“ایرج قادری” درگذشت ! روحش شاد

“ایرج قادری” درگذشت ! روحش شاد

ایرج قادری بازیگر، کارگردان و جفت و جور کننده سینمای ایران پس از یه دوره طولانی جنگ با سرطان واسه همیشه چشم هاش رو به روی زندگی بست.

ایرج قادری

خبر درگذشت این بازیگر سینما شب گذشته اعلام شد، اما کادر پزشکی بیمارستان مهراد تهران بارها این خبر رو منکر شدن، در آخر صبح امرز ۱۷ اردیبهشت در آخر خبر فوت این هنرمند سینمای ایران رو تایید کردن.

 

 قادری در سالای گذشته با مریضی سرطان دست و پنجه نرم می کرد و از فروردین سالجاری در بیمارستان مهراد تهران بستری شده بود.

 اون که سال ۱۳۱۴ تو تهران به دنبا اومده بود، طی هفته های گذشته در کما بود و از چند روز پیش ملاقات با اون ممنوع شد.

 این کارگردان و جفت و جور کننده سینما که تحصیلاتش رو در رشته پزشکی و داروسازی تموم نشده گذشته بود، واسه اولین بار در فیلم «چهار راه حوادث» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان بازی کرد. 

قادری طی سالای فعالیتش در بیشتر از ۷۰ فیلم به عنوان بازیگر مقابل دوربین رفت. در کارنامه کاری اون کارگردانی بیشتر از ۴۰ فیلم سینمایی هم دیده می شه.

عکس ایرج قادری
عکس ایرج قادری

 آخرین فیلم این کارگردان «شبکه» اسمشه که بازم در انتظار نوبت اکرانه. از دیگر فعالیتای ایرج قادری میشه به نوشتن ۵ فیلمنامه و جفت و جور کنندگی ۹ فیلم اشاره کرد.

 محمدرضا گلزار یکی از بازیگران سینمای پس از انقلابه که واسه اولین بار در فیلمی از ایرج قادری(سام و نرگس) حضور مقابل دوربین رو تجربه کرد. 

اولین فیلم ایرج قادری پس از انقلاب «دادا» بود که در سال ۱۳۶۱ ساخته شد.  اون پس از ساخت فیلم های «برزخی ها»(۱۳۶۱) و «دزدی»(۱۳۶۳) ده سال فعالیت نکرد و در سال ۱۳۷۳ با ساخت فیلم «می خواهم زنده بمونم »به دنیای سینما برگشت. از سال ۱۳۷۳ به بعد ایرج قادری ۱۱ فیلم ساخت. «نابخشوده»، «طوطیا»، «سام و نرگس»، «محاکمه» و … از جمله آثار این کارگردان در دهه های ۷۰ و ۸۰ شمسی هستن.

دیدگاهتان را بنویسید