دانلود پایان نامه ارشد درمورد
آسیب های اجتماعی

دانلود پایان نامه ارشد درمورد آسیب های اجتماعی

زنان در جنگها، میثاق نانوشته ای بود که در تمامی کشورهای جهان متناسب با آداب و فرهنگ هر کشور اجرا می شد. اما آیا در جهان پیشرفته و مدرن کنونی، شیوه برخورد با نیمی از جمعیت جهان، روند بهتری پیدا کرده است؟
امروز علی رغم ایجاد تحول در معادلات جهانی و مناسبات انسانی، بسیاری از صاحب نظران معتقدند که قاچاق سازمان یافته زن در جهان، توسط گروههای مافیایی در حال تبدیل به تجارتی پر سود شده است که کم کم از لحاظ سودآوری در جایگاهی برتر از قاچاق اسلحه و مواد مخدر قرار خواهد گرفت.
بدیهی است در هیچ قاموسی نمی توان عنوان «قاچاق» را برای انسان به کار برد، اما در جایی که زن به کالایی سودآور برای پر کردن جیب سوداگران تبدیل شود، تفاوتی ندارد که جنس قاچاق شده هرویین، اسلحه و یا یک «زن» باشد.
این تجارت با وجود اینکه برای برخی، سودهای کلان به همراه دارد، اما برای کالای مورد تجارت چیزی جز خشونت، تحقیر و استثمار به همراه نداشته است.
بر اساس گفته آگاهان، زنان را به چنین اسارتی درآوردن، مستلزم استفاده از خشونتی غیرقابل توصیف است؛ خشونتی که منجر به بی هویتی زن شده تا بتواند او را تحت نفوذ هویت کارفرما قرار دهد. این زنان بعد از گذراندن یک دوره سراسر خشن و غیر انسانی، دیگر حتی به فکر فرار هم نمی افتند و مطابق خواسته های کارفرمای خود تا زمانی که توان سوددهی دارند، بدون هیچ توقعی به ابزار دست آنها تبدیل می شوند.
برخی معتقدند که چون بسیاری از این زنان به دنبال انگیزه های اقتصادی و گاه جاه طلبی های شخصی تن به این کار داده و مطابق میل خود به فرار از هر چه که دارند و ندارند، اقدام می کنند نمی توان این عمل را در ارتباط با آنها قاچاق نامید.
غافل از اینکه همان ها هم که خود خواسته در آرزوی رفتن، ثروتمند شدن، رهایی و … خود را در اختیار کارفرمایان قرار می دهند به هیچ وجه نمی توانند میزان خشونت تحمیلی بر خود را حدس بزنند.
تشکل های سازمان یافته در مکان های عمومی به کمین بسیاری از دختران کم سن و سالی که با مشکلات و کمبودهای فراوان مادی و معنوی روبرو هستند، نشسته و با استفاده از روش های خاص و حرفه ای، طعمه های خود را به دام می کشانند و گاه چنان فریبشان می دهند که آنها به هیچ قیمتی حاضر به رهایی از دام گسترده شده در مقابل خود نیستند.
معمولاً قاچاق زنان از کشورهای فقیرتر به کشورهای غنی تر صورت می گیرد؛ برای مثال فعالان حقوق بشر در کشوری نظیر تاجیکستان از سیر رو به رشد قاچاق زنان و دختران تاجیک به کشورهای ایران، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس اظهار نگرانی بسیار می کنند.
هر چند بر اساس میزان اخبار و پرونده های به دست آمده در این زمینه، نمی توان ایران را در ردیف کشورهای اصلی مبدأ، مقصد و یا حتی واسطه در خصوص قاچاق زنان گنجاند اما مسلم است که این تجارت شوم، می تواند ایران را با آسیب های اجتماعی فراوان و عواقب وحشتناک آن حتی در آینده ای نزدیک مواجه کند.
بدیهی است که مسئله مذکور به دلیل اینکه در هر صورت، این زنان بنا به عواملی خاص که ریشه در ابعاد روانی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … دارد، تن به چنین بهره کشی غیر انسانی داده و عزت نفس خویش را لگد مال می کنند نیازمند تأمل و مو شکافی بسیاری است.
گفتار سوم : مفهوم قاچاق زنان

قاچاق زنان عنوانی است که بر پایه جنسیت به کار می‌رود وگرنه پیوند آن با قاچاق انسان، عموم و خصوص و مطلق است و قاچاق زن در زیر قاچاق انسان قرار گرفته و برجسته ترین مصداق آن به شمار می‌رود. ولی سوداگری انسان، به خرید و فروش و مبادله کردن می­پردازد که یا بزه دیده بر انجام کار، خشنودی (رضایت) ندارد یا اینکه از چیستی یا عاقبت کار آگاه نیست؛ از این رو تجارت انسان را بیشتر بر محوریت زنان و کودکان بررسی می‌کـنند. بر پایه تـعریفی که ماده 3 پروتـکل پیـوست به کنوانسیون بین‌المللی پیکار با بزه‌های سازمان­یافته فراملی با نام «پیوندنامه پروتکل پیشگیری، سرکوب و کیفر سوداگری اشخاص به ویژه زنان و کودکان» پیشنهاد داده، سوداگری یا آمد و شد کردن اشخاص عبارت است از: به کارگیری، ترابری، انتقال، تحویل دادن و تحویل گرفتن اشخاص از رهگذر تهدید، به کارگیری زور یا دیگر حالت­های اجبار، ربایش، تقلب، فریب، بهره‌گیری ناروا از اختیارات، حالت آسیب‌پذیری بزه‌دیده، پرداخت یا دریافت پول یا بهره تا رضایت شخص (بزه دیده) برای تحت کنترل قرار گرفتن، از سوی دیگری به قصد بهره‌کشی از وی به دست آید. بهره‌کشی می­تواند دربردارنده روسپیگری، دیگر حالت­های بهره‌برداری جنسی، کار یا خدمت رسانی اجباری، بردگی یا رفتارهایی همسان با آن، بیگاری یا برداشت اندام‌ها باشد. بر پایه این تعریف، به دلیل اینکه در سوداگری انسان نیز ممکن است، رضایت بزه‌دیده در میان باشد، مرز روشنی میان قاچاق و تجارت درباره انسان نیست. با این حال پروتکل دوم کنوانسیون پالرمو (ضد بزه‌های سازمان یافته فراملی) چون با عنوان قاچاق نامگذاری شده و درباره کوچندگی (مهاجرت) است؛ در سوداگری انسان، مرتکب همچون یک تاجر است و در قاچاق مانند یک دلال و نیز در سوداگری، مرتکب قصد بهره‌کشی از شخص بزه دیده دارد، ولی در قاچاق، مرتکب قصد بهره‌برداری از رفتارش را دارد. به راستی قاچاق، بزه‌دیده ندارد و چه بسا قاچاق شده به زندگی بهتری در سنجش با گذشته دست یابد، هرچند کوچندگی‌اش غیرقانونی است.
در رویکرد کیفری اتحادیه اروپا، مرز میان سوداگری زنان و قاچاق زنان دارای اهمیت است و با آنکه این منطقه پس از فروپاشی دیوار برلین با پدیده سوداگری و نیز کوچندگی زنان از کشورهای اروپای خاوری روبرو بوده است، ولی برای پیکار با این دو پدیده، «بنا را بر این گذاشته که در سوداگری زنان، هرچند بزه‌دیده رضایت داشته باشد؛ ولی از وضعیتی که پس از تجارت در آن گرفتار می‌گردد، ناخشنود است. جدا از این، سوداگری در سنجش با قاچاق، یک پدیده جنسیتی است که زن برای بهره‌برداری جنسی مرد به کار گرفته می‌شود»؛ از این رو سوداگری زنان بس خطرناک‌تر از قاچاق زنان است.

بخش ششم : پیشینه شناسی

هرچند در دوران‏های اولیه، قاچاق زنان به شکل امروزی وجود نداشت، اما پدیده‏ای به نام بردگی و برده‏داری بود. انسان‏ها چه مرد و چه زن تحت عنوان برده مورد خرید و فروش و گاهی سوءاستفاده‏های جنسی (از زنان) قرار می‏گرفتند. تفاوت روشنی که بین برده‏داری و قاچاق زنان در عصر کنونی وجود دارد این است که داد و ستد برده شکل قانونی و رسمی داشت، اما سوءاستفاده و به خدمت‏گیری زنان در دنیای امروزی، بیشتر به صورت قاچاق و غیرقانونی انجام می‏گیرد.
همچنان‏که برده‏داری مورد نفرت و بیزاری ملت‏ها قرار گرفت و برای برداشتن و لغو برده‏داری تلاش‏های زیادی صورت گرفت و معاهدات گوناگون داخلی و بین‏المللی به تصویب رسید، قاچاق زنان به شکل امروزی نیز مورد نفرت جامعه بشری است. بدون شک این پدیده شوم وجدان بشریت را به شدت جریحه‏دار کرده و برخی از کشورها، به ویژه کشورهای اسلامی که در پی حل و ریشه‏کن کردن این پدیده شنیع هستند، این مسئله را یک بحران اجتماعی دانسته و گام‏هایی را در جهت مبارزه با آن برداشتند. همچنین جامعه بین‏المللی در دوره‏های گوناگون، برای مبارزه با این پدیده معاهدات و مقرّرات بین‏المللی را تدوین و به تصویب رسانده‏اند که در آینده اشاره می‏شود.
پرسش‏های اساسی این موضوع از این قرار است:
الف. چگونگی قاچاق جهانی زنان و به ویژه کشورهای اسلامی.
ب. علل قاچاق‏زنان ‏به ‏لحاظ‏ قاچاقچیان‏ و قاچاق ‏شونده.
ج. شیوه‏های مقابله و مبارزه با این پدیده.
تجارت زنان و دختران در اروپا پس از مواد مخدر، دومین منبع پول‏زا است. بر اساس آمارهای گروه کارشناسان شورای اروپا، میزان درآمد حاصل از این تجارت سالانه تا 13 میلیارد دلار می‏باشد و زنان گاه تا هجده‏بار خرید و فروش می‏شوند. در همین گزارش آمده است: زنان در مولداوی به قیمت 1500 دلار خریده می‏شوند و همین که به ایتالیا می‏رسند به 5000 دلار به دلالان فروخته می‏شوند. این بردگان جدید پس از فروخته شدن در ایتالیا باید بتوانند ماهانه تا 25 هزار دلار برای صاحب خود درآمد ایجاد کنند (اشترى، 1378، 35).
پس از جنبش آزادی‌خواهی و قانون‌گرایی در دوران پادشاهی مظفر میرزا، متمم قانون اساسی به عنوان پیمان ملی ایرانیان پیش‌بینی گردید که همه انسان‌ها را از جهت حقوق راستین آنها به ویژه جان، مال و شرف پشتیبانی کرد؛ با این حال نسبت به بردگی جنسی و نیز سوداگری زنان مقرره­های عادی روشن‌تر و برجسته‌تر بودند.
بخش هفتم : قاچاق فریبنده

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

قاچاقچیان با ترفندهای گوناگونی جوانان و زنان را در دام خود گرفتار کرده و آنان را برای انتقال به کشورهای مقصد شکار می‏کنند که مهم‏ترین این ترفندها از این قرار است:
الف. فرار برای ساختن آینده‏ای بهتر: بسیاری از زنان و دختران به پندار رسیدن به یک شغل مناسب و درآمدزا و در نهایت داشتن زندگی خوب، مورد فریب قاچاق‏بران قرار می‏گیرد. این طیف از فریب‏داده‏شده‏ها به گمان استخدام برای محافظت و پرستاری از بچه‏ها، کار در هتل‏ها و آشپزخانه‏ها به کشورهای غربی برده می‏شوند. پس از رسیدن به کشور مقصد خود را تنها دیده و احساس اینکه هیچ چیز در بساط ندارند و برای ادای دین به قاچاق‏بران و ادامه زندگی، جز تسلیم به خودفروشی راه دیگری وجود ندارد (شهبازى، 1382، 20).
ب. ازدواج مناسب: یکی از شگردهای فریب دادن دختران جوان، دادن وعده ازدواج است. با وعده زندگی مناسب در سایه ازدواج، آنان را جذب کرده و سپس آنان را به تن‏فروشی و روسپیگری وارد می‏کنند. مطابق گزارش خانم سونی موسکو: «مشکل اینجاست که امروزه دختران (اروپای شرقی) به زور به این کار وارد نمی‏شوند، بلکه آنان فریب می‏خورند و این موضوعی است که کار تشخیص قاچاق دخترانی را که مورد سوءاستفاده جنسی واقع می‏شوند، با مشکل مواجه کرده است؛ چراکه اولاً، به این دختران در ابتدا از سوی قاچاقچیان قول ا

دیدگاهتان را بنویسید