فریب اسکنر اثر انگشت توسط هوش مصنوعی

فریب اسکنر اثر انگشت توسط هوش مصنوعی

تامین امنیت با به کار گیری اثرانگشت و اسکنرهای بیومتریک اثرانگشت به یه پدیده عادی مبدل شده، اما تازگیا از فریب اسکنر اثر انگشت به وسیله هوش مصنوعی سخن به میان اومده.

خیلی از گوشیای هوشمند امروزی واسه شناسایی هویت کاربر از اسکنرهای اثرانگشت استفاده می کنن، اما این روش هم بر خلاف خیالات قبلی امنیت کافی نداره و قبل از این از تصویر اثرانگشت واسه فریب این اسکنرها استفاده شده بود.

اما حالا محققان دانشگاه های میشیگان و نیویورک روش قوی تری رو بدین منظور استفاده کردن که لازمه به کار گیری شبکه های عصبی واسه تولید اثرانگشتای مصنوعی و گول زننده س.

شبکه های عصبی هوشمند با بررسی الگوهای اثرانگشت آدم می تونن هزاران تصویر حقیقی از اثرانگشتای افراد رو بوجود بیارن و بعد اونا رو به خورد اسکنرهای اثرانگشت بدن که نتیجه این کار فریب این سیستما و بازشدن قفل گوشیا و رایانه هاست. سیستم یادشده DeepMasterPrint اسمشه و دقت اون ۷۶٫۶۷ درصده.

این الگوریتم واسه عبور از سیستمایی کاربرد داره که در اون اثر انگشتای زیادی ذخیره شدن و حالا خوبیش اینه احتمال نفوذ اون به گوشیای هوشمند خیلی زیاد نیس.

مقایسه اثر انگشت واقعی (چپ) و ساختگی (راست)

از اونجا که اسکنرها دور انگشت رو پوشش نمی دن، فقط بخشی از اثر انگشت در اون ثبت می شه. بخاطر این در فناوریایی مثل TouchID اپل یا سیستمای بازگشایی قفل در اندروید باید چندین بار دستتون رو از جهات جور واجور اسکن کنین.

بیشتر وقتا اسکنرهای بیومتریک بخشای جور واجور ثبت شده از انگشت کاربر رو واسه ترسیم تصویری کامل با هم ترکیب نمی کنن. سامانه هایی مثل این تنها اثر انگشت دریافتی رو با رکوردهای جور واجور تطبیق میدن اما این موضوع احتمال سواستفاده به وسیله هکرها رو زیاد می کنه.

هک

پیشرفت دهندگان DeepMasterPrints هم از همین نقطه ضعف استفاده کردن. با اینکه یه اثر انگشت کامل با نمونه های دیگه فرق داره اما در بیشتر اثر انگشتا ویژگیای مشابهی هم وجود دارن.

پس یه اثر انگشت مصنوعی که میزبان بخشای خیلی از این ویژگیا باشه از شانس بالایی واسه عبور از سد اسکنرهای بیومتریک برخورداره.

محققان نیویورکی با همین تصور شبکه ای عصبی ایجاد کردن که توانایی تولید اثر انگشتای شامل بخشای مهم از نمونه های واقعی رو داره. این شبکه مشارکتی نسبی با به کار گیری یه دیتابیس شامل اثرانگشتای واقعی آموزش دیده.

نمونه های تولید شده به وسیله DeepMasterPrints اونقدر واقعیه که با نگاه به اونا نمیشه به ساختگی بودنشون فهمید. این محققان وسیله امیدواری کردن که نتیجه تحقیق مورد بحث شرکتا رو به به کار گیری راهکارهای ایمن تر تشویق کنه.

منبع: farsnews.com – digiato.com