علایم و عوارض عمومی سرطان چیست؟

علایم و عوارض عمومی سرطان چیست؟

علایم و عوارض عمومی سرطان چیست؟
کاهش ناگهانی وزن: بیشتر بیماران سرطانی وزن کم می کنند؛ کم کردن 5 کیلوگرم وزن ناخواسته، می تواند ناشی از ناهنجاری باشد. از عوارض سرطان های معده، لوزالمعده، مری و شش (ریه) لاغری است (شیخ نژاد، 1389).
تب: تب کردن در بیماران سرطانی بسیار معمول است؛ اما بیش تر در سرطان های پیشرفته به وجود می آید. تقریباً تمام بیماران سرطانی در مرحله ای کم و بیش تب می کنند؛ به خصوص وقتی سرطان روی سیستم دفاعی بدن تأثیر بگذارد؛ به همین دلیل مقاومت بدن در مقابل عفونت ها کمتر می شود. در بعضی موارد بیمار در مراحل اولیه تب می کند؛ مثل سرطان هاجکن، سرطانی که در غدد لنفاوی و بیشتر در ناحیه ی گردن به وجود می آید.
خستگی: خستگی از عوارض مهمی است که با پیشرفت سرطان افزایش می یابد؛ به ویژه در سرطان های روده ی بزرگ یا سرطان معده ، که بیمار دچار خون ریزی می شو د- خستگی در مراحل اولیه نیز محسوس است (شیخ نژاد، 1389).
درد: در بعضی سرطان ها ممکن است از همان اوایل دردی محسوس باشد؛ مثل سرطان استخوان یا بیضه. غالباً درد از عوارض سرطان پیشرفته است.
تغییرات پوستی: غیر از سرطان پوست، سرطان های داخلی دیگری هم هستند که می توانند علایم پوستی مشخصی را از قبیل تیرگی رنگ پوست، زردی، قرمزی، خارش یا رشد بیش از اندازه ی مو همراه داشته باشند.
ممکن است هیچ یک از این علائم، ناشی از سرطان نباشد و ناهنجاری های دیگری دلیل بروز این عوارض باشد؛ اما دانستن این عوارض کمک می کند که توجه بیشتری به آ ن ها داشته باشیم و در اولین فرصت برای انجام آزمایش های بیش تر و دقیق تر به پزشک مراجعه کنیم . اگر علتش سرطان باشد و زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان بیش تر می شود و اگر ناهنجاری دیگری باشد، باز هم در درمان آن کوشیده می شود و سهل انگاری نخواهد شد (شیخ نژاد، 1389).
 
 
علایم و عوارض اختصاصی سرطان
تغییر در مدفوع و ادرار: یبوست طولانی، اسهال و تغییر در انداز ه ی مدفوع ممکن است از علایم سرطان روده ی بزرگ باشد. ادرار بیش از حد یا کم تر از حد معمول ممکن است ناشی از سرطان مثانه یا پروستات باشد. هر تغییری از این قبیل باید به پزشک گزارش شود.
زخم هایی که بهبود نمی یابند: سرطان پوست ممکن است موجب خون ریزی شود و درظاهر مانند زخمی باشد که ترمیم نمی شود. سرطان دهان موجب ایجاد زخم دهان می شود؛ به خصوص در مورد کسانی که تنباکو می جوند یا مشروب می خورند. زخم هایی روی آلت تناسلی ممکن است به دلیل عفونت یا مراحل اولی سرطان باشد. این گونه علایم را باید جدی گرفت و هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد (شیخ نژاد، 1389).
خون ریزی های غیرعادی: در مراحل اولیه یا پیش رفته ی سرطان ممکن خون ریزی های غیرعادی مشاهده شود. پیدایش خون در خلط سینه می تواند از نشانه های سرطان ریه باشد. وجود خون در مدفوع یا مدفوع تیره رنگ می تواند از عوارض سرطان روده ی بزرگ باشد. سرطان رحم هم ممکن است موجب خون ریزی شود. دیدن خون در ادرار هم ممکن است در اثر وجود سرطان مثانه یا کلیه باشد. ترشحات خونی از نوک پستان می تواند از عوارض سرطان پستان باشد.
برجستگی ها و دانه های متراکم (غده): به وجود آمدن بر جستگی های غده ای شکل در پستان یا دیگر نقاط بدن هم میتواند به دلیل وجود یا شروع سرطان باشد. بعضی از این برجستگی ها را می توان از روی پوست با دست حس کرد. در بافت های نرم بدن مثل سینه، بیضه و غدد لنفاوی این گونه تغییرات قابل لمس است. این گونه مشاهدات بهتر است فوراً به پزشک و مراکز بهداشتی گزارش شود؛ به خصوص برجستگی هایی که رشد می کنند و تغییر اندازه می دهند (شیخ نژاد، 1389).
سوء هاضمه و مشکل بلعیدن غذا: این گونه عوارض مربوط به سرطان مری، معده یا حنجره است.
خال ها و زوائد دیگر: تغییرشکل، رنگ و انداز ه ی زائده ها باید مورد توجه قرارگیرد و به پزشک گزارش شود. برآمدگی های پوستی ممکن است ناشی از سرطان پوست باشد که اگر به موقع تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.
سرفه های مداوم و گرفتگی صدا: سرفه های مداوم ممکن است از عوارض سرطان ریه و گرفتگی مداوم صد ا ناشی از سرطان حنجره باشد. البته این علایم و عوارض می توانند ناشی از ناهنجاری های دیگری نیز باشند (شیخ نژاد، 1389).
روش های درمانی
روش های بسیار رایج شامل این موارد است:
1- جراحی
2- پرتو درمانی (رادیو تراپی)
3- شیمی درمانی
4- ایمیونو تراپی
5- پیوند مغز قرمز استخوان
6- ژن درمانی
7- نور درمانی
8- حرارت درمانی
با در نظرگرفتن نوع سرطان و میزان پیشرفت آن ممکن است یک یا چند روش هم زمان، به ترتیبی که پزشک متخصص تشخیص می دهد، مورد استفاده قرار گیرد. در مواردی که هنوز سرطان به جایی سرایت نکرده، یعنی متاستاز صورت نگرفته، با جراحی ممکن است بهبود کامل حاصل شود. غالباً برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در محل جراحی از اشعه (رادیوتراپی) استفاده می شود. اگر اندکی پیش رفته باشد یا پزشک گمان ببرد که ممکن است به جایی سرایت کرده باشد، از شیمی درمانی هم استفاده می کنند تا هیچ جا اثری از سلول های سرطانی باقی نماند. گاهی و به خصوص وقتی سرطان به جاهای دیگر سرایت کرده باشد، ابتدا شیمی درمانی انجام می شود. چنان چه بعد از شیمی درمانی غده هنوز وجودداشته باشد، آن را با جراحی برداشته و با اشعه (رادیوتراپی) محل آن را می سوزانند. نکته ی قابل توجه این است که ترتیب استفاده از این سه روش درمان در بهبود بیماری بسیار اهمیت دارد و باید بیمار از آن اطلاع داشته باشد. به جز این سه روش درمانی متداول، روش ها و داروهای دیگری هم مناسب با نوع سرطان و شرایط بیمار وجود دارد که امروزه مورد استفاده است (شیخ نژاد، 1389).
آمادگی برای درمان
قبل از شروع درمان، بیمار نمی داند که چه عوارضی را تجربه خواهدکرد؛ بنابراین بهتر است خود را از لحاظ جسمی و روحی آماده کند تا درمان نتیجه ی بهتری بدهد. به این چند نکته بهتر است توجه شود:
شجاعت و امیدواری: بیمار بهتر است با نگرشی مثبت با سرطان روبرو شود و به درمان امیدوار باشد. دلهره و ترس از درمان و عوارض آن، روحیه ی بیمار و در نتیجه سیستم دفاعی او را تضعیف می کند. باید توجه داشت که افراد قویتر عوارض کمتری تجربه می کنند. بعضی عوارض موقتی بوده و به تدریج از بین می رود؛ بعضی هم با دارو برطرف می شود و قابل کنترل است.
رژیم غذایی مناسب: تغذیه ی خوب برای همه لازم است؛ به خصوص برای بیمار سرطانی؛ چون نیروی بدنی بیشتر به ترمیم بافت های آسیب دیده، مقابله با سرطان و عوارض ناشی از روش های درمانی کمک می کند. تغذیه ی مناسب سیستم دفاعی را نیز تقویت و شانس درمان را بیش تر می کند. جسم و روحیه ی قوی تحمل دریافت داروی بیش تری دارد. در طول مدت درمان به خصوص شیمی درمانی معمولاً بیمار از عوارض ثانوی آن رنج می برد؛ در نتیجه به رژیم غذایی نیاز دارد تا نیروی خود را بازیابد و بتواند در مقابل سرطان و دارو مقاومت کند. در این رژیم، غذاهای پر انرژی و پروتئین دار از قبیل شیر، پنیر و تخم مرغ پخته، تجویز می شود. اگر بیمار از لاغری رنج می برد، غذاهای چرب مانعی ندارد. اگر بیمار اسهال داشته باشد، بهتر است از خوردن مواد غذایی سلولز دار خودداری کند. ممکن است بیمار در اثر سرطان و درمان دچار عوارضی شود که قادر به خوردن غذا نباشد. دراین صورت می توان از لوله ی تغذیه برای غذا خوردن به صورت مایع استفاده کرد. اگر بیمار مشکل هاضمه داشته باشد، می توان به وسیله ی سرم از طریق رگ خونی مواد غذایی تزریق کرد (شیخ نژاد، 1389).
پیشگیری از سرطان
اقداماتی که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد: 1- محافظت در برابر عوامل سرطان زا (مواد شیمیایی، پرتوهای مضر و ویروس ها و باکتری ها) 2- خوردن میوه و سبزی به پیش گیری از سرطان کمک می کند (شیخ نژاد، 1389).