“انگری بردز” ابزاری برای جاسوسی آمریکا و انگلیس

“انگری بردز” ابزاری برای جاسوسی آمریکا و انگلیس

angryیه روزنامه غربی با استناد به اسناد طبقه بندی شده اعلام کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا و مرکز ارتباطات دولتی انگلیس (سرویس جاسوسی بریتانیا) با به کار گیری شکافهای موجود در برنامه های گوشیای هوشمند، از بازی پرطرفدار انگری بردز واسه جاسوسی و جمع آوری اطلاعات استفاده می کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، گاردین در این خبر می نویسه : آژانس امنیت ملی آمریکا و مرکز ارتباطات دولتی انگلیس قابلیتای خود واسه سوء به کار گیری رخنهای موجود در برنامه های گوشیای هوشمند که به “آپ” معروفیت دارن، زیاد شدن.

یکی از آپایی که تبدیل به ابزاری واسه جاسوسی انگلیس و آمریکا از صاحبان گوشیای هوشمند شده بازی پرطرفدار انگری بردزه. طوریکه آدمایی که این بازی رو از راه گوشیای  خود انجام میدن جزئی ترین اطلاعات شخصی و هم اینکه اسناد پنهونی خود رو در اختیار سرویسای جاسوسی آمریکا و انگلیس قرار دادن.

به نوشته این روزنامه، اجرای اطلاعات در شبکه های ارتباطی از نسل جدید آیفونا تا آپای اندروئیدی با استفاه از مدل گوشیا و اندازه صفحه نمایش اطلاعات شخصی از جمله سن، جنسیت و محل اقامت افراد رو در اختیار سرویسای جاسوسی آمریکا و انگلیس قرار میده.

براساس اسناد طبقه بندی شده، سرویسای اطلاعاتی آمریکا و انگلیس می تونن حتی به حساس ترین اطلاعات افراد مثل تمایلات جنسی صاحبان گوشیا پی برده و اطلاعات ثبت شده در آپا حتی می تونن مبادرت به ارسال بعضی تنظیمات جنسی کنن که این موارد نشون میده دارنده گوشیای هوشمند آدم هوسرانی هست یا خیر.

گاردین در ادامه می نویسه : ممکنه خیلی از دارندگان تلفنای هوشمند ندونن که اطلاعات شخصی اونا در چه سطح زیادی در اینترنت پخش می شه و حتی در حالت پیشرفته ای این اطلاعات در اختیار سرویسای جاسوسی قرار می گیرن.

به نشوته گاردین این اطلاعات دید هم از راه “ادوارد اسنودن” مامور قبلی سازمان سیا، در اختیار این روزنامه قرار گرفته.

در اسنادی که قبل از این از راه اسنودن افشا شده بود مشخص گردید که آمریکا و انگلیس با کنترل فیبرهای نوری، به حجم خیلی از اطلاعات موجود در این فیبرها دسترسی دارن و فعالیتای اینترنتی و حتی مکالمات تلفنی افراد در نقاط جور واجور جهان زیر ذره بین جاسوسان قرار داره.

براساس این اسناد، آژانس امنیتی ملی آمریکا دستگاهی مثل نقشه های هواشناسی تولید کرده که با کلیک کردن روی هر کشور و یا شهر، تموم اطلاعات آدمایی که در اون لحظه در حال به کار گیری اینترنت و یا صحبت تلفنی هستن در اختیار ماموران امریکایی قرار میگیره.

دسترسی به این حجم گسترده اطلاعات موجب شده تا آمریکا فقط تو یه ماه بیشتر از ۹ میلیون بسته اطلاعاتی فقط از یه کشور جمع آوری کنه. از اول تابستون سال جاری ادوارد اسنودن، مامور قبلی سازمان سیا، که به هنگ کنگ فرار کرده بود، مبادرت به افشا کردن اسنادی کرد که این اسناد از جاسوسی گسترده آنلاین آژانس امنیت ملی آمریکا از کشورای جور واجور و رصد مکالمات تلفنی و فعالیتای اینترنتی اونا حکایت داشت.

جاسوسی از کشورای جور واجور، فقط محدود به کشورهایی که واشنگتن با اونا مشکل داره نیس، بلکه تموم همپیمانان آمریکا از جمله آلمان، پاکستان، اسپانیا و دیگه کشورای اروپایی و حتی مقر اتحادیه اروپا هم در فهرست اهداف جاسوسان آمریکایی قرار دارن.

“آنگلا مرکل” بالاترین جایگاه بزرگ آلمان، “دیلما روسف” رئیس جمهور برزیل، و روسای جمور دیگه کشورای آمریکای لاتین از جمله چهره های سرشناسی هستن که مکالمات تلفنی و فعالیتای اینترنتی اونا در سالای گذشته به صورت مرتب از طرف جاسوسان آمریکایی رصد می شد.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید