“دریاچه سیاه گاو آبدانان” یکی از نادرترین جاذبه های گردشگری ایران

“دریاچه سیاه گاو آبدانان” یکی از نادرترین جاذبه های گردشگری ایران

دریاچه مشکی گاو آبدانان - ایلام

دریاچه دوقلوی مشکی گاو در نزدیکی شهرستان آبدانان در دامنه جنوبی کبیرکوه و در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار داره.

به گزارش همشهری آنلاین ، شهرستان آبدانان دارای آثار تاریخی و گردشگری متنوعیه. مهمترین پدیده گردشگری این شهرستان که در کشور نادره دریاچه دوقلوی مشکی گاوه.

عکس دریاچه مشکی گاو آبدانان

 

این دریاچه از نادرترین پدیده های طبیعی کشوره و همیشه مورد توجه خیلی از گردشگران بوده. دور و بر اون رو دشتها و کوههای تقریباً مرتفع فراگرفته و دارای جلوه های بهاری و پاییزی جذاب و دیدنیه.

 

دو دریاچه قشنگتر از طریق کانلی طبیعی به عرض ۸ متر و عمق ۴ متر به طول ۷۰ متر به هم در رابطه هستن. این دو دریاچه دارای آبی زلال هستن طوری که میشه تا عمق ۳۰ متری اون رو که مثل آکواریوم پر از ماهیه، دید.

 

دریاچه دو قلوی مشکی گاو آبدانان شامل دو دریاچه یا چشمه بالادست و پائین دسته که عمق هر کدوم از اونا بیشتر از ۲۰ متر بوده که بوسیله یه کانال رودخانه ای ۱۰ متری به هم وصل شده.

دریاچه دوقلوی مشکی گاو آبدانان یکی از جاذبه های بکر طبیعی و نادر در ایران به حساب می رود که سرچشمه این دریاچه از اعماق زمین بوده و دارای منابع قشنگتر و دیدنیه.

این دریاچه عجیب و دیدنی با عمری هزاران ساله به دلیل فرسایش، مساحت اون در حال کم شدنه. عامل فرسایش باعث شده روز به روز مساحت دریاچه مشکی گاو کم شه.

این نوع دریاچه از نوع رودخانه ایه و مسیرهای قطع شده آبکندها از طریق آب پر شده و تشکیل دریاچه های هلالی شکل (شاخ گاوی) رو داده.

مقدار املاح موجود در دریاچه های جور واجور متغیره بنابر این دریاچه ها از نظر ترکیب شیمیایی به دریاچه های آب شیرین، دریاچه های آب شور و دریاچه های تلخ مزه تقسیم می شن.

طعم آب دریاچه ها بستگی به جنس سنگ هایی که رودخانه های وارده به دریاچه از روی اونا عبور می کنن و به مقدار تبخیر، ساکن بودن و یا جریان داشتن آب دریاچه داره.

در دریاچه های شیرین مثل این دریاچه آب به طور دائم جریان داشته و در حرکته و همیشه مقداری آب وارد اون شده و از طرف دیگه خارج می شه.

رودخانه مشکی گاو پس از عبور از بین صخره، دره و ارتفاعات کبیرکوه در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شه که دریاچه اول با اختلاف سطح کم در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته.

آب زلال، نیزار، ماهی ها رنگارنگ، رقص نور در ساعات میانی روز و تشکیل طیف های جور واجور نوری به وجود اومده بوسیله اون به این پدیده حیرت انگیز جلوه و زیبایی منحصربه فردی بخشیده و این دو دریاچه دایره وار، هر کدوم به شعاع ۳۰ متر مربع، حدود ۳ متر غمق دارن و با یه جوی آب طبیعی به عرض یه و طول ۸ متر بهم وصلن.

این دریاچه در فصل بهار و اواخر زمستون از تفرجگاه های اهالی مردم استان ایلام و شهرستان آبدانانه، اما آب و هوای منطقه شرایطی جفت و جور کرده که این دریاچه در هر فصلی گردشگران رو به زیبایی های طبیعی خود فراخواند.

از دیگر ویژگیهای این پدیده نادر، وجود املاح جور واجور و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه جوشان شیرین داخل دریاچه س اما جدا از زیبایی های این پدیده، کارشناسان جغرافیایی و زمین شناسی فکر میکنن الان فرسایش، این دریاچه رو تهدید می کنه و مساحت دریاچه به خاطر همین در حال کم شدنه.

واسه رسیدن به دریاچه مشکی گاو باید از درون شهر آبدانان ۸ کیلومتر جاده آسفالت رو بگذرونین و با عبور از پل و ۵۰۰ متر پیاده روی به دریاچه می رسید.

دو دریاچه از راه کانالی به طول حدود ۷۰ متر به همدیگه وصل می شن. آب دریاچه بزرگتر که حکم سرچشمه رو داره زلال و شفافه.

آبی که از دریاچه دوم خارج می شه به صورت رود تقریبا پرآب راهی زمین های دور و بر می شه.

 

تنظیم و جمع آوری : اختصاصی آلامتو

اختصاصی ایلام همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید