موبوگرام چیست؛ بررسی تلگرام همه منظوره

موبوگرام چیست؛ بررسی تلگرام همه منظوره

این روزا حرف و حدیث دور و بر اپلیکیشن پیام رسان تلگرام داغ بوده و خبرهای زیادی درباره اون مخابره می شه. تلگرام در اول پیام رسانی مثل واتس اپ بود، اما کم کم و با خلق ایده های نو تونست خود رو بالا بکشه. این اپلیکیشن حالا به یکی از سریع ترین، پر مخاطب ترین و ایمن ترین پیام رسانای آنلاین تبدیل شده.

از امنیت می گیم بدون اون که طرفی راضی شه. امنیت تلگرام فقط در سخن کرد پیدا نمی کنه، چون که پیشرفت دهندگان اون بارها با پیشنهاد جایزه های هنگفت، هکرها رو به میدون فراخوانده و از اونا خواسته ان تا به تار و پود این اپلیکیشن نفوذ کنن.

قبل از این و با معرفی نرم افزارهای شخص سوم تلگرام، مانند «تلگرام فارسی» گفتیم که به دلیل حجم انبوه طرفداران تلگرام در داخل کشور و متن باز بودن API اون، خیلی از پیشرفت دهندگان داخلی به سراغ اون رفته و با دستکاریای بزرگ و کوچیک در اون تلاش دارن تا سهمی از بازار پر رونق تلگرام رو نصیب خود کنن.

تلگرام فقط در کشور ما بیشتر از ۴۰ میلیون مخاطب داره. ۴۰ میلیون مخاطبی که به صورت فعال دست کم چند دقیقه ای رو روزانه، صرف باز کردن تلگرام و بررسی اون می کنن. فکر کردن به ساخت یه اپلیکیشن برپایه نسخه اصلی پیام رسان تلگرام و کسب سود از قبال اون حتی ما رو هم به رویا می بره چه برسه به برنامه نویسان عزیز رو.

از بحث اصلی زیاد دور نشیم. موبوگرام چیه؟ تو یه تعریف کل و عامیانه میشه گفت، موبوگرام ساخته «گروه برنامه نویسی هانیستا» یکی از اپلیکیشنای شخص سوم و غیر رسمی براساس تلگرام با حجم انبوه امکانات اضافه س. در همین اول کار بهتره بدونین واسه دارا بودن پیام رسان موبوگرام مجبور به پرداخت ۵۰۰۰ تومن وجه نقد هستین. پس از اون می تونین از همه امکانات اون استفاده کرده و در کنار موبوگرام خود موبوگرام ۲ رو هم روی دیوایس همراتان نصب کنین.

پس تا آخر، ما رو همراهی کنین تا نگاهی به امکانات این پیام رسان غیر رسمی داشته باشیم.

با نصب و ورود به موبوگرام با ظاهری مثل اون چه در تلگرام دیده بودیم، مواجه میشین. اما قضیه راجب رابط کاربری و امکانات اون، به شکلی متفاوت کرد می کنه. در روبرو شدن اول، اولین چیزی که نظر مخاطب رو به خود جلب می کنه وجود چندین پنجره متفاوت در منوی اصلیه.

به ترتیب از سمت راست؛ پنجره اول به همه گروه ها و کانالایی که عضو اونا هستین اختصاص داره. پنجره دوم اما شامل همه موارد مثل گروه، کانالا، گفت و گوا و رباتاتون می شه. پنجره سوم به موارد برگزیده شما، که به واسطه اون می تونین یه گفت و گو، گروه و یا کانال رو علامت دار کنین، اختصاص داره.

به جز پنجره ها، در کنار آیکن جست جو دو آیکن دیگه هم دیده میشه که یکی به شکل چشم و دیگری به شکل یه شبحه.

پنجره چهارم و پشت بند اون، پنجره پنجم به ترتیب به گفت و گواتون و گروه هایی که عضو اونا هستین مربوط می شه. پنجره ششم هم با آیکن برودکست مشخص شده و شامل کانالای عضو شده در اون هستش. اما پنجره هفتم و آخرین پنجره به باتای اضافه شده به لیست شما اختصاص پیدا میکنه که خیلی راحت از این روش می تونین به اونا دسترسی داشه باشین.

به جز پنجره ها، در کنار آیکن جست جو دو آیکن دیگه هم دیده میشه که یکی به شکل چشم و دیگری به شکل یه شبحه. تنظیمات موبوگرام به دو بخش تنظیمات عادی و تنظیمات موبو تقسیم می شه. مورد اول که مشخصه و دقیقا همون چیزیه که در نسخه اصلی پیام رسان تلگرام می بینیم.

فوروارد پیشرفته و دسته بندی گفت و گوا از جمله امکانات اساسی و لازم در موبوگرام

اما مورد دوم شامل تنظیمات شخصی شده واسه موبوه. در موبوگرام میتونین با لمس لحظه ای فضای خالی هر مطلب اونو به صورت ساده، چندگانه، با نقل قول و بدون نقل قول، فوروارد کنین. هم اینکه با انتخاب گزینه فوروارد پیشرفته قادر هستین متن مطلب انتخاب شده خود رو شخصی سازی کرده و بعد به گروه و یا کانالای خود منتقل کنین.

حالت روح که با آیکونی مثل شبح، در منوی اصلی نشون داده شده هم یکی از قابلیتای باحال موبوگرامه. با انتخاب این گزینه وضعیت آنلاین شما واسه همه مخاطباتون به صورت آفلاین نشون داده شده و هم اینکه با روشن کردن اون، پیامای خونده نشده ای که می خونین هم واسه مخاطبان به صورت خونده نشده (بدون تیک دوم) نشون داده می شه.

در حالت روح، حواستون باشه اگه پیامی به مخاطباتون یا گروهی بفرستین وضعیت شما واسه یه لحظه آنلاین شده و بعد به صورت آفلاین در میاد.

حواستون باشه اگه پیامی به مخاطباتون یا گروهی بفرستین وضعیت شما واسه یه لحظه آنلاین شده و بعد به صورت آفلاین در میاد. گزینه مخفی کردن تایپ هم، نوشتن مطلب به وسیله شما رو، تا وقتی که ارسال شه مخفی نگه می داره. واسه فعال و غیر فعال کردن اون از آیکون شبح و واسه اطمینان از وضعیت خود آیکن چشم رو لمس کنین.

در موبوگرام میتونین گفت و گوای خود رو به صورت انتخابی مخفی کنین. واسه این کار کافیه گزینه «مخفی کردن چت» رو انتخاب کرده، بعد به سراغ گفت و گو دلخواه خود رفته و با لمس دراز مدت، اونو مخفی کنین . در این مرحله واسه ظاهر کردن دوباره گفت و گوی خود، باید آیکن جست و جو رو لمس طولانی کرد، گذرواژه لازم رو وارد و دکمه تایید رو بزنین. در صورت فراموشی گذرواژه هم باید یه بار اپلیکیشن رو از روی دیوایس همراه خود پاک کرده و دوباره نسبت به نصب اون دست به کار شین.

تا بدین جای کار با حجم انبوه امکانات موجود در موبوگرام همراه بودیم، اما این امکانات اضافه به همین جا ختم نشده و شامل موارد بیشتری می شه. با انتخاب سربرگ تنظیمات با سه گزینه جدید مدیریت دانلود، مدیریت فایل و مدیریت دسته بندیا مواجه هستین. مدیریت دانلود یکی از ویژگیای باحال ساخته هانیستاه. فرض کنین خیل بزرگی از ویدئوها و تصاویر در مقابلتون قرار داره و شما واسه مدیریت مصرف اینترنت خود دانلود خودکار رو خاموش کرده باشین.

در اینجور شرایطی با لمس فضای خالی مطلب مورد نظر و انتخاب گزینه «اضافه کردن به مدیریت دانلود»، اون فایل رو به این بخش منتقل کرده و از پریشونی و گیجی میان بحبوحه ای از فایلای دانلود نجات پیدا میکنین. در همین مکان هم، فایلای دانلود تصاویر و ویدیو از هم جدا شده و یه دسته بندی مرتب در اختیارتون قرار میگیره. در بخش مدیریت فایل هم همه فایلای دانلود شده، دانلود نشده و گفت و گواتون در دسترسه.

فایلای دانلود تصاویر و ویدیو از هم جدا شده و یه دسته بندی مرتب در اختیارتون قرار میگیره.

اما بخش مدیریت دسته بندیا یکی از جذاب ترین امکانات موبوگرام هستش. با انتخاب و لمس این بخش قادر هستین کانالای خود رو به صورت جدا جدا، مرتب و دسته بندی کنین. فرض کنین چندین کانال خبری در اختیارتون باشه. خیلی راحت، با انتخاب گزینه دسته بندی می تونین کانالا، گروه ها و گفت گوای خبری خود رو تو یه پوشه، با نام دلخواهتون قرار داده و از راه سربرگ پوشه (نشون داده شده با آیکن پوشه) در منوی اصلی به اون دسترسی داشته باشین.

از جمله امکانات کوچکتر میشه به توانایی آیدی یاب، مشاهده مخاطبان آنلاین و عکس جدید مخاطبان، امکان تغییر پوسته برنامه، امکان تغییر فونت برنامه، امکان فرستادن متن همراه ویدیوها و گیفا، ثبت تغییر نام تلگرامی مخاطب در صفحه تغییرات مخاطبین، ثبت تغییر شماره مخاطب در صفحه تغییرات مخاطبین و… اشاره کرد.

مدیریت دسته بندیا، شما رو قادر می سازه پوشهای اختصاصی خود رو بسازین

همونطور که در بررسی پیش رو مشاهده کردین، در موبوگرام با حجم انبوه امکانات اضافه مواجه هستیم. شاید یکی از موارد منفی اون همگام نبودن بروز رسانیا با نسخه اصلی باشه. هم اینکه، ً عقیده بعضی از کاربران مبنی بر نا امن بودن این پیام رسانه. در مورد این موضوع باید گفت موبوگرام و هر پیام رسان غیررسمی دیگه براساس تلگرام، فقط از API این اپلیکیشن استفاده کرده و گفت و گوای رد و بدل شده و اطلاعات شما بازم روی سرورهای امن و پر قدرت تلگرام مراقبت می شن.

موبوگرام، که حالا نسخه کاملً فارسی از تلگرام رو در اختیار شما گذاشته و با قیمت ناچیز ۵۰۰۰ تومن در دسترسه، مطمئناً ارزش یه بار تجربه رو داره.

موبوگرام

  • موبوگرام
  • قیمت: ۵۰۰۰ تومن
  • سازنده: گروه برنامه نویسی هانیستا
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۲۱٫۱ مگابایت

دانلود

دیدگاهتان را بنویسید