دانلود پایان نامه حقوق درباره
دارو،

دانلود پایان نامه حقوق درباره دارو،

عدم اطمینان در وقوع مسئولیت مدنی ناشی از تولید، پیش بینی هزینه‌های مسئولیت مدنی را غیر ممکن ساخته است. با افزایش ریسک مالی مسئولیت مدنی بالقوه، بسیاری از تولیدکنندگان دارو بدین نتیجه رسیدند که تحقیق و توسعه محصولات جدید ارزش ریسک کردن ندارد.

ماهیت چنین دعاویی در ایالات متحده آمریکا ممکن است تولیدکنندگان آمریکایی را در وضعیت بدی در بازار جهانی قرار دهد. هزینه‌های مربوط به بیمه و دعاوی مسئولیت مدنی نهایتاً بر قیمت محصولات افزوده می‌شوند و این سبب می‌شود که تولیدکنندگان آمریکایی کمتر رقابت پذیر باشند. تولیدکنندگان و نمایندگی‌های آن‌ها از کنگره آمریکا خواستند که اقداماتی در جهت اصلاح سیستم حقوقی مسئولیت مدنی و اعمال محدودیت در مورد خسارات انجام دهند اما این مسئله با مخالفت گروهی از اعضاء کنگره روبرو شد. متأسفانه واقعیت این است طرح دعاوی، خواه از طرف خواهان باشد یا خوانده، یکی از منابع اولیه کسب درآمد برای مؤسسات حقوقی است. اصلاحات تأثیر بدی بر روی چنین کسب درآمدی خواهد داشت.
مخارج مربوط به حق بیمه و سایر هزینه‌های مربوط به دفاع در دعاوی مسئولیت مدنی و صلح و سازش بر روی منحنی درآمد و هزینه تولیدکنندگان اثر می‌گذارد و منابع و ذخایری را که بایستی صرف سود می‌شد را اتلاف می‌کند. در نتیجه در بسیاری از موارد، سرمایه‌ای که باید برای تحقیق و توسعه صرف گردد، کاهش می‌یابد و این امر مانع از ورود محصولات جدید به بازار شده و هزینه‌های قابل توجهی به محصولاتی که تولید می‌شوند اضافه کرده است.
به دلیل میزان دعاوی مسئولیت مدنی، بسیاری از ایده‌های مربوط به تولید محصولات جدید به عالم خارج ورود پیدا نمی‌کند زیرا تصمیم شرکت‌ها مبنی بر عدم تولید به خاطر آن نیست که محصولات آنان ایمن نیست بلکه بدین خاطر است که گرایش عموم مردم آمریکا این است که زیان وارده مربوط به آن محصولات است و تولید کنندگان را حتی در مواردی که خودشان در مصرف آن محصول اشتباه کرده‌اند و یا سوء مصرف داشته‌اند، متهم می‌کنند. در بسیاری از موارد محصولات در ایالات متحده آمریکا عرضه نمی‌شود بلکه به کشورهای دیگر، جایی که تولیدکنندگان به میزان بسیار کمی در معرض چنین تهدیدات و خطراتی قرار دارند، عرضه می‌شود.
بند چهارم: عدم ایمنی محصولات دارویی
مطالعات انجام شده در خصوص واکسن‌های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه به این نتیجه رهنمون می‌گردد که مسئولیت ناشی از تولید کالا، تأثیر اندکی بر کاهش خطرات و تضمین ایمنی محصولات دارویی تولید شده داشته است. خطرات ناشی از داروی تولید شده در سال‌های پایانی دهه 70 و 80 میلادی، افزایش یافته است؛ این در حالی است که در همان زمان قوانین مربوط به مسئولیت ناشی از تولید دارو نیز سخت‌تر گردیده است؛ با این همه نظام مسئولیت مدنی تأثیر ناچیزی بر کاهش خطرات و تضمین ایمنی محصولات دارویی داشته است.
علت این امر را می‌توان در این نکته دانست که نظام بازار و قوانین کارآمد، انگیزه‌های لازم را جهت ایمن‌تر ساختن محصولات دارویی فراهم می‌آورند؛ در نتیجه به نظر می‌رسد به عوض تمرکز بر نظام مسئولیت مدنی، باید بر تقویت نظام بازار و کارآمد ساختن آن و تصویب قوانین کارا همت گمارد.

مسئولیت مدنی ناشی از تولید برای آن دسته از محصولاتی که مانند دارو در سطح وسیع به فروش می‌روند مطلوب نبوده و به افزایش ایمنی کالا منتهی نخواهد گردید. جهت نشان دادن درستی این نتیجه گیری در عمل، مثالی آورده می‌شود:
در پرونده واکسن دی.پی.تی، مسئولیت ناشی از تولید کالا در ارتقاء ایمنی محصول ناکام بود؛ زیرا علی‌رغم افزایش مواجه‌ی تولیدکنندگان با مسئولیت ناشی از عیب دارو، ایمنی مربوط به این واکسن تغییری نکرد؛ گذشته از این مسئولیت ناشی از تولید کالا موجب شد تا قیمت واکسن دی.پی.تی 20 برابر افزایش یابد. به نظر می‌رسد مزیت جبران خسارت مسئولیت ناشی از تولید کالا به قربانیان این واکسن بنا به دلایلی که در بالا بدان‌ها اشاره کردیم محدود است. نکته‌ دیگری که باید بدان توجه داشت این است که دادخواهی مربوط به مسئولیت ناشی از تولید واکسن در برگیرنده مقادیر زیادی هزینه‌های قانونی است، به طور تخمینی تقریباً معادل 5 دلار برای هر دلاری است که در جبران خسارت آن را دریافت می‌کنند. بنابراین، مسئولیت ناشی از تولید کالا برای حوادث مربوط به واکسن دی.پی.تی از لحاظ اجتماعی نامطلوب جلوه‌گر می‌کند.
مقررات سازمان غذا و دارو به دنبال تفکیک داروهای ایمن از داروهای غیر ایمن است و سعی دارد با انجام آزمایشات بالینی و بررسی برچسب‌ها و هشدارها به این مهم برسد. به علاوه همان طور که قبلاً بیان گردید نیروهای بازار در جریمه تولیدکنندگانی که داروی غیر ایمن تولید می‌نمایند به نحوی مطلوب عمل می‌نماید. در نتیجه می‌توان گفت که مسئولیت مدنی ناشی از تولید کالا نتایج درخور توجهی ندارد. به علاوه هزینه‌های قانونی جهت طرح دعوی مسئولیت مدنی به سبب خسارت ناشی از تولید دارو بسیار هنگفت است؛ پس مسئولیت مدنی در خصوص محصولات دارویی از کارایی لازم برخوردار نیست.
آنچه در خصوص عدم کارایی نظام مسئولیت مدنی ناشی از تولید گفته شد، مورد پذیرش دادگاه‌ها واقع نگردیده است؛ در آراء قضایی گفته شده است که این نوع مسئولیت به ترویج انصاف منتهی خواهد شد؛ علاوه بر این وقتی شخصی از فعالیتی سود می‌برد باید خسارات ناشی از آن را نیز متحمل گردد. دادگاه‌ها در خصوص لزوم حاکم بودن مسئولیت مدنی بیان می‌دارند که تولید کنندگان توانایی کاهش خطر محصولات خود را دارند، در حالی که این مهم برای مصرف کنندگان امکان پذیر نیست؛ از این رو باید با مسئول دانستن تولیدکنندگان ایشان را به افزایش ایمنی محصول خود سوق داد. نکته دیگری که در آراء فوق مشاهده می‌شود توجه به اثر بازدارندگی مسئولیت ناشی از تولید کالاست.
ایرادی که بر این دیدگاه وارد است این می‌باشد که برای وادار ساختن تولیدکنندگان به کاهش خطرات محصول نیازی به نظام مسئولیت مدنی نیست؛ زیرا تولید کنندگان تمایلی به تولید کالای غیر ایمن ندارند و به خوبی میدانند اگر کالای آن‌ها غیر ایمن باشد سطح فروش محصولاتشان کاهش یافته و در نتیجه به تدریج از بازار رقابت خارج خواهند گردید. لذا در صورتی که نظام بازار به درستی به وظیفه خود عمل نماید، تولید کنندگان به تولید محصول ایمن وادار می‌گردند.
بند پنجم: اثرات منفی بیمه مسئولیت مدنی
در فصل پیش، بیمه مسئولیت مدنی به عنوان یکی از فواید نظام مسئولیت مدنی بررسی گردید؛ زیرا این نهاد هم می‌تواند به جبران خسارت زیان دیده کمک نماید و هم تحت شرایطی به اِتخاذ اقدام پیشگیرانه اقتصادی رهنمون خواهد شد. در اینجا نشان داده می‌شود که بیمه مسئولیت مدنی در کنار مزایای غیر قابل انکاری که دارد، هزینه‌های قابل توجهی نیز در بردارد و همین امر در کارایی این نهاد تردید ایجاد می‌نماید.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

نخستین ایرادی که بر نهاد بیمه مسئولیت مدنی وارد می‌باشد این است که بر بازدارندگی و تضمین ایمنی کالا اثر منفی دارد. در حقیقت بیمه مسئولیت مدنی سهل انگاری و بی احتیاطی بیمه شدگان را در پی داشته است و موجب گردیده تا اشخاص در فعالیت‌های خود دقت و مراقبت متعارف را به عمل نیاورند و به تعبیر برخی از حقوق‌دانان در توجیه رفتار تقصیر آمیز خود بگویند: «هر چه بادا باد!»
این مطلب را تحقیقات علمی انجام شده تأیید می‌نماید. در حقیقت در هر جایی که عنصر تقصیر کنار گذاشته شده است یا مسئولیت مدنی به طور کلی الغا گردیده، میزان حوادث سیر صعودی داشته است. برای مثال در نیوزلند اثبات گردیده است که الغای مسئولیت مدنی و تصویب «طرح اجتماعی جبران خسارت بدون تقصیر» میزان مرگ و میر را 20% افزایش داده است.
ایراد دیگری که بر این نهاد وارد می‌باشد این است که مصرف‌کنندگان را در محاسبه صحیح قیمت دچار مشکل می‌نماید؛ زیرا بیمه مسئولیت مانع درونی شدن هزینه‌ها خواهد شد: در صورتی که مصرف کننده بیمه باشد و بیمه تمام خسارات ناشی از دارو را پوشش دهد، مصرف کننده خسارت ناشی از تولید را در محاسبه هزینه محصول برآورد نمی‌نماید و در نتیجه در صورت فقدان مسئولیت ناشی از تولید او مقادیر زیادی از محصول را خریداری خواهد نمود، امری که به لحاظ اجتماعی مطلوب نیست.
ایراد دیگری که بر این نهاد وارد می‌باشد این است که بیمه مسئولیت مدنی به جبران کامل خسارت منتهی نخواهد شد؛ در صورتی که تولید کنندگان در قبال خساراتی که به بار می‌آورند، بیمه باشند، این بیمه می‌تواند زیان وارده به مصرف کننده را جبران نماید؛ با این وجود باید دانست که بیمه تمام انواع خسارات را پوشش نمی‌دهد، بیمه پوشش دهنده زیان‌های غیر پولی نیست؛ در حالی که نظام مسئولیت مدنی تمام خسارات از جمله خسارات غیر پولی را پوشش می‌دهد. لذا وجود نظام مسئولیت مدنی می‌تواند به جبران خسارت کامل زیان دیده منتهی شود.
بنابراین علی رغم مزایایی که در خصوص نهاد بیمه مسئولیت مدنی متصور است در استفاده از آن نباید زیاده‌روی نمود. به نظر می‌رسد به همین علت است که بیمه مسئولیت مدنی تقصیر عمدی را شامل نمی‌گردد.
نظام مسئولیت مدنی در حقوق ایران هزینه‌های قابل توجهی دارد که به سادگی نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید: به نظر نگارنده مهم‌ترین ایرادی که بر این مقررات وارد است این می‌باشد که مسئولیت بر «تقصیر» مبتنی است؛ چنانکه بررسی گردید مسئولیت مبتنی بر «تقصیر»، به لحاظ تحلیل اقتصادی در زمینه تولید و عرضه محصولات دارویی به بازار، فاقد کارایی می‌باشد و به همین جهت بسیاری از کشورها در خصوص خسارت‌های ناشی از تولید دارو «مسئولیت محض» را به رسمیت شناخته‌اند؛ مسئولیت مبتنی بر «تقصیر» به درونی شدن هزینه‌ها منتهی نخواهد شد؛ به علاوه بازدارندگی و کاهش هزینه‌های اجتماعی که از دیگر اهداف مسئولیت مدنی، از دیدگاه تحلیل اقتصادی هستند، نیز برآورده نمی‌شود.
نکته دیگری که در اینجا لازم به ذکر است این می‌باشد که مسئولیت مدنی در قبال خسارات ناشی از تولید دارو، حتی بر فرض آنکه مسئولیت محض» باشد، معایب بسیاری از جمله عدم تأمین ایمنی محصولات دارویی و تحمیل هزینه‌های هنگفت بر شرکت‌های تولید کننده دارو دارد. بدیهی است در نظام حقوقی که مسئولیت مبتنی بر «تقصیر» است، ایرادات مزبور پر رنگ‌تر خواهد بود.
گفتار دوم: هزینه‌های مقررات سازمان غذا و دارو
مقررات سازمان غذا و دارو در مواردی مانع درونی شدن هزینه‌ها می‌گردد؛ علت این امر را باید در قاعده تقدم جست و جو نمود؛ زیرا وفق این قاعده، به ویژه در پنج سال اخیر، در ایالات متحده آمریکا با وجود ارزیابی متخصصین سازمان در خصوص خطرات یک محصول و مزایای آن، دیگر جایی برای سیستم مسئولیت مدنی وجود ندارد. مطابق این قاعده بازبینی مجدد ایمنی محصولات به وسیله نظام مسئولیت مدنی به نتایج نامطلوبی منتهی خواهد شد؛ زیرا از یک طرف متخصصین سازمان در خصوص ایمنی محصول عرضه شده به بازار ارزیابی لازم را انجام داده‌اند و از طرف دیگر در نظام مسئولیت مدنی امر بازبینی به عهده قضاتی است که از تخصص لازم بی بهره‌اند، لذا پس از آنکه سازمان فرآیند تولید یک محصول دارویی را بررسی نمود و به ایمن بودن آن محصول نظر داد، دیگر موجبی برای بازبینی مجدد محصول تولید شده توسط نظام مسئولیت مدنی نیست؛ این امر بدین معناست که امکان اقامه دعوی مسئولیت مدنی به سبب ورود زیان ناشی از مصرف دارو وجود ندارد؛ لذا در صورتی که محصول دارویی عرضه شده در بازار به ورود خسارت منتهی گردد هزینه‌های وارده در غالب موارد بر عهده زیان دیده خواهد بود؛ بنابراین شرکت تولید کننده دارو،

دیدگاهتان را بنویسید