تمرکز مایکروسافت بر روی دیگر پلتفرم ها باعث غفلت از ویندوز فون شده است

تمرکز مایکروسافت بر روی دیگر پلتفرم ها باعث غفلت از ویندوز فون شده است

مایکروسافت همیشه کاربران ویندوز فون رو در تحقق پیدا کردن وعده هاش یکم معطل میذاره. اما مثل این که چند وقتیه تصمیم گرفته تا حد تحمل اونا رو پیدا کنه. غول دنیای تکنولوژی چند وقتیه که شعار "اولین و بهترین واسه ویندوز" رو فراموش کرده و به سراغ گسترش اپلیکیشنایی مثل چیزی که در دیگه پلتفرما قرار داره رفته.

نرم افزارایی که اکثرا نسخه شکیل تر و کاربر پسندانه ترش در اندروید و iOS پیدا میشه. آفیس یکی از این نمونه هاست. نرم افزاری که باید بهترین نسخه ش رو در سیستم عامل ویندوز فون تماشاگر باشیم، اما درست بر عکس این قضیه رو شاهدیم.

پس از عرضه نسخه آیپد آفیس در سال گذشته، دقیق شدن و فوکوس کردن روی آفیس بهینه شده واسه صفحه های لمسی بیشتر شد. مایکروسافت هفته پیش نسخه ای جدید از آفیس ش رو واسه آیفون عرضه کرد.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

در حالی که در نسخه اولیه آفیس (که سال قبل منتشر شد) شرایط در ویندوز فون و iOS برابر بود، امسال اما وضعیت به گونه دیگه ایه. نسخه سال گذشته این محصول تنها قابلیتایی ابتدایی در ویرایش متن داشت اما نسخه جدید iOS پا رو بالاتر از اینا گذاشته و بسیار بهینه تر و بهتر شده.

الان نسخه iOS با اختلاف زیاد از نسخه ویندوز فون بهتره. با اینحال که مایکروسافت در حال کار روی نسخه ای به طور کامل بهینه شده از آفیس تاچ واسه ویندوز و ویندوز فونه، اما این نسخه از نرم افزار نامبرده تا معرفی ویندوز ۱۰ و به طبع اواسط سال ۲۰۱۵ عرضه نمیشه.

تجربه کار با اسکایپ در iOS بسیار شیرین تر از ویندوز فونه.

کاربران ویندوز فون هم اینکه سال هاست منتظر پیشرفتی قابل توجه در اسکایپ تحت ویندوز فون هستن. در این مدت مایکروسافت چندین بار بروز رسانیایی رو واسه اسکایپ نسخه اندروید و iOS عرضه کرده. به درستیً اسکایپ روی اندروید و iOS بسیار بهتر از اسکایپ کنه و شلخته ویندوز فونه. مایکروسافت به راستی می تونست بهترین نسخه از این نرم افزار پر طرفدار رو تحت سیستم عامل خود عرضه کنه.

بی وفاییای مایکروسافت نسبت به کاربرانش در آفیس یا اسکایپ خلاصه نمی شه. سرویسای دیگری مثل OneNote هم این در نسخه های اندروید و iOS بسیار پخته تر و موثر تر از نسخه ویندوز فون هستن. آخرین نسخه OneDrive واسه ویندوز فون نقدای بیشماری رو به سمت مایکروسافت هدایت کرد و کار تا جایی پیش رفت که مایکروسافت رو مجبور به عکس العمل کرد: "ما در حال کار روی کارآیی و کیفیت اپلیکیشن هامون هستیم."

مثال دیگه مثل این Xbox Musicه. اپلیکیشنی که از بهترینای ویندوز فون بود، پس از جدا شدن از هسته سیستم عامل، روزای خوشی رو سپری نمی کنه. در حالی که قرار بود جداسازی نرم افزارا از هسته سیستم عامل باعث تسریع درآپدیت و در نتیجه افزایش کیفیت اونا شه، اما نتیجه ماجرا تنها نرم افزارهایی از هم گسیخته و به درد نخور شده.

این وسط استثناءایی هم هست و ایکس باکس وان SmartGlass یکی از به درستی هستش. این نرم افزار در هر سه سیستم عامل کارکردی قابل قبول و مشابه داره. اما موضوع اینه که مایکروسافت اصول طراحی خاص خود رو که بر مبنای رابط کاربری مترو بود کنار گذاشته تا نرم افزار هاش در هر سه سیستم عامل برابر به نظر برسن. این باعث شده تا میان سیستم عامل ویندوز فون و اپلیکیشن هاش هماهنگی قبلی وجود نداشته باشه.

بازی امتحان تحمل کاربران مدت زیادیه به راه افتاده. ویندوز فون ۷٫۵ تونست بخشی از کمبودای این پلتفرم رو جبران کنه، اما فقط بخشی رو. با رو نمایی از ویندوز فون ۸ یهو تموم دستگاه هایی که قبلا تولید شده بودن از چرخهآپدیت حذف شدن. ویندوز فون ۸٫۱ با وعده اپلیکیشنایی کامل پا به میدون وجود گذاشت.

مایکروسافت قول داده بود که پیشرفت دهندگان بزرگ رو بر سر سفره ویندوز فون بیاره. مایکروسافت این روزا بی توجه به سیستم عامل خودش، در زمین رقبا بازی می کنه. نرم افزارهای تولید این شرکت که آینده شون در سیستم عامل ویندوز فون به درستی مشخص نیس، در سیستم عاملای حریف کیفیت بهتری دارن.

کاربران پلتفرم مایکروسافت تا همین الان هم خیلی وفادار بودن.

مایکروسافت به روشنی مشخص کرده که هدفش رسیدن به مصرف کنندگان در پلتفرمای پرطرفداره. این هدف منطقی به نظر می رسه، اما با در نظر گرفتن نبود حضور یه پرچم دار واقعی در ماه های پایانی سال میلادی و حضور احتمالی ویژگیای منحصر به فرد این سیستم عامل در دیگه پلتفرما (مانند کورتانا در اندروید و iOS) ویندوز فون با وضعیت پریشونی روبرو می شه.

اگه تموم نرم افزارها و سرویسای مایکروسافت روی اندروید و iOS خوب (و حتی بهتر از ویندوز فون) عمل کنن، دیگه دلیلی واسه موندن در اکوسیستم مایکروسافت باقی نمی مونه. اگه حتی خود مایکروسافت هم نتونه (یا نخواد) نرم افزارهای خوبی واسه ویندوز فون بسازه، چه امیدی میشه به دیگر پیشرفت دهنده ها داشت؟ این قضیه رو با کمبود نرم افزار این سیستم عامل نسبت به رقبا ترکیب کنین تا آینده متروک ویندوز فون مثل روز براتون روشن شه.

مایکروسافت تا به اینجای کار رشد خوبی در مورد نرم افزار و تعداد کاربر در اکوسیستم ش داشته. اتفاقی که باعث شد، این غول بزرگ دنیای نرم افزار رو به رقابت در میدون پلتفرمای همراه برگرداند.

اما اگه سیاست این شرکت بر مبنای "رسیدن به مصرف کنندگان به هر قیمتی" باشه، مطمئنا اولین قیمتی که باید پرداخت شه، سیستم عامل ویندوز فون و کاربرانش هستن. کاربرانی که شاید در آینده نسبت به وفاداری شون تجدید نظر کنن.

دیدگاهتان را بنویسید