“خواب آلودگی” را جدی بگیرید !

“خواب آلودگی” را جدی بگیرید !

یه متخصص مغز و اعصاب گفت: نارکولپسی (میل عجیب و شدید به خوابیدن) دومین دلیل شایع خواب آلودگی در طول روزه که به صورت دوره های راجعه، غیرقابل کنترل و کوتاه مدت خوابه که همراه با توهمات پیش خواب یا پس خواب کاتاپلکسی و فلج خواب تعریف می شه.

خواب آلودگی

با اشاره به اینکه گسترش این مریضی ۵۰ تا ۲۵ مورد در هر ۱۰۰هزار نفره، اعلام کرد: مردان بطور برابر درگیر این مریضی می شن و بالاترین درجه بروز سنی اون دهه دوم وسوم زندگیه با این حال ممکنه قبل از پنج سالگی و بعد از ۴۰ سالگی هم دیده شه.

ایشون با بیان اینکه مریضی نارکولپسی با پنج علامت خواب آلودگی زیادتر از اندازه در طول روز، کاتاپلکسی (خواب روزانه بیشتر از اندازه)، فلج به وجود اومده از طریق خواب، توهمات وپریودهای خواب با شروع REM، مشخص می شن، اضافه کرد: خواب آلودگی زیادتر از اندازه در طول روز علامت اصلی و اولیه در نارکولپسیه.

: حملات خواب کوتاه مدت کمتر از ۱۵ دقیقه س که با انجام فعالیتای منوتون و نشسته شدید شدن می شن.

دکتر موسی الرضایی با اشاره به اینکه خنده زیاد، ورزش، هیجان، سرخوشی، ترس و خجالت از عوامل تحریک کننده کاتاپلکسیه گفت: این مریضی ممکنه به صورت فلج نسبی عضلات باشه و خود رو به صورت ضعف، کلام مبهم، شل شدن زانوها و افتادگی فک نشون میده.

: کاتاپلکسی در بیشتر از ۵۰ درصد بیماران اتفاق می افته و به صورت دوره کوتاه مدت ضعف عضلانی یا فلجه معمولا کاهش هوشیاری دیده نمی شه و پس از بهبود حمله، حال مریض به طور کامل طبیعیه.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: حرکات پریودیک پاها، آپنه خواب، کوتاه بودن دوره پنهون شدگی خواب، بیدار شدن تکراری از خواب(افراد گرفتار به این مریضی از بیدار شدن خود آگاه نمی باشن)، مشکلات حافظه، تاری دید، دوبینی، سوسوزدن و افسردگی از بقیه علایم نارکولپسیه.

ایشون تاکید کرد: سیر مریضی مزمنه و دوره های ماژور بهبودی نداره؛ این مشکل در دوره نوجوونی و اوایل دهه ۲۰ سالگی خودنمایی پیدا میکنه.

ایشون گفت: رابطه محکم و مهمی بین نارکولپسی و وجود آنتی ژن خاص HLA-DR2 هست پس این مریضی یه پایه ژنتیکی داره.

دکتر موسی الرضایی در مورد روشای درمان این مریضی گفت: خوابیدن منظم و در زمان مقرر، چرت زدنای منظم روزانه، رعایت کردن نکات ایمنی مثل احتیاط در رانندگی و دوری از وسایل و اجسام تیز، به کار گیری داروهای محرک مثل متیل فنیدیت، برنولین، آمفتامین، دکتروآمفتامین و پروتریپتیلین از روشای درمان نارکولپسیه.

این متخصص مغز و اعصاب در آخر گفت: بیماران کاتاپلکس، فلج به وجود اومده از طریق خواب و توهمات هیپناگوژیک می تونن از داروهای ضد افسردگیا استفاده کنن.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید