“حضور خاتمی در انتخابات حتمی است”

“حضور خاتمی در انتخابات حتمی است”

«رحمت الله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در صفحه فیس بوک اش نوشت که حضور خاتمی در انتخابات حتمیه.»

سایت رادیو اروپای آزاد ( که نسخه فارسی اون به نام “رادیو فردا” هستش) در گزارشی با عنوان “بزرگ ترین امید واسه اصلاح طلبان در راه سه” به بررسی کاندیداتوری خاتمی در انتخابات سال جاری پرداخت که بخشایی از اون در ادامه میاد:

درخواستا از رئیس جمهور سالای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ واسه کاندیدا شدن دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سه ماه دیگه  بالا گرفته. اما این تصمیم آسونی نیس.

اصلاح طلبان،که از صحنه سیاسی به بیرون رانده شدن به خاتمی، به عنوان کسی که می تونه معادله بازی رو تغییر بده، فشار میارن تا در آستانه انتخابات واسه باز شدن فضا وارد انتخابات شه.

بعضی دودلی دارن که با در نظر گرفتن نقش و نظر  شورای نگهبان که فهرست پایانی کاندیداا رو اعلام می کنه، خاتمی بتونه وارد انتخاب شه و رد صلاحیت نشه.

بعضی از منتقدان می گن که خاتمی با وارد شدن به انتخابات روز ۱۴ ژوئن،  پیام اشتباه می فرستد. اونا می گن خاتمی با حضور در انتخابات به نظام قانون میده و تلاشای کسائی که به دلیل اعتراض به انتخابات خراب سال ۲۰۰۹ آسیب دیده ان، زیر سوال می بره.

هفته گذشته، ۹۱ نفر از چهره های شناخته شده اصلاح طلب و گروه های زیاد طرفدار اصلاحات، از خاتمی خواستن تا کاندیدتاتوری خود رو اعلام کنه.

این درخواست بوسیله شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان مطرح شده که از ۱۶ گروه اصلاح طلب تشکیل شده و بر سر پشتیبانی از خاتمی با همدیگه توافق کردن.

محمد علی ایازی، روحانی استاد بخش و  دانشگاه با در نظر گرفتن این چشم انداز که احتمال داره صلاحیت خاتمی بوسیله شورای نگهبان رد شه،  با اینحال عقیده داره که اون در هر صورت باید کاندیدا شه.

اون میگه:« ما نمی تونیم بگیم خاتمی نباید کاندیدا شه چون احتمال داره شورای نگهبان اون رو رد صلاحیت کنه. این منطقی نیس. در گذشته هم اونا با کاندیداتوری خاتمی موافق نبودن. اما شرایط جامعه به شکلیه می تونه در این اراده کردن تاثیر بزاره.»

خاتمی با رای دادن در انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۱، خیلی از مخالفان و اصلاح طلبان رو که انتخابات رو تحریم کرده بودن، عصبانی کرد.

خاتمی، در سالل ۲۰۰۹ هم وارد انتخابات شد و واسه پشتیبانی از موسوی، از دور رقابتا انصراف کرد. اوایل این ماه خاتمی اعلام کرد که اصلاح طلبان واسه نجات کشور، هم برنامه دارن و هم از پشتیبانی مردم بهره مند هستن.

اون روز ۱۱ مارس گفت:« در مورد تصمیم من نگران نباشین. من تنها یه فرد در مجموعه بزرگ اصلاح طلبان هستم. من معتقد به جمع بندی و انسجام نظر اصلاح طلبان درباره انتخابات پیش رو هستم.»

دستکم یه روحانی طرفدار اصلاحات اعلام کرد که خاتمی تصمیم اش رو گرفته  است. رحمت الله بیگدلی،  عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، در صفحه فیس بوک اش نوشت که حضور خاتمی در انتخابات حتمیه.

ایشون میگه که اظهاراتش بر مبنای دیدار خصوصیه که با خاتمی داشته.

 

انتخابات ۹۲ جام نیوز

دیدگاهتان را بنویسید