متن کامل – 
بررسی وضعیت گردشگری جنگ به منظور توسعه گردشگری استان خوزستان

متن کامل – بررسی وضعیت گردشگری جنگ به منظور توسعه گردشگری استان خوزستان

 
یادمان شهدای چزابه
تنگه چزابه بین تپه های رملی و هورالهویزه قرار دارد و یکی از پنج معبر اصلی هجوم ارتش عراق به منطقه خوزستان بود. این تنگه که عرض آن به ۵/۱ کیلومتر می رسد، از جنبه نظامی بسیار مهم است، زیرا نیروهای مهاجم برای دستیابی به جاده بستان – سوسنگرد، که بهترین و نزدیکترین معبر وصولی به اهواز می باشد، باید از این تنگه عبور می کردند. نیروهای ارتش عراق پس از سه روز درگیری، در نوار مرزی، در چهارمین روز (۳/۷/۱۳۵۹) از تنگه چزابه عبور کرده و به طرف تپه های الله اکبر و بستان پیش آمدند. از آن زمان تنگه چزابه در اختیار دشمن بود تا اینکه در روز ۸/۹/۱۳۶۰ در جریان عملیات طریق القدس آزاد شد .
بیمارستان صحرائی امام حسن (ع)
این بیمارستان ، یکی از بیمارستان های بزرگ صحرایی است که در زمان جنگ جهت مداوای مصدومین در نزدیک مناطق عملیاتی در مسیر سوسنگرد-بستان، بعد از پل سابله احداث شد.بیمارستان امام حسن علیه السلام در سال های آخر جنگ تحمیلی توسط سپاه طراحی و احداث گردید و مجروحین مناطق فکه،چزابه، جزایر مجنون، هورالعظیم در این بیمارستان مداوا و مورد عمل جراحی قرار می گرفتند .
دهلاویه یادمان شهید چمران
دهلاویه روستایی در ۱۲ کیلومتری غرب سوسنگرد است که طی روزهای ۲۷/۷ تا ۲۳/۸/۵۹ یکی از نقاط درگیری نیروهای خودی و دشمن بود و بین آنها دست به دست می شد تا آن که در ۲۴/۸/۱۳۵۹ دهلاویه توسط دشمن اشغال گردید. در تاریخ ۲۶/۳/۶۰ نیروهای شهید چمران طی عملیاتی دهلاویه را آزاد کردند، لیکن دشمن با حملات خود این روستا را مجددا اشغال کرد. در این عملیات فرمانده نیروهای خودی (ایرج رستمی) به شهادت رسید و هنگامی که دکتر چمران فرمانده ستاد جنگ های نامنظم برای معرفی فرمانده جدید عازم دهلاویه شد، در پشت کانال این منطقه (مکان فعلی یادمان) بر اثر اصابت گلوله خمپاره دشمن به شدت مجروح شد و هنگام انتقال به اهواز به شهادت رسید. بعد از این عملیات، دشمن با وجود در اختیار داشتن دهلاویه آن را تخلیه کرد و در غرب آن مستقر شد. به این ترتیب روستای دهلاویه از دشمن خالی شد، تا این که در تاریخ۲۷/۶/۶۰ در عملیات شهید آیت الله مدنی، این روستا آزاد شد. از آن هنگام تا عملیات (۸/۹/۶۰) غرب دهلاویه خط مقدم نیروهای خودی محسوب می شد.
یادمان شهدای هویزه
شهر هویزه در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی سوسنگرد،مرکز یکی از بخش های دشت آزادگان است. دشمن در آغاز جنگ با اشغال شمال و شرق هویزه،عملاً آن را محاصره کرد.در عملیات هویزه در ۱۵/۱۰/۵۹ رزمندگان از این منطقه نفوذ کردند و به محل استقرار دشمن در جنوب کرخه کور هجوم بردند و ۸۰۰ نیروی عراقی را اسیر کردند که این تعداد تا آن روز جنگ بی سابقه بود. اما با شروع پاتک های دشمن،نیروهای خط مقدم عملیات که گروهی از پاسداران هویزه،حمیدیه و اهواز و گروهی از دانشجویان پیرو خط امام بودند،در محاصره قرار گرفتند و تعدادی از آنان ازجمله سیدحسین علم الهدی فرمانده سپاه هویزه به شهادت رسیدند.در طی عملیات بیت المقدس(اردیبهشت ۶۱) منطقه هویزه آزاد شد و پیکر عزیزاین شهدا در مکانی که امروزه به عنوان یادمان شهدای هویزه است پیدا شد که میزبان زائرین می باشد،کشف شد.
پادگان گلف
ستاد عملیات جنوب یا پایگاه منتظران شهادت در اهواز قرار دارد که در دوران دفاع مقدس به عنوان مرکز فرماندهی جنگ ، محورهای عملیاتی خوزستان را اداره می کرد.این ستاد در سال ۱۳۵۹ فعال شد.تشکیل اتاق جنگ و فعال شدن اطلاعات و عملیات ، اعزام نیرو و تشکیل واحدهای جنگ و حضور مسئولین نظام از مشخصات اصلی پادگان شهادت ( گلف ) است.مسئولیت عملیات در شش ماه اول جنگ برعهده شهید داوود کریمی ، در شش ماه دوم برعهده سردار رحیم صفوی و بعد از آن با فرماندهی سردار غلامعلی رشید و شهید حسن باقری بود.گلف تا پایان جنگ به عنوان پایگاه فرماندهی و هدایت جنگ مورد استفاده قرار گرفت.
پادگان حمید
این مکان در کیلومتر ۳۹ جاده اهواز – خرمشهر قرار دارد و این پادگاه متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران است. از ابتدای جنگ تحمیلی به اشغال ارتش متجاوز عراق درآمد و در مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس در اردیبهشت سال ۱۳۶۱ آزاد گردید. ارتش متجاوز عراق پس از ۲۰ ماه اشغال این پادگان در زمان عقب‌نشینی و فرار از این منطقه این پادگان را به طور کامل منهدم نمود. آثار تخریب همچنان باقی است.
طلائیه
این منطقه در نزدیکی مرز عراق در ۴۵ کیلومتری جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد و یکی از محورهای مهم عملیات های خیبر و بدر می باشد و نیز کلیدی برای حفظ جزایر مجنون محسوب می شد. بعد از جنگ در این مکان مقری جهت جستجوی پیکر مطهر شهدا دایر شد. در مکانی که تعداد زیادی از شهدا کشف شد حسینیه حضرت ابو الفضل علیه السلام بنا شد که اکنون میزبان زائران کربلای طلائیه می باشد .
یادمان شهدای رمضان
این مکان در نزدیکی جاده اهواز به خرمشهر و در حاشیه جاده شهید کاظمی قرار دارد. در این منطقه پس از طی مسافتی به مزار تعدادی از شهدای گمنام عملیات رمضان می رسی .منطقه زید و ایستگاه حسینیه از محورهای مهم هجوم دشمن به خوزستان بود که عراق از این طریق به جاده اهواز- خرمشهر دست یافت . این منطقه یکی از محورهای مهم عملیات های بزرگ رمضان، خیبر می باشد .
بیمارستان صحرائی امام حسین (ع)
این بنا در منطقه دارخوین در ۷ کیلومتری ایستگاه حسینیه بروی یک ساختمان بتونی بزرگ و کاملاً استتار شده را به شکل تلی از خاک قرار دارد و نام آن بیمارستان صحرایی امام حسین (ع) است.
این بیمارستان توسط وزارت مسکن و شهرسازی و قرارگاه مهندسی خاتم الانبیاء جهت پشتیبانی و مداوای مجروحین عملیات کربلای ۵ و عملیات های بعدی ساخته شد. که علاوه بر پذیرش مجروحین جنگی ، مصدومین شیمیایی را نیز پذیرش می کرد.
بیمارستان امام حسین (ع) کاملاً مجهز بود بطوریکه دارای ۸ اتاق عمل،۲۵ تخت اورژانس برای مجروحین عادی و ۲۰ تخت اورژانس برای مصدومین شیمیایی ، داروخانه ، بخش ICU وآزمایشگاه ، و ۱۴۵۰ نفر پزشک و کادر مرتبط پزشکی و ۱۲۰ نفر کادر اجرایی بود. این بیمارستان با ارتفاع ۵/۱ مترخاک و ۵/۰ متر ماسه و قطعات بتونی که قدرت تحمل بمبهای ۵۰۰ پوندی راداشت ، پوشیده شده بود.
یادمان شلمچه
منطقه مرزی شلمچه درمنتهی ا لیه خرمشهر واقع شده و نزدیک ترین نقطه مرزی به بصره است. شلمچه یکی از محورهای هجوم دشمن در تاریخ۳۱/۶/۵۹ به خرمشهر بود. در عملیات بیت المقدس اگر چه خرمشهر آزاد شد ولی با توجه به اهمیت نظامی شلمچه، دشمن به سختی از آن دفاع کرد و آن را در اشغال خود نگه داشت و پس از آن،موانع،استحکامات و رده های دفاعی متعددی در این منطقه ایجاد کرد.رزمندگان اسلام با اجرای عملیات کربلای ۵ در دی ماه ۱۳۶۵، این مواضع را در هم شکستند و شلمچه را آزاد کردند .
یادمان شهدای شرق کارون (مارد )
روستای مارد در ۱۸ کیلومتری شمال آبادان و در کنار جاده آبادان – اهواز واقع است. در ۱۹/۷/۱۳۵۹ نیروهای عراقی در شمال این روستا با نصب پلی بر روی کارون- که به پل مارد معروف شد – از آن عبور کردند. تعدادی از نیروهای خودی برای جلوگیری از پیشروی دشمن به روستای مارد اعزام شدند، لیکن با وجود دشت صاف و بی عارضه منطقه و نبود تجهیزات مناسب، امکان جلوگیری از پیشروی دشمن میسر نشد طوری که دشمن منطقه اشغالی را گسترش داد و روستای مارد را نیز تصرف کرد. با عملیات ۲۱/۳/۱۳۶۰ – که با نام فرمانده کل قوا – خمینی روح خدا – در منتهی الیه منطقه اشغالی شمال مارد به اجرا در آمد – خط پدافندی خودی به پل مارد نزدیک شد. در پی آن ارتش عراق این پل را برچید و به دو پل قصبه و حفار که در جنوب مارد قرار داشت، متکی شد. روستای مارد نیز تا عملیات ثامن الائمه(ع) در اشغال عراق باقی ماند .
یادمان شهید تند گویان
روستای سادات در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر آبادان واقع است و رود بهمنشیر از جنوب آن می گذرد. صبح روز ۹/۸/۱۳۵۹ در حالی که عراقی ها با نصب پل روی بهمنشیر و عبور از آن قصد داشتند وارد کوی ذوالفقاری شوند، مهندس محمد جواد تندگویان وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی به همراه تعدادی از همکارانش که بی اطلاع از حضور عراقی ها قصد داشتند وارد آبادان شوند، در این روستا اسیر شدند. مهندس تندگویان چندی بعد در یکی از بازداشتگاه های عراق به شهادت رسید.
یادمان والفجر ۸
یکی از بخش های شبه جزیره آبادان اروند کنار است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی این شهر و در انتهای جاده آبادان- اروند کنار واقع شده است. این منطقه شاهد موفق ترین و بزرگ ترین نبرد های دوران دفاع مقدس می باشد. در عملیات والفجر ۸ غواصان خط شکن شبانه از آبهای خروشان اروندرود گذشته،خط دشمن را شکسته و موفق به آزاد سازی منطقه فاو شدند. این عملیات ضربه مهلکی بر ارتش بعث وارد ساخت.
بیمارستان امام علی(ع)
بیمارستان امام علی (ع) در سال ۱۳۶۵ به منظور پشتیبانی وخدمات رسانی عملیات کربلا ۴ تاسیس و فعالیت خود را از قبل این عملیات آغاز کرد.این بیمارستان صحرایی که از مجهزترین و مهم ترین بیمارستانهای صحرایی در طول دفاع مقدس محسوب می شد توسط مهندسی قرارگاه خاتم الانبیاء احداث و توسط بهدار مرزی  قرارگاه کربلا سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی اداره   می شد. بیشترین فعالیت  بیمارستان  صحرایی امام علی (ع) در عملیات های کربلای ۴ و ۵ و ۸ و بیت المقدس  ۷ وعملیات های بعد از قطعنامه بوده است.مساحت  این  بیمارستان ۴۶۰۰ متر مربع ودارای هشت تخت عمل، ریکاوری، بخش جراحی، اورژانس،رادیولوژی،آی سی یو و اورژانس شیمیایی بوده است و هم اکنون ازاین بیمارستان صحرایی به عنوان محل اسکان کاروان راهیان نور استفاده می شود.
سایت  های ۴و ۵
این سایت ها متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد ، از ابتدای جنگ  تحمیلی و اشغال غرب شوش به اشغال ارتش متجاوز عراق در آمد . عراق برای حملات موشکی و توپخانه به شهرهای دزفول ، اندیمشک ، شوش ، هفت تپه و جاده اندیمشک به اهواز از این سایت ها استفاده می نمود . رزمندگان اسلام برای آزاد سازی این سایت ها در عملیات فتح المبین نبرد جانانه ای انجام داده و مقاومت سر سختانه عراق را درهم شکستند .آزاد سازی سایت های ۴و۵ و اعلام آن از رسانه های عمومی و صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران موجب تقویت روحیه رزمندگان اسلام وتضعیف شدید روحیه نیروهای عراقی گردید .
بستان
شهر بستان که مرکز بخش بستان از شهرستان آزادگان می باشد در ۳۱ کیلومتری شمال غربی سوسنگرد و در مسیر سوسنگرد – چزابه واقع شده است. با شروع جنگ، نیروهای عراقی پس از تصرف پاسگاه سوبله و عبور از تنگه چزابه، در ۴/۷/۱۳۵۹ این شهر را اشغال کردند. اما پس از عملیات «غیور اصلی» و پیشروی نیروهای خودی به سوی مرز، در ۱۰/۷/۱۳۵۹ بستان آزاد شد . یک هفته بعد هجوم مجدد عراق برای تصرف بستان آغاز گردید و پس از چهار روز، در ۲۱/۷/۱۳۵۹ بستان برای بار دوم اشغال شد و در اشغال ماند تا اینکه در دومین روز عملیات طریق القدس (۹/۹/۱۳۶۰) آزاد شد. در این عملیات رزمندگان با قبول شرایط دشوار، دور از چشم دشمن، از مناطق رملی واقع در شمال منطقه دشت آزادگان عبور کردند و غافلگیرانه به عقبه های دشمن هجوم بردند و سبب شکست متجاوزان شدند .
سو سنگرد
شهر سوسنگرد که در ۵۷ کیلومتری شمال غربی اهواز قرار دارد در ماههای آغازین جنگ دوبار اشغال شد. اولین بار در ۶/۷/۱۳۵۹، ارتش عراق بعد از آن که شمال کرخه را در نوردید، در منطقه سبحانیه روی کرخه پل زد و با تانک هایش وارد سوسنگرد شد . آن روز در شهر به جز اندکی از نیروهای ژاندارمری، مدافع دیگری وجود نداشت . فرماندهان دشمن اداره شهر اشغال شده را به گروه ضد انقلاب «جبهه التحریر» سپردند . چهار روز بعد یعنی در ۱۰/۷/۱۳۵۹ رزمندگان سپاه اهواز به فرماندهی «علی غیوراصلی» شهر را آزاد کردند و خائنین را به سزای خویش رساندند. ۴۴ روز بعد در ۲۴/۸/۱۳۵۹ ارتش عراق از سه طرف: سبحانیه، احیمر و ابوحمیظه وارد سوسنگرد شد . لیکن ۲۰۰ رزمنده مدافع شهر با مقاومت خود مانع سقوط شهر شدند . ۲ روز بعد در ۲۶/۸/۱۳۵۹ رزمندگان ارتش، سپاه و ستاد جنگ های نامنظم (گروه شهید چمران) به کمک محاصره شدگان آمدند و بار دیگر شهر را آزاد کردند .
خرمشهر
خرمشهر در جنوب غربی استان خوزستان واقع شده است. فاصله آن تا آبادان ۱۰ کیلومتر، تا اهواز ۱۲۰ کیلومتر و تا ساحل خلیج فارس ۹۶ کیلومتر می باشد. مردم خرمشهر از نژاد آریایی و سامی هستند؛ مذهب آنها شیعه اثنی عشری است و به زبان فارسی و عربی سخن می گویند. حومه خرمشهر پوشیده از نخلستانهایی است که رود کارون و اروندرود آن را آبیاری می کنند. کارون در جنوب خرمشهر به اروند می پیوندد. آب خوردنی این شهر نیز از کارون تهیه و تصفیه می گردد. برق خرمشهر، مانند سایر نقاط خوزستان از شبکه برق سراسری و از سد دز تامین می شود.
با شروع هجوم ارتش عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، این شهر در معرض تهدید و حمله قوای عراق قرار گرفت، لیکن مقاومت مدافعان شهر از اشغال سریع آن جلوگیری کرد طوری که دشمن پس از ۳۴ روز حمله پی در پی توانست خرمشهر را در ۳ آبان ۱۳۵۹ اشغال کند. در تاریخ ۱۰/۲/۱۳۶۱عملیات بیت المقدس برای آزادسازی مهمترین شهر باقی مانده در اشغال دشمن آغاز شد و طی سه مرحله عملیات، خرمشهر در صبح روز ۳ خرداد ۱۳۶۱، از اشغال ۵۷۵ روزه ارتش عراق آزاد شد .
مکانهای دیدنی : مسجد جامع خرمشهر ، نهرخین(منطقه عمومی شلمچه-بعد از پل نو) ، یادمان عملیات رمضان(خرمشهر، اهواز ـ کیلومتر ۴۵ جاده شهید حسینی) ، یادمان شهدای شیمیایی بهبهان (خرمشهر، اهواز ـ کیلومتر ۲۵ جاده شهید صفوی)، ساحل رود کارون، محل تلاقی کارون و اروند، موزه دفاع مقدس .
دارخوین

این مطلب را هم بخوانید :
تحلیل کارایی شرکتهای بیمه خصوصی کشور- قسمت ۶

برای دانلود متن کامل این فایل به سایت torsa.ir مراجعه نمایید.