جستجوی مقالات فارسی – 
تحلیلی پیرامون ایمان ابوطالب از نگاه فریقین- قسمت ۵

جستجوی مقالات فارسی – تحلیلی پیرامون ایمان ابوطالب از نگاه فریقین- قسمت ۵

ابن ابى‏الحدید، مورخ و دانشمند معروف اهل سنت، در ضمن شرح فداکارى‏هاى حضرت ابوطالب، می ‏گوید: «یک نفر از علماى شیعه درباره ایمان ابوطالب کتابى نوشت و نزد من آورد که من تقریضى بر آن بنویسم ، من به جاى تقریض این اشعار را که شماره آنها به هفت بیت می ‏رسد، در پشت کتابش نوشتم، که مضمون بخشى از آنها چنین است:
« هرگاه ابوطالب و فرزندش على(ع) نبودند، هرگز اسلام قد راست نمی ‏کرد؛ پدر در مکه از آن حمایت کرد و فرزند در یثرب (مدینه)، جانش را نثار کرد.» [۲۳] او در راه حفظ پیامبر(ص) لحظه‏اى از پا ننشست و سه سال دربه‏درى و زندگى در کوه‏ها و درّه‏ها را بر ریاست و سیادت مکّه ترجیح داد.
او راضى بود تمام فرزندانش کشته شوند؛ ولى پیامبر(ص) زنده بماند.
در هنگام مرگ به فرزندان خود گفت: من محمد را به شما توصیه می ‏کنم؛ زیرا او امین قریش و راستگوى عرب، و حائز تمام کمالات است؛ آئینى آورد که دل‏ها بدان ایمان آورد.
حجت‏الاسلام والمسمین محمدمهدی صباحی رییس “مؤسسه تحقیقاتی حضرت ابوطالب(ع)” در گفتگو با خبرنگار ابنا گفته است :
«تا جایی که ما رصد کرده‏ایم در ۳۰۰ منبع از کتاب‏های تاریخی شیعه و سنی، از فدارکاری‏ها و ایثارگری‏های ابوطالب سخن گفته شده است؛ چه راجع به شعب ابوطالب؛ چه راجع به وفات ایشان و حضرت خدیجه که حضرت رسول الله(ص) آن سال را عام الحزن نامید؛ و چه در دعوتی که بنا به آیه‏ی “و انذر عشیرتک الاقربین” صورت گرفت و جناب ابوطالب با قاطعیت از پیامبر دفاع کرد و با تعابیری تند ابولهب را مورد عتاب قرار داد و ساکتش کرد»[۲۴].
۲۹ – .مرحوم علامه امینی در کتاب گرانسنگ الغدیر در رابطه با پیشینه بحث ایمان ابوطالب چنین می‏فرماید: [۲۵]
«گروهی از برجستگان فرقۀ ما به گستردگی سخن رانده اند همچون شیخ مجلسی در بحارالانوار و استاد و پیشرو برجستۀ ما ابوالحسن شریف فتونی در نگارش کلان وارزنده اش ضیاء العالمین ( که نسخۀ آن نزد ماست ) که در این زمینه بهترین نگاشته هاست. همانگونه که آنچه سید برزنجی نگارش داده و سید احمد زینی دحلان آن را مختصر کرده بهترین کتابی است که در این باره به خامۀ بزرگان اهل سنت نوشته شده و کسان دیگری هم نگارش های جداگانه ای در این باره پرداخته اند همچون:
۱- ابو القاسم سعدبن عبدالله اشعری قمی ( م ۲۹۹ یا ۳۰۱ ) که او راست کتاب فضل ابوطالب و عبدالمطلب و عبدالله پدر پیامبر.
۲- ابوعلی کوفی احمد بن محمد بن عمار(م۳۴۶ ) و چنانچه در فهرست شیخ و رجال نجاشی او راست کتاب ایمان ابی طالب.
۳- ابو محمد سهل بن احمد بن عبدالله دیباجی که تلعکبری در سال ۳۷۰ از وی حدیث شنیده و به گفتۀ نجاشی در فهرست خود او راست کتاب الایمان ابی طالب.
۴- ابونعیم علی بن حمزۀ بصری تمیمی لغوی ( م ۳۷۵ ) او راست. کتاب ایمان ابی طالب که نسخۀ آن نزد استاد ما میرزا محمد تهرانی در سامرا هست و حافظ ابن حجر در اصابه پاره ای از بخش های آن را در سرگذشت ابوطالب آورده و نگارندۀ آن را به رافضی گری متهم کرده است.
۵- ابو سعید محمد بن احمد بن حسین خزاعی نیشابوری نیای مادری مفسر بزرگ شیخ ابوالفتوح خزاعی او راست کتاب منی الطالب فی ایمان ابی طالب که شیخ منتخب الدین به گفتۀ خودش در فهرست خویش آن کتاب را از نوادۀ وی شیخ ابوالفتوح و او از پدرش و اواز ابو سعید روایت کرده است.
۶- ابوالحسن علی بن هلال بن ابی معاویه مهلبی ازدی او راست کتاب البیان عن خیره الرحمن دربارۀ ایمان ابوطالب و پدران پیامبر صلـّی اللهُ عَلـَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلـَّم که آن را شیخ در فهرست خود و نجاشی به وی نسبت داده اند.
۷- احمد بن قاسم او راست کتاب ایمان ابی طالب که نجاشی بنابر آنچه در فهرست خود می نویسد: نسخه ای از آن را که به خط حسین بن عبدالله غضایری بوده ، دیده است.
۸- ابوالحسین احمد بن محمد بن احمد بن طرخان کندی جرجانی ( م۴۵۰ ) که نجاشی در فهرست خود کتاب او را به نام ایمان ابی طالب یاد کرده است.
۹- شیخ ابو عبدالله مفید محمد بن محمد بن نعمان (م ۴۱۳ ) نیز بنابر آنچه در فهرست نجاشی آمده کتابی در اثبات ایمان ابی طالب دارد.
۱۰- ابو علی شمس الدین سید فخار بن معد موسوی (م۶۳۰ ) او راست کتاب الحجه علی الذاهب إلی تکفیر ابی طالب که علامۀ سید محمد صادق بحر العلوم با این گفته ها تقریظی بر آن سروده:
– ای فخار ترا مژده باد به پاداش هایی که آفریدگار در روز رستخیز به تو خواهد بخشید.
– با دلیل روشن و با نگارش درخشان خود الحجه بزرگ مکه و پدر شیر خدا را هم از تهمت بت پرستی پاک نمودی.
– و هم از نسبت مردود کفر که داعیان شر به او بسته اند.
– و چگونه سخنانشان راست باشد با آنکه اسلام به یاری او بر پای ایستاد و با برتری های او سرافرازی یافت.
– سوگند به دوستی ابوالحسن علی که اگر او نبود کیش ما درخشندگی نمی یافت.
– پس، از سوی خداوند بر او خشنودی باد و بر دشمنانش آتشی برافروخته.
۱۱- ابولفضائل احمد بن طالوس حسنی ( م۶۷۳ ) . او راست کتاب ایمان ابی طالب که در کتاب دیگر خود بناء المقاله العلویه لنقض الرساله العثمانیه آن را یاد کرده که آن نیز کتابی است در امامت که در رد رسالۀ ابو عثمان جاحظ پرداخته است.
۱۲- سید حسین طباطبایی یزدی حائری معروف به واعظ (م۱۳۰۷) او راست: کتاب منیه الطالب فی ایمان ابی طالب که فارسی است و چاپ شده است
۱۳- مفتی شریف سید محمد عباس تستری هندی ( م ۱۳۰۶) او راست، کتاب بغیه الطالب فی ایمان ابی طالب و او یکی از غدیریه سرایان هم است که ان شاء الله تعالی زندگی نامه اش را ضمن شعرای سدۀ چهاردهم می آوریم.
۱۴- شمس العلماء میرزا محمد حسین گرگانی او راست کتاب مقصد الطالب فی ایمان آباء النبی و عمه ابی طالب که فارسی است و در سال ۱۳۱۱ در بمبئی چاپ شد.
۱۵-شیخ محمد علی بن میرزا جعفر علی فصیح هندی مقیم مکۀ معظمه او راست کتاب القول الواجب فی ایمان ابی طالب.
۱۶- شیخ ما حاج میرزا محسن بن میرزا محمد تبریزی.
۱۷- سید محمد علی آل شریف الدین عاملی او راست کتاب شیخ الابطح یا ابوطالب که به سال ۱۳۴۹ در ۹۶ صفحه در بغداد چاپ شد که هر چه سخن بایسته بوده در آن گرداورده و ناگفته ای بر جای ننهاده.
۱۸- شیخ میرزا نجم الدین پسر استاد ما میرزا محمد تهرانی او راست کتاب الشهاب الثاقب لرجم مکفر ابی طالب.
۱۹- شیخ جعفر بن حاج محمد نقدی، او راست کتاب مواهب الواهب فی فضائل ابی طالب که به سال ۱۳۴۱ در ۱۵۴ ص در نجف اشرف چاپ شده و در آن سوده های بسیار و نکته های نغز و کم مانند توان یافت».
لازم به ذکر است که اخیرا فیلم هائی پیرامون حضرت ابوطالب ساخته شده است که عبارت است از
و همچنین سایت های اینترنتی که در مورد ابوطالب بحث های فراوان و مبسوطی را مطرح کرده اند که برخی از آنها عبارتند از :
http://www.hawzah.net/fa/news/newsview/
http://zeinabsara.blogfa.com/post-
http://www.hawzah.net/fa/article/articleview/
http://www.abootalib.org/?pg=view&id
http://www.eteghadat.com/forum/topic-t3232.html
http://www.sibtayn.com/fa/index.php?option=com_content&view=category&id