” هست سطرهای جدیدی به صفحه خود اضافه کنین. پس از اینکه شما سطرا و یا ستونای جدیدی در صفحات خود ایجاد کردین، می تونین خیلی راحت محتوایی رو از سطرها و ستونای دیگه و یا از محل دیگری به این سطرها و ستونای جدید انتقال بدین.

پس از ایجاد سطرا و ستونا و قرار دادن محتوا در اونا، ویژوال کامپوزر به شما این امکان رو میده که شکل این سطرها و ستونا رو به شکل دلخواه خود تغییر بدین. اگه شما وارد بخش تنظیمات مربوط به ستونا در این وسیله شید و سربرگ General رو انتخاب کنین، می تونین فونت ، اندازه و رنگ محتواها رو تغییر بدین و هم اینکه در این بخش می تونین کلاسای CSS دیگری رو به مجموعه کلاسای CSS خود، اضافه کنین.

البته شما با به کار گیری CSSای عادی موجود هم می تونین سطرها و ستونای صفحه خود رو خوب فرم دهی کنین.

شما می تونین اندازه نوارهای مرزی، حاشیه ها، حد فاصل خطوط و خیلی از موارد مشابه رو در سربرگ Designing Option درون بخش تنظیمات ستونا (Column Settings) مشخص کنین. در همین سربرگ شما می تونین هم اینکه رنگ کادرها ، حاشیه ها و زمینه تصویر رو تغییر بدین، علاوه بر این شما می توایند شکل و فرم کاردها رو هم تغییر بدین. مثلا شما می تونین از یه کادر ساده که دارای خطوط ممتده استفاده کنین، و یا از کادری استفاده کنین که به جای خطوط ممتد در اون نقاط پشت سر هم با فواصل منظم و یا خط تیره هایی با فواصل منظم در میان اونا استفاده کنین.

در سربرگ Design Options همه امکانات لازم واسه ویرایش حاشیه ها، کادرها و رنگاشون و بقیه مسائل مربوط به اونا هست.

در بخش تنظیمات ستونا یا Column Settings سربرگ دیگری هم با نام Widths and responsiveness هست، که همه تنظیمات موجود در اون مختص ستونا بوده و واسه سطرا قابل اجرا نیس چون این تنظیمات معمولا به صورت خودکار واسه سطرها انجام میشه و پس احتیاجی به انجام دادن اونا به صورت دستی نیس.

شما می تونین در بخش Widths and responsiveness مشخص کنین که امکان کاهش پهنای ستونا به یه دوازدهم پهنای صفحه وجود داشته باشه در این صورت پهنای ستونا متناسب با اندازه صفحه نمایش دستگاهی که کاربر واسه جستجو در سایت شما استفاده می کنه تغییر می کنه. با این کار شما مطمئن میشین که وقتی که کاربران تلفنای همراه به سایت شما مراجعه می کنن نیاز به زوم کردن صفحه و استفاده تکراری از اسکرول واسه مشاهده مطالب درون صفحه شما ندارن. واسه تعیین پهنای ستونا می تونین به باکس تنظیمات ستونا یا Column Setting Box مراجعه کنین.

در صفحه اصلی رابط کاربری ویژوال کامپوزر همونجوریکه قبلا هم به اون گفته شد کلیدی هست به رنگ طوسی که بر اون حرف “T” که مخفف Templateه نوشته شده. به این کلید آیکون تمپلیت می گن. اگه شما روی این کلید کلیک کنین باکس تمپلیتا واسه شما نشون داده می شه. در این صفحه شما می تونین صفحه آرایی یا تمپلیت که واسه یکی از صفحات خود ایجاد کردین به صورت یه تمپلیت جدا از هم ذخیره کنین تا بتونین اونو روی دیگه صفحات سایت خود اعمال کنین. در این صفحه شما امکان ذخیره تمپلیتای زیادی رو دارین و پس هر گاه که شما تو یه صفحه از سایت خود تنظیماتی انجام می دید و صفحه آرایی مشخصی ایجاد میکنین می تونین اونو ذخیره کنین تا در دیگه صفحات بتونین خیلی راحت ازش استفاده کنین. ذخیره سازی تمپلیتا از شما زمان چندانی نمی گیره و شما می تونین فقط در چند ثانیه این کار رو انجام بدین.

در باکس تمپلیتا یه زبانه دیگه به نام Default templates هم هست که در اون ۶ تمپلیت پیش فرض هست. این تمپلیتای پیش فرض که در اونا همه تنظیمات از پیش تعیین شده و شما می تونین بدون انجام هیچ تنظیمات اضافه ای از اونا استفاده کنین می تونه نقطه شروع خوبی واسه استفاده شما از ویژوال کامپوزر باشه. شما می تونین از این تمپلیتا واسه صفحات لندینگ خود استفاده کنین. من به شما پیشنها می کنم که در اول کار خود با ویژوال کامپوزر حتما از این تمپلیتا استفاده کنین چون این تمپلیتای پیش فرض به شما کمک می کنن که درک درستی از افزونه ویژوال کامپوزر و امکانات اون بدست بیارین. شما می تونین این تمپلیتای پیش فرض رو هم در لیست صفحه آراییا و یا تمپلیتای خودتون (My templates) ذخیره کنین.

اگه شما یکی از تمپلیتای پیش فرض رو انتخاب کنین که در صفحه شما بارگذاری شه، صفحه آرایی مربوط به اون تمپلیت در صفحه شما و در زیر تنظیمات شما قرار میگیره. درون صفحه آراییای پیش فرض نوشته های مبهمی هست که شما می تونین پس از بار گذاری صفحه آرایی مربوطه این نوشته ها رو با نوشته های مورد توجه خودتون جایگذاری کنین.

به کار گیری ویرایشگر Backend کار بسیار ساده ایه و شما می تونین خیلی راحت به کار گیری اونو بیاموزید. مانند بسیاری دیگه از شکلای جور واجور پلاگینای ورد پرس که زمینه فعالیت مشابهی با ویژوال کامپوزر دارن، شما می تونین در کمتر از نیم ساعت با کارکرد این وسیله به طور کامل آشنا شید. وقتی که شما کار با این پلاگین رو آموختید و دونستید که باید چیجوری با به کار گیری این پلاگین در صفحات خود سطرا و ستونایی بسازین و اونا رو به فرم و اندازه مورد نظر خود در بیارین نوبت به اون می رسه که به دنبال ایجاد صفحات منحصر به فرد و خاص با به کار گیری این پلاگین در سایت خود باشین.

ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر

همونجوریکه شما دوستان میدونید، ویرایشگر Frontend به شما این امکان رو میده که صفحات در حال اجرای سایت خود رو ویرایش کنین.

واسه اینکه از ویرایشگر Backend ویژوال کامپوزر به ویرایشگر Frontend اون سوییچ کنین باید روی کلید Frontend Editor در بالای صفحه و در بخش Post Editor کلیک کنین. یادتون باشه که قبل اینکه از حالت ویرایشگر Backend به ویرایشگر Frontend سوییچ کنین و یا برعکس، حتما تغییرات و ویرایشایی که انجام دادین رو ذخیره کنین، در صورت نبود ذخیره سازی ویرایشا همه تغییرات ایجاد شده توسط شما به حالت اولیه برمی گردن و وقت و زحمات شما تلف می شه.

از نظر من ویرایشگر Backend بیشتر واسه ایجاد ساختار صفحات و ایجاد تغییرات ساختاری در سایت مناسبه و ویرایشگر Frontend بیشتر واسه ایجاد تغییرات جزیی در سایت مناسبه. البته خیلی از کاربران ورد پرس بهتر می دونن که همه ویرایشای خود رو در ویرایشگر Backend بکنن و بسیاری دیگه دوست دارن که همه کارای ویرایشی رو در ویرایشگر Frontend بکنن و این موضوع به طور کامل به سلیقه شخصی اونا وابسته.

در ویرایشگر Frontend ویژوال کمپرسور شما با کلیک کردن روی Content Block یا بلوک محتوا، همون گزینه هایی رو می بینین که در ویرایشگر Backend ویژوال کامپوزر اونا رو مشاهده کرده بودین. این گزینه ها شامل گزینه ای واسه ایجاد سطرای جدید، گزینه ای واسه ایجاد ستونای جدید، گزینه هایی واسه ویرایش سطرا و ستونا و گزینه های واسه حذف اونا و … هستش. در بالای صفحه ویرایشگر Frontend ویژوال کمپرسور شما کلیدای مشابهی با چیزی که در ویرایشگر Backend مشاهده کرده بودین هست، کلیدی با علامت “+” روی اون که واسه اضافه کردن المان محتوای جدید استفاده می شه، کلیدی با علامت “T” روی اون که واسه بار گذاری تمپلیتای پیش فرض استفاده می شه، کلیدی با علامت چرخ دنده که واسه ایجاد تغییرات در تنظیمات میشه ازش استفاده کرد. علاوه بر کلیدای نام برده کلیدای دیگری هم در بالای صفحه ویرایشگر Frontend ویژوال کمپرسور هست، یکی از کلیدا که عبارت “Save Draft” روی اون حک شده واسه ذخیره پیش نویسا و دیگری که عبارت “Publish” روی اون حک شده واسه انتشار محتوای ایجاد شده کاربرد داره و در کنار همه این کلیدا کلیدی واسه سوییچ کردن به ویرایشگر Backend هم هست.

مزیت به کار گیری ویرایشگر Frontend به ویرایشگر Backend اون هستش که زمانیکه شما از ویرایشگر Frontend استفاده می کنین، هر تغییری که در صفحات سایت ایجاد میکنین همون لحظه واسه شما قابل مشاهده هستش، یعنی شما می تونین پس از اعمال هر تغییر در سایت خود بررسی کنین که صفحات شما پس از اعمال تغییر نام برده به چه شکل هستن.

علاوه بر همه کلیدای نام برده، کلید دیگری در بالای رابط کاربری ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر هست که روی اون عبارت “Guides ON” حک شده، شما می تونین با فشردن این کلید ببینین که صفحه شما بدون اعمال تغییرات ایجاد شده با به کار گیری المانای محتوای ویژوال کامپوزر به چه شکل بوده. در واقع این کلید همه اقدامات انجام شده شما در جهت ویرایش صفحه با به کار گیری ویژوال کامپوزر رو می تونه غیر فعال کنه تا شما بررسی کنین که قبل از اعمال تغییرات صفحات شما به چه شکل بودن.

در بالای رابط کاربری کلید دیگری هم هست که روی اون یه کادر مربعی شکل و یا مستطیلی شکل حک شده، شما می تواندی با کلیک کردن روی این کلید کارکرد سایت خود رو در حال نمایش روی صفحه نمایشایی با سایزهای جور واجور ببینین. با کلیک کردن روی این کلید یه منوی آبشاری واسه شما باز می شه که شما می تونین در اون هر کدوم از دستگاه های مانیتورهای خونگی، تبلتا و تلفنای همراه رو انتخاب کنین تا بتونین کارکرد سایت خود رو روی این دستگاه ها ببینین. با به کار گیری این کلید که کارکرد بسیار حساس و مهمی داره شما می تونین ریسپانسیو بودن یا نبودن سایت خود رو مورد بررسی بذارین و ببینین که کاربران غیر دسکتاپ هم می تونن از سایت شما استفاده کنن یا اینکه در به کار گیری سایت شما با مشکلاتی مواجه می شن.

با وجود اینکه بجز ویژوال کامپوزر چندین نمونه پیج بیلدرهای دیگه وجود دارن که امکان ایجاد و ویرایش صفحات به صورت درگ ان دراپ رو به کاربران میدن، اما هیچ کدوم از پیج بیلدرهای دیگه بجز ویژوال کامپوزر امکان ویرایش صفحات هم در Backend و هم در Frontend رو به کاربران نمی دن، و این ویژگی موجب شده که ویژوال کامپوزر محبوبیت بسیاری در میان کاربران پیدا کنه.

تنظیمات ویژوال کامپوزر

محیط تنظیمات ویژوال کامپوزر دارای ۵ زبانه مجزاه که در ادامه هر کدوم از اونا رو به صورت جدا از هم واسه شما توضیح میدم. زبانه اول که Home اسمشه امکان انجام تنظیمات عمومی و کلی رو به کاربران میده.

در بالای صفحه آپشنی هست که به شما این امکان رو میده که نوع پستایی که می خواین ویژوال کامپوزر روی اونا قابل استفاده باشه رو انتخاب کنین. در واقع در این بخش شما می تونین ویژوال کامپوزر رو در بخشای جور واجور سایت خود فعال یا غیر فعال کنین.

یکی از بهترین آپشنای موجود در این صفحه رول ادیتوره، با به کار گیری این آپشن شما می تونین انتخاب کنین که هر کدوم از گروه های جور واجور یوزرهای سایت، از کدوم یکی از ادیتورهای سایت بتونن استفاده کنن. مثلا اگه شما در سایت خود علاوه بر ویرایشگر وردپرس ویرایشگر ویژوال کامپوزر رو هم داشته باشین، شما می تونین با به کار گیری آپشن رول ادیتور امکان به کار گیری تنها یکی از ادیتورها رو به ادمینستریتورها یا مدیران سایت خود بدین یا امکان به کار گیری هر دو ویرایشگر رو واسه مدیران سایت آزاد کنین.

در این بخش یه توانایی منحصر به فرد دیگه هم هست، شما می تونین در رول ادیتور امکان به کار گیری بعضی المانای محتوا رو واسه بعضی از گروه های جور واجور یوزرهای سایت محدود کنین. این امکان وقتی واسه شما به درد بخور هستش که بخواین بعضی از گروه های یوزرهای سایت فقط به المانای محتوای مشخصی دسترسی داشته باشن و امکان به کار گیری دیگر المانا واسه اونا ممکن نباشه.

زبانه دوم در صفحه تنظیمات ویژوال کامپوزر به شما امکان تنظیم رنگبندی المانای محتوای ویژوال کامپوزر رو میده. علاوه بر رنگ بندی در این زبانه شما می تونین فاصله بین المانا در حاشیه پایینی اونا رو هم تغییر بدین و اونا رو به هم نزدیکتر و یا از هم دورتر کنین و هم اینکه اندازه صفحه ویژوال کامپوزر رو واسه به کار گیری اون در تلفنای همراه تنظیم کنین.

زبانه سوم در این صفحه تنظیمات به شما امکان به کار گیری کدا و کلاسای CSS جور واجور واسه ایجاد تنظیمات در ویژوال کامپوزر رو میده. شما می تونین کدها و کلاای CSS مورد نظر خود رو در این بخش وارد کنین و بعد واسه شکل دادن المانای محتوا در ویژوال کامپوزر اونا رو فراخوانی کنین.

در زبانه چهارم در تنظیمات ویژوال کامپوزر شما می تونین اطلاعات مربوط به لایسنس خود رو در اون وارد کنین تا هر وقتی که ورژن جدید و قابلیتای جدیدی از ویژوال کامپوزر ایجاد شد، پلاگین شما به صورت خودکار بروزرسانی شه. علاوه بر این وارد کردن اطلاعات لایسنس موجب می شه که شما بتونین از پشتیبانیای شرکت تولید کننده این پلاگین استفاده کنین. خیلی از پیشرفت دهندگان نرم افزارهای جور واجور، واسه جلوگیری از استفاده غیر مجاز از نرم افزارشان اینجور گزینه ای رو در نرم افزارهای خود ایجاد می کنن که کاربران واسه استفاده همه جانبه از نرم افزار نیازمند یه لایسنس باشن.

در زبانه پنجم که آخرین زبانه موجود در صفحه تنظیمات ویژوال کامپوزره، شما می تونین کدهای اضافه ای رو از دیگر پلاگینا به ویژوال کامپوزر اضافه کنین، این کار موجب می شه که شما بتونین المانای محتوای دیگری بجز اونایی که در ویژوال کامپوزر موجود هستن رو در میان المانای محتوای ویژوال کامپوزر خود اضافه کنین و کاراییای اونو زیاد کنین.

همونجوریکه می بینین هیچ تنظیمات اضافه دیگری وجود نداره و همه تنظیمات موجود در صفحه ویژوال کامپوزر واسه شما توضیح داده شده. نکته مهم اون هستش که شما از بین همه تنظیمات موجود در صفحه تنظیمات ویژوال کامپوزر باید تنظیمات مربوط به لایسنس رو بیشتر از دیگر تنظیمات جدی بگیرین، چون انجام تنظیمات در این زبانه شما رو از امکانات جور واجور تری بهره مند می سازه.

نگاهی خلاصه به قابلیتای ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که فقط در چند دقیقه صفحات بسیار حرفه ای و قشنگتر ایجاد کنین. یادگیری کار با پلاگین ویژوال کامپوزر کار ساده ایه و شما می تونین فقط در ۲۰-نیم ساعت کار کردن با اونو بیاموزید، البته تعداد المانای محتوای اون زیاد بوده و ممکنه یادگیری به کار گیری همه اونا از شما کمی زمان بگیره.

وقتی که شما بتونین کار با المانای محتوای ویژوال کامپوزر رو بیاموزید می تونی با به کار گیری اونا صفحات منحصر به فردی بسازین. شش تمپلیت پیش فرض موجود در ویژوال کامپوزر می تونه در اول کار با این پلاگین واسه یادگیری به کار گیری اون به شما کمک کنن.

پیشرفت دادن ویژوال کامپوزر

ویژوال کامپوزر بسیار Developer Friendlyه یا یعنی واسه پیشرفت دهندگان به کار گیری اون بسیار جذابه و پیشرفت دهندگان اونو به همه دیگه پلاگینای مشابه بهتر می دونن. المانای محتوای این پلاگین دارای توانایی تنظیم شدن و شخصی سازی شدن هستن و هم اینکه شما می تونین شورت کدهایی رو به این پلاگین اضافه کنین.

اگه شما به فکر پیشرفت دادن پلاگین ویژوال کامپوزر خوده باید به شما این نوید رو بدهم که افزونه های بسیاری وجود دارن که واسه بهسازی ویژوال کامپوزر طراحی شدن و هم اینکه پلاگینای وردپرس بسیاری وجود دارن که میشه اونا رو به صورت ترکیبی با ویژوال کامپوزر استفاده کرد. یه نمونه از افزونه س ایی که می تونین واسه پیشرفت کار با ویژوال کامپوزر ازش استفاده کنین Templatera Template managerه.

نقاط ضعف ویژوال کامپوزر

هر گاه که من با افزونه ای کار می کنم با مسائلی مواجه میشم و مشکلاتی می بینم که با اون افزونه قادر به حل اونا نیستم و اونا رو به عنوان نقاظ ضعف اون افزونه در نظر می گیرم. ویژوال کامپوزر هم مانند همه دیگه افزونها اشکالاتی داره که پیشرفت دهندگان اون می تونن به حل اونا و بهبود اونا توجه کنن. در سالای گذشته من بیشتر از هزار افزونه و پلاگین جور واجور رو بررسی کردم، که همه اونا پیج بیلدرهایی بودن که کارکرد اونا به صورت درگ ان دراپ بود و به کار گیری بعضی از اونا رایگان و یه سریای دیگه نیاز به پرداخت حق عضویت داشت.

خیلی از این پلاگینا دارای توانایی اضافه کردن ویجتای ورد پرس بودن، یعنی هنگام به کار گیری اونا کاربران می تونست هر کدوم از ویجتای وردپرس رو که به اون نیاز داشتن به عنوان یه المان محتوا وارد ویژوال کامپوزر خود کنن و ازش استفاده کنن. این موضوع موجب می شد که کارایی این پلاگینا بسیار زیاد شه چون کاربران علاوه بر اینکه قادر بودن از المانای محتوای درون این پلاگینا استفاده کنن، قادر بودن هرجا که المانای محتوا دارای کسری و ضعفی بودن و نمی تونستن خواستهاشون رو خوب برآورده کنن، از ویجتای ورد پرس که قبلا اونا رو در سایت خود فعال سازی کرده بودن استفاده کنن.

بدیش اینه ویژوال کامپوزر دارای این توانایی نیس و وقتی که کاربران نیاز به امکانات اضافه تری داشته باشن تنها می تونن از بقیه افزونها و پلاگینایی که با ویژوال کامپوزر موافق هستن استفاده کنن.

البته در این وسیله یه المان محتوای ستون فرعی( Widgetized Widgetized sidebar) هست که واسه کاربران تا حدودی به کار گیری ویجتای ورد پرس رو جفت و جور می کنه. در تئوری این طور انگار این المان محتوای ستون فرعی Widgetized واسه کاربران امکان به کار گیری ویجتا رو جفت و جور می کنه اما در عمل به کار گیری اون تا حدی مشکل و زمان بره که کاربران کمتر ممکنه ازش استفاده کنن.

المان محتوای ستون فرعی Widgetized واسه شما این امکان رو جفت و جور می کنه که هر کدوم از ساید بارها و یا ستونای فرعی رو که می خواین در این بخش اضافه کنین اما به شما این امکان رو نمی ده که یه محیط ویجت جدید بسازین، پس شما مجبورین که هر باری که می خواین یه ویجت رو به صفحه مورد نظر خودتون اضافه کنین، به صورت دستی یه ساید بار جدید بسازین. در حالیکه پلاگینای ورد پرس مثل Custom Sidebars واسه شما روند ایجاد یه ساید بار رو ساده تر می کنن و اما انجام این روند در ویژوال کامپوزر بسیار وقت گیر و طولانی هستش.

مثلا شما فرض کنین که یه سایت با ۱۰۰ صفحه جدا از هم دارین و می خواین در ۲۵ نمونه از این صفحات ویجتای مورد نظر خود رو اضافه کنین، اگه شما واسه این کار از ویژوال کامپوزر استفاده کنین، مجبور به ایجاد ۲۵ ساید بار جدا از هم واسه هر کدوم از ۲۵ صفحه مورد نظر خود هستین. عوضش اگه شما از بقیه پلاگینای پیج بیلدر واسه این کار استفاده کنین می تونی فقط با درگ ان دراپ کردن، ویجتای مورد نظر خود رو به محیط صفحات خود اضافه کنین.

امیده که WP Bakery این موضوع رو تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس حل کنه و امکان اضافه کردن ویجتا به صورت مستقیم در صفحات رو واسه کاربران ویژوال کامپوزر جفت و جور کنه.

من بهتر می دونم که واسه طراحی صفحات وب سایتم از ویرایشگر Backend ویژوال کامپوزر استفاده کنم. البته خیلی از کاربران ویژوال کامپوزر بهتر می دونن که از ویرایشگر Frontend واسه این کار استفاده کنن چون اونا موقع به کار گیری ویرایشگر Frontend مستقیما صفحات سایت رو می بینن و می تونن همزمان با ایجاد تغییرات در سایت اثرات اونو ببینن.

با این وجود من بازم بهتر می دونم که واسه ویرایش صفحات وب سایتم از ویرایشگر Backend استفاده کنم. دلیل این موضوع اون هستش که با وجود کارایی بالای ویرایشگر Frontend و لذت همزمان دیدن تغییرات ایجاد شده در صفحات هنگام به کار گیری این ویرایشگر، بار گذاری این ویرایشگر در بعضی مواقع با مشکلاتی رو به رو می شه و وقتی که شما می خواین ویرایشگر Frontend رو بار گذاری کنین ممکنه به مدت نا معلومی علامت بار گذاری روی صفحه ظاهر شه اما هیچ صفحه ای واسه شما بارگذاری نگردد. من واسه بار اول که با این مشکل مواجه شدم تلاش کردم که بررسی کنم این مشکل مربوط به ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزره یا دلیل دیگری داره، به همین منظور این وسیله رو روی یه سایت آزمایش کردم و همه پلاگینای دیگه رو غیر فعال کردم تا کارکرد این وسیله رو به تنهایی مورد بررسی بذارم، اما در کمال تعجب علی رقم غیر فعال بودن همه پلاگینای دیگه ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر

در بیشتر دفعات بارگذاری با مشکل مواجه می شد. دوباره هم من آزمایشی رو روی کارکرد بارگذاری ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر بررسی کردم و این بار یه پستی وبلاگی که در اون هیچ محتوایی نبود رو واسه آزمودن این وسیله انتخاب نمودم، در کمال ناباوری در تموم دفعاتی که من آزمون بارگذاری ویرایشگر Frontend ویژوال کامپوزر رو روی این پست انجام دادم، ویرایشگر خوب بارگذاری شد و هیچ اشکالی در کار اون ایجاد نشد. پس از پرس و جو از دیگر کسائی که واسه ویرایش سایت خود از این پلاگین استفاده می کردن فهمیدم که اونا هم دقیقا مشکل مشابهی دارن و در آخر نتیجه گیری شد که مشکلی در پری لودر (Preloader) اون هست که موجب می شه در بعضی از مواقع بار گذاری ویرایشگر Frontend این وسیله با مشکل مواجه شه.

اخطار درباره پلاگینایی که در اونا یه پکیج از قالبای وردپرس هست

همه پیشرفت دهندگانی که قالبای وردپرس ایجاد می کنن با ویژوال کامپوزر آشنا هستن و می دونن که خیلی از مشتریان اونا واسه ایجاد صفحات سایت خود از این وسیله استفاده می کنن، چون این وسیله توانایی درگ ان دراپ داره و کاربران می تونن خیلی راحت با به کار گیری اون صفحات خود رو ایجاد کنن. واسه همینه که ویژوال کامپوزر موجود در ThemeForest صدها قالب وردپرس درون خود داره.

بیشتر کاربران بهتر می دونن که وقتی که حق عضویتی واسه یه پلاگین می پردازن این پلاگین شامل قالبای ورد پرس هم باشه، اما بهتره که کاربران این قالبا رو به صورت جدا از هم بخرن. دلیل این اون هستش که بیشتر پیشرفت دهندگانی که قالبای وردپرسی رو واسه پلاگینای جور واجور تولید می کنن پس از اینکه پلاگین نام بردهآپدیت می شه و تغییراتی در اون ایجاد می شه، قالبی رو که واسه اون پلاگین طراحی کردن روآپدیت نمی کنن و این موضوع باعث می شه که پلاگین همآپدیت نشه و نسخه کهنه و بی اعتبار شده وآپدیت نشده در سایت کاربران بمونه و سایت اونا در برابر آسیب قرار بگیره.

کاربرانی که این پلاگین رو به صورت مستقیم از CodeCanyon خریداری می کنن، هر گاه کهآپدیت جدیدی از پلاگین ارائه شه، پلاگین اونا به صورت خودکار بروزرسانی می شه و نسخه جدید روی سایت اونا فعال می شه اما اون دسته از کاربرانی که نسخه های پلاگین رو که در اونا یه پکیج قالبای وردپرس هست خریداری می کنن، پلاگین اوناآپدیت نمی شه و نمی تونن از قابلیتای نسخه بروز شده استفاده کنن و نسخه کهنه و بی اعتبار شده در سایت اونا باقی می مونه که می تونه موجب آسیب دیدن سایت اونا شه.

اگه شما از یه نسخه از پلاگین ویژوال کامپوزر روی سایت خود استفاده میکنین که این نسخه شامل قالبای ورد چرخ، حتی اگه نمی خواین نسخه دیگری رو بخرین دست کم واسه حفظ امنیت سایت خود مرتبا چک کنین که بروز رسانی جدیدی واسه پلاگین شما عرضه شده یا نه، تا هر گاه که یه نسخه جدید از پلاگین عرضه می شه خیلی سریع با خبر شید و اونو روی سایت خود نصب کنین.

مقایسه

در ادامه پلاگین ویژوال کامپوزر رو از دید خیلی از معیارهایی که کاربران موقع خرید یه پلاگین اونا رو مورد توجه قرار میدن با بقیه پلاگینای مشابه موجود مقایسه میکنیم تا اگه شما قصد انتخاب یه پیج بیلدر رو دارین و بازم در انتخاب خود دودل هستین بتونین تصمیم درستی بگیرین.

هزینه ها

ویژوال کامپوزر از دید قیمت گزینه خیلی خوبیه و قیمتی که کاربران واسه به کار گیری اون باید بپردازند در مقایسه با بقیه پلاگینای مشابه، بسیار کمتره. ویژوال کامپوزر یه پلاگین پیشرفته س که قابلیتای بسیاری داره و به کار گیری اون واسه کاربران امتیازات زیادی داره با این حال اندازه هزینه ای که کاربران واسه به کار گیری اون باید بپردازند تنها ۲۸ دلاره. این مقدار در برابر هزینه های بسیاری وسایل مشابه که در رقابت با ویژوال کامپوزر هستن، به اندازه چشم گیری کمتره. مثلا پلاگین پیج بیلدر Velocity Page امکانات کمتری نسبت به ویژوال کامپوزر داره و از دید قابلیتا و امکاناتی که به کاربران ارائه میدن این پلاگینا قابل مقایسه نمی باشن، با این حال هزینه به کار گیری این وسیله اگه تنها کاربر بخواد اونو روی یه سایت استفاده کنه ۹۷ دلار، اگه کاربر بخواد اونو روی سه سایت جدا از هم استفاده کنه ۱۶۷ دلار و اگه کاربر بخواد اونو روی تعداد نامحدودی از وب سایتا استفاده کنه ۲۴۷ دلاره. یکی دیگه از پیج بیلدرای مشابه که Beaver Builder اسمشه هم هزینه هایی مشابه با لیست قیمتای گفته شده در بالا داره.

البته تعداد زیادی پیج بیلدرای دارای توانایی درگ ان دراپ واسه وردپرس هم وجود دارن که به کار گیری اونا به طور کامل مجانیه اما این پلاگینای رایگان اصلا از دید کاراییا و امکاناتی که به کاربران ارائه می کنن با ویژوال کامپوزر قابل مقایسه نیستن. مطمئنا شما می تونین در ویژوال کامپوزر از امکاناتی بهره مند گردید که با به کار گیری وسایل رایگان هیچ وقت نمی تونین اینجور امکاناتی رو در اختیار داشته باشین.

قابلیتا

ویژوال کامپوزر تنها پیج بیلدریه که به کاربران امکان ویرایش صفحات هم در Backend و هم در

دیدگاهتان را بنویسید