دانلود پایان نامه حقوق درباره
تجدیدنظرخواهی

دانلود پایان نامه حقوق درباره تجدیدنظرخواهی

روبرو شد، نگرانی ناشی از کمبود واکسن دی.پی.تی به این نتیجه منتهی گردید که مرکز کنترل بیماری به مردم توصیه نماید از واکسینه نمودن بچه‌های بالای یک سال خودداری کند؛ زیرا ذخیره واکسن تنها می‌توانست جان نوزادانی را که در معرض آسیب بودند، نجات دهد.
بند دوم: افزایش هزینه‌ها
نظام مسئولیت مدنی ناشی از تولید دارو، به افزایش هزینه‌ها منتهی خواهد گردید. بخشی از این هزینه‌ها بر دوش شرکت‌های تولید کننده دارو و بخش دیگر آن بر عهده مصرف کنندگان قرار می‌گیرد؛ بنابراین می‌توان اظهار داشت که مسئولیت مدنی ناشی از تولید برای هر دو گروه هزینه‌های ناخواسته‌ای به همراه خواهد داشت. به طور کلی افزایش هزینه در دو قسمت قابل بررسی است: نخست هزینه دادرسی‌ای که بر مصرف کنندگان محصولات دارویی بار می‌شود و دوم افزایش قیمت کالا.
یکم: هزینه دادرسی
از جمله عیوب نظام مسئولیت مدنی ناشی از تولید دارو، هزینه دادرسی است که بر زیان دیده بار می‌گردد. معیاری که در اینجا برای محاسبه هزینه دادرسی مسئولیت مدنی استفاده می‌شود عبارت از میزان پرداختی است که خواندگان در حق خواهان انجام می‌دهند. هر چه این میزان پایین‌تر باشد هزینه بیشتری بر خواهان، زیان دیده، بار می‌شود و در نتیجه رفاه او کاهش می‌یابد. برای مثال مطالعه‌ای که در خصوص دعاوی مسئولیت مدنی ناشی از اشتباه در معالجه پزشکی انجام گردیده به این نتیجه منتهی شده است که تنها 40% هزینه دادرسی زیان دیدگان جبران می‌شود.
دوم: افزایش قیمت دارو
نظام مسئولیت مدنی ناشی از تولید دارو به افزایش قیمت محصولات دارویی منتهی خواهد گردید؛ بخشی از افزایش قیمت به هزینه‌های تولید دارو و بخش دیگر آن به هزینه دعوی مسئولیت مدنی و خسارات معنوی مربوط می‌باشد:
1.افزایش هزینه تولید دارو
علیرغم وجود مسئولیت مدنی گسترده ناشی از تولید، برخی از محصولات دارویی همچنان در بازار وجود دارند؛ با این وجود باید توجه داشت که عدم اطمینان در مسئولیت مدنی ناشی از تولید هم هزینه‌های تولید و هم هزینه‌های خرید چنین محصولاتی را بالا می‌برد. در ده سال اخیر، هزینه عرضه داروی جدید به بازار به شدت افزایش یافته است. در ایالات متحده آمریکا، معرفی داروی جدید به بازار به طور متوسط 12 سال به طول می‌‌کشد و هزینه‌ای بالغ بر 230 میلیون دلار در بر دارد. علاوه بر این، از هر 10 هزار دارویی که مورد آزمایش قرار می‌گیرد تنها یکی از آن‌ها تأییدیه سازمان غذا و دارو را گرفته و به بازار عرضه می‌شود. علیرغم این موضوع که تولید کنندگان می‌توانند هزینه‌های تولید یک محصول را برآورد کنند اما آن‌ها قادر به پیش بینی هزینه‌های ناشی از مسئولیت مدنی نیستند. امروزه شرکت‌های دارویی، به این امید که از بار تحمل مسئولیت مدنی معاف گردند، میلیون‌ها دلار صرف تحقیق، توسعه و آزمایش محصولات جدید می‌کنند. با این حال این مقدار در مقایسه با افزایش هزینه‌های دعاوی‌ای که شرکت‌های دارویی در مقام دفاع از دادخواست‌های چند میلیون دلاری بایستی صرف کنند یا مبالغی را که به واسطه آراء هیئت منصفه یا سازش خارج از دادگاه می‌پردازند، بسیار کم است. شرکت‌ها نه تنها باید مبالغ مندرج در آراء را پرداخت کنند بلکه بایستی هزینه‌های مربوط به استخدام مشاوران حقوقی و وکلای دادگستری را نیز متحمل شوند. آن‌ها همچنین باید به منظور خنثی نمودن تبلیغات سویی که به واسطه طرح دعاوی مسئولیت مدنی علیه آن‌ها، به وجود آمده است، مبالغ زیادی صرف بازاریابی و تبلیغ محصول خود نمایند.
علاوه بر این، شرکت‌های دارویی به دلیل هزینه‌های هنگفتی که مسئولیت مدنی ناشی از تولید به همراه دارد، باید بیمه مسئولیت مدنی خریداری کنند؛ حق بیمه مربوط به چنین بیمه‌هایی در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است. دلیل افزایش حق بیمه عبارت از این است که محاسبه ریسک‌های قابل سنجش در رابطه با محصولات دارویی در دعاوی مسئولیت مدنی دشوار یا به عبارتی غیرممکن است. از اینرو، در مقابل چنین ریسک‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را برآورد کرد، بیمه‌گران به اخذ حق بیمه‌های بالا متوسل خواهند شد. علاوه بر این، تولیدکنندگان دارو که برای تولید محصولات جدید و نو احتیاج به سرمایه دارند ممکن است با نگرانی در مورد اعتبار مالی مواجه شوند. همانند شرکت‌های بیمه، عدم اطمینان در وقوع مسئولیت مدنی ناشی از تولید موجب نگرانی اعتباردهندگان می‌شود به طوری که آن‌ها نرخ سود خود را در مقابل ضررهایی که به آن‌ها وارد می‌شود بالا خواهند برد. تمام این نگرانی‌ها هزینه تولیدکنندگان برای تولید و عرضه محصولاتشان به بازار را افزایش خواهد داد.

2. افزایش قیمت به جهت طرح دعوی مسئولیت مدنی
پیش از این توضیح داده شد که بالا رفتن قیمت محصول به سبب نظام مسئولیت مدنی می‌تواند به مصرف کنندگان جهت اِتخاذ تصمیم شایسته یاری رساند؛ در آنجا هزینه مربوط به طرح دعوی مسئولیت مدنی در نظر گرفته نشده است. در نظر آوردن این هزینه به نتیجه دیگری منتهی می‌گردد؛ برای تنقیح مطلب مثالی آورده خواهد شد: فرض نمایید هزینه تولید کالایی 10 واحد و هزینه خسارات ناشی از آن کالا نیز دو واحد باشد؛ به علاوه فرض نمایید هزینه طرح دعوی مسئولیت مدنی برای تولیدکننده 8/. واحد و برای مصرف کننده نیز به همین میزان باشد. در این حالت در صورتی که مصرف‌کنندگان از هزینه طرح دعوی مسئولیت مدنی آگاهی داشته باشند، هزینه کل محصول را برابر با 80/12 واحد خواهند دانست؛ در نتیجه صرفاً مصرف کنندگانی به خرید کالا مبادرت می‌نمایند که ارزش داروی تولید شده برای ایشان بیش از میزان مزبور باشد. بدیهی است در این حالت برخی از مصرف‌کنندگان از خرید دارو اجتناب نمایند.
بالا رفتن هزینه‌های تولید به سبب هزینه طرح دعوی مسئولیت مدنی ممکن است تا جایی افزایش یابد که بیشتر مصرف کنندگان از خرید آن محصول صرف نظر نمایند، در نتیجه تولید کننده آن محصول مجبور می‌شود، کالای خود را از بازار جمع آوری نموده و از تجارت خارج شود. زیرا در این حالت هزینه‌های تولید بیش از منافع آن خواهد بود و لذا ادامه تولید برای بنگاه مقرون به صرفه نیست؛ به این ترتیب مصرف کنندگان نیز زیان خواهند دید؛ چرا که آن‌ها جهت التیام درد و بیماری خود به دارو نیاز دارند و این در حالی است که به دلیل افزایش هزینه تولید، بنگاه از بازار عرضه آن کالا خارج شده است.
3. افزایش قیمت به جهت جبران خسارات معنوی
همان طور که پیش‌تر اشاره شد، مسئولیت ناشی از تولید کالا به افزایش قیمت محصول منتهی خواهد گردید؛ این افزایش هزینه در بردارنده هزینه تولیدکنندگان به جهت خسارات معنوی که بر مصرف‌کنندگان متحمل می‌شود نیز خواهد بود. این امر به بدتر شدن وضعیت مصرف کنندگان منتهی خواهد شد؛ زیرا ارزشی که مصرف کنندگان برای خسارت معنوی قائل هستند کمتر از آن میزانی است که به قیمت دارو اضافه می‌گردد. این موضوع سبب می‌گردد برخی از مصرف کنندگان از خرید داروی مورد نیاز خود منصرف شوند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در صورت وجود مسئولیت ناشی از تولید وضعیت مصرف کنندگان بدتر خواهد شد؛ زیرا از طرفی آن‌ها به خرید بیمه مجبور می‌شوند، در حالی که ممکن است رضایتی به خرید آن نداشته باشند و از طرف دیگر به دلیل افزایش قیمت دارو، گروهی از مصرف کنندگان از تهیه آن دلسرد گردند.
با افزایش هزینه‌های تولید یک محصول، تولید کنندگان بایستی یا مانند داروی «بِندِکتین» تصمیم به توقف تولید محصول بگیرند، یا اینکه، مانند تولید واکسن، هزینه‌های خود را در بازار از طریق افزایش قیمت محصول پخش کنند، یا داشتن سود کمتر را بپذیرند. بنابراین، به خاطر آنکه نظام مسئولیت مدنی هزینه‌های تولید را بالا می‌برد، قیمت داروها به طور نگران کننده‌ای در حال افزایش است. در گزارش مجلس سنا آمده است که در 6 ماهه اول سال 1991، نرخ سالانه تورم 3.3% بوده در حالی که نرخ سالانه تورم داروها 11.2% بوده است.
شرکت‌های تولید کننده دارو و وکلای آن‌ها از آرایی که هیئت‌های منصفه صادر می‌نمایند مات و مبهوت می‌شوند. به نظر می‌رسد بسیاری از هیئت‌های منصفه نسبت به میزان پولی که رای می‌دهند، بی تفاوت هستند. وکلای خواندگان اظهار می‌دارند که این مسئله مثل یک نوع بازی تلویزیونی یا مثل این است که این میزان پولی که آن‌ها رای می‌دهند پول واقعی نیست. بدین ترتیب شرکت‌های تولید کننده دارو هزینه‌های زیادی برای پاسخ گفتن به دعاوی مزبور، خریداری حق بیمه و تجدیدنظرخواهی که سال‌های زیادی به طول می‌انجامد متحمل می‌شوند. این مسئله باعث می‌شود که یک شرکت و بنگاه تولیدی سالم به سمت ورشکستگی سوق پیدا کند.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در زیر، برای نشان تأثیر نامطلوب این هزینه‌ها، به برخی از آمارهای مربوط به مسئولیت مدنی ناشی از تولید اشاره می‌شود:
1.مطالعه‌ای که توسط «تیلینگاست- تاوِر پِرین» صورت گرفته نشان می‌دهد که به طور کلی در سال 2005 هزینه‎‌های مربوط به مسئولیت مدنی در ایالات متحده آمریکا مبلغ 247 میلیارد دلار- معادل 8/1% تولید ناخالص ملی یا مبلغ 825 دلار برای هر نفر- برآورد شده است. این میزان بر اساس هزینه‌های بیمه مسئولیت مدنی و نه هزینه‌های مربوط به دادگاه ارزیابی شده است. هزینه‌های برآورد شده در سال 2007 مبلغ 253 میلیارد دلار بوده و در سال‌های 2008 و 2009 حدوداً 5/4 درصد رشد داشته است. در مقایسه با آمارهای فوق، باید اذعان داشت که هزینه‌های مزبور در سال 1996 به طور متوسط مبلغ 154 میلیارد دلار بوده است؛ این بدین معناست که هزینه‌های مذکور 60% رشد داشته است.
2.بنگاه‌های اقتصادی کوچک (با فروش سالانه زیر 10 میلیون دلار) 68 درصد از هزینه‌های مربوط به مسئولیت مدنی را متحمل می‌شوند (به طور متوسط سالانه 150 هزار دلار). هزینه‌های مسئولیت مدنی ناشی از تولید چنین بنگاه‌هایی عبارتند از: هزینه مربوط به مصالحه و آراء صادره، هزینه‌های مربوط به دفاع برای بنگاه‌هایی که بیمه نیستند، حق بیمه و هزینه‌هایی که شرکت‌های بیمه بخشی از آن را بر دوش بیمه‌گذار می‌گذارد، فرانشیز بیمه مسئولیت مدنی، خسارات خارج از پوشش بیمه، خسارات فراتر از سقف بیمه و خسارات تنبیهی که قابل بیمه شدن نیستند.
3.دعاوی جمعی در 10 سال گذشته به میزان 1000 درصد زیاد شده است.
4.در سال 1997 بر طبق آراء صادره شرکت‌های تولید کننده دارو به طور میانگین به پرداخت 500 هزار دلار محکوم شده‌اند؛ در حالی که سال 2003 این مبلغ به بیش از 2 میلیون دلار افزایش یافته است.

بند سوم: دلسرد شدن از تحقیق و توسعه
هزینه عرضه یک محصول جدید به بازار از حیث زمان و سرمایه حائز اهمیت است. ممکن است دریافت تأییدیه مورد نیاز جهت عرضه یک محصول در یک کشور خاص 14 سال به طول انجامد. در طول این زمان، شرکت دارویی مقادیر قابل توجهی از منابع مالی و سرمایه خود را صرف تحقیق، توسعه و آزمایش محصول جدید می‌کند. شرکت‌های دارویی بایستی میان هزینه‌های تولید یک محصول جدید و سود بالقوه‌ای که از عرضه آن به بازار بدست می‌آید، تعادل ایجاد کنند. شرکت‌ها می‌توانند میزان سود بالقوه را از طریق زیر تخمین بزنند: در نظر گرفتن میزان اهمیت دارو برای جامعه، میزان بزرگی بازار برای عرضه دارو و میزان در دسترس بودن سایر داروها با تأثیرات مشابه. این سود بالقوه را نباید تنها در برابر هزینه تولید سنجید بلکه باید هزینه‌هایی از قبیل هزینه دریافت تأییدیه، هزینه بیمه مسئولیت مدنی، هزینه دعاوی در دادگاه‌ها و پرداخت‌های ناشی از مسئولیت مدنی نیز مورد توجه قرار گیرد. گرچه شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های دریافت تأییدیه را تخمین بزنند اما امروزه

دیدگاهتان را بنویسید