امنیت بین المللی

امنیت بین المللی

مفاهیم

مبحث اول:
سازمان ملل متحد و شکل گیری آن
گفتار اول:
مذاکرات مقدماتی
ناکامی جامعه ملل در جلوگیری و پیشگیری از ایجاد جنگ جهانی دوم، منجر شد که ایجاد یک سیستم همکاری بین المللی کارآمد به منظور حفظ جهان در برابر جنگ بیش از پیش ضروری قلمداد گردد. سازمان ملل متحد توسط قدرتهای فاتح جنگ جهانی دوم تشکیل و پا به عرصه بین الملل گذاشت.
مذاکرات مقدماتی و نخستین گام در زمینه تشکیل سازمان ملل متحد صدور اعلامیه بین المتحدین بود این اعلامیه در 12 ژوئن سال 1941 در کاخ سنت جیمز در لندن توسط نمایندگان کشورهای استرالیا، اتحادیه آفریقای جنوبی، بریتانیا، زلاندنو، کانادا و تعداد دیگری از کشورها امضاء شد. امضاء کنندگان این اعلامیه براین مطلب تاکید داشتند که اساس واقعی صلح پایدار در سایه همکاری همه جانبه ملتهای آزاد، در جهانی فارغ از خطر تجاوز و جهانی که مردم آن از امنیت اقتصادی و اجتماعی برخوردار و بهره مند باشند، امکانپذیر خواهد بود و قصد و هدف خود را همکاری با یکدیگر و نیز با سایر ملتهای آزاد اعلام داشتند و معتقدند که ما مردم ملل متحد با تصمیم به محفوظ داشتن نسل های آینده از بلای جنگ و با اعلام مجدد ایمان به حقوق اساسی بشر و به حیثیت و ارزش شخصیت انسانی و تساوی حقوق بین مرد و زن و رعایت حقوق بین ملت ها اعم از کوچک و بزرگ و ایجاد شرایط لازم برای حفظ عدالت و احترام به الزامات ناشی از عهدنامه ها و سایر منابع حقوق بین المللی و کمک و ترقی اجتماعی و شرایط زندگی بهتر با آزادی بیشتر.

منشور آتلانتیک:
در مرحله بعد، آمریکا و انگلیس اعلامیه ای را امضاء کردند که سیاست ملی دو کشور را بیان می نماید این اعلامیه به منشور آتلانتیک معروف است که بر ضرورت تامین امنیت و آسایش همگانی و عمومی برای انسانها در دنیای بدون تسلیحات و جنگ تاکید داشت که در این منشور دو کشور یاد شده بر ایجاد یک سازمان بین المللی تاکید داشتند.

اعلامیه ملل متحد:
این اعلامیه گام بعدی در زمینه تشکیل سازمان ملل متحد می باشد که در اول ژانویه 1942 با ورود آمریکا به جنگ نمایندگان 26 کشور که علیه دولتهای آلمان، ایتالیا و ژاپن که به دولت های محور معروف بودند اعلان جنگ داده بودند، ضمن پذیرفتن اصول منشور آتلانتیک، خواستار همکاری همه جانبه دولتهای درگیر تا شکست کامل دولتهای محور، اعلامیه ملل متحد را در واشنگتن امضاء کردند که در این اعلامیه عبارت ملل متحد به پیشنهاد روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا انتخاب شد.

کنفرانسهای مسکو و تهران:
یکی دیگر از گام های بلند به منظور تاسیس سازمان ملل، کنفرانس های مسکو و تهران بود. در کنفرانس مسکو که در 30 اکتبر 1943 تشکیل گردیدوزرای خارجه کشورهای آمریکا، شوروی، انگلستان و چین بر لزوم تاسیس یک سازمان بین المللی تاکید داشتند و معتقد بودند این سازمان باید بر اساس اصل حاکمیت کشورهای صلح دوست استوار باشد و از آمادگی لازم برای عضویت کلیه کشورهای کوچک و بزرگ برخوردار باشد و به منظور صلح و امنیت بین المللی ایجاد گردد.
در کنفرانس تهران نیز که در اول دسامبر 1943 تشکیل گردید. روسای جمهور سه کشور آمریکا، شوروی و انگلستان یعنی به ترتیب روزولت و استالین و چرچیل یک ماه پس از کنفرانس مسکو، طی نشستی در تهران اعلام کردند که ما کاملا بر مسئولیت بزرگی که بر دوش ما و کلیه ملل متحد، برای بوجود آوردن صلحی که براساس حسن نیت توده های عظیم ملت های جهان استوار باشد واقف هستیم صلحی که هرگونه وحشت از جنگ را برای چندین نسل برطرف سازد.

گفتار دوم:

مذاکرات نهایی
کنفرانس دامبارتن اوکس:
این کنفرانس یکی دیگر از گام های تاسیس سازمان ملل متحد می باشد که در سال 1944 در ویلایی در شهر واشنگتن به نام دامبارتن اوکس تشکیل شد این کنفرانس در دو مرحله تشکیل شد. در مرحله اول مذاکرات میان نمایندگان آمریکا، شوروی و انگلیس صورت گرفت و در مرحله دوم، نمایندگان آمریکا، انگلیس و چین با هم به گفتگو پرداختند که حاصل توافق آنان راه حل های عملی تر برای مدیریت دنیای پس از جنگ با عنوان سازمان های بین المللی عمومی بود. دراین کنفرانس، درباره ی اهداف و اصول سازمان بین المللی مورد نظر، عضویت و ارکان اصلی آن و پیش بینی های لازم برای حفظ صلح و امنیت بین المللی و برای همکاری اقتصادی و اجتماعی بین المللی، توافق هایی به عمل آمد که به موجب این کنفرانس مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین المللی را بر عهده شورای امنیت که رکن مهم و حساس سازمان ملل می باشد. گذاشتند که تمامی پنج قدرت بزرگ یعنی چین، فرانسه، شوروی، انگلیس و آمریکا می بایستی در آن دارای نمایندگانی دائم باشند. هرچند در خصوص نحوه و چگونگی رای گیری در شورای امنیت توافقی حاصل نشد.

کنفرانس یالتا:
این کنفرانس با شرکت سران سه کشور آمریکا، شوروی و انگلیس در یازدهم فوریه سال 1945 تشکیل شد که هدف آن تصمیم گیری نهایی درباره مسائل مورد اختلاف بوده است. در کنفرانس یالتا، قدرتهای بزرگ که پیروزی را بسیار نزدیک می دیدند، ضمن حل اختلاف های خود، توافق های کنفرانس دامبارتن اوکس را تکمیل کرده و به شورای امنیت در سازمان بین المللی عمومی، حق و تو واگذار کردند و بدین ترتیب سرنوشت جهان را به منافع خود پیوند زدند.
در اعلامیه کنفرانس یالتا چنین آمده است. . . ما موافقت کرده ایم که باید کنفرانسی با شرکت ملل متحد در تاریخ پنجم آوریل 1945 در سانفرانسیسکو تشکیل شود تا منشور این سازمان را طبق روشهایی که در گفتگوهای دوستانه ما در دامبارتن اوکس پیشنهاد شده تهیه کند.

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

کنفرانس سانفرانسیسکو:
این کنفرانس در پی دعوت نامه هایی که برای ملتهای درگیر جنگ با دولت های محور ارسال شد. در شهر سانفرانسیسکو واقع در آمریکا با حضور پنجاه کشور متحد تشکیل شد.
علیرغم توافق های قبلی دولت های قبلی به ویژه قدرتهای بزرگ موضوعات مورد بحث آنان در چهار محور تقسیم بندی شد و هریک مورد به عنوان یک کمیسیون جداگانه مورد بحث قرار گرفت.
کمیسیون اول: به مقاصد عمومی سازمان، اصول و عضویت آن، دبیرخانه و اصلاحات منشور پرداخت.
کمیسیون دوم: مامور مطالعه اختیارات و مسئولیت های مجمع عمومی شد.
کمیسیون سوم: مطالعه درباره ی شورای امنیت را بعهده گرفت.
کمسیون چهارم: به مطالعه اساسنامه دیوان بین المللی دادگستری پرداخت.
هرچند که در این کنفرانس سایر کشورها واگذاری حق وتو به پنج عضو دائمی را مغایر با اصل تساوی حاکمیت کشورها مورد انتقاد قرار دادند اما سرانجام نمایندگان پنجاه دولت شرکت کننده در کنفرانس در تاریخ 25 ژوئن 1945، به اتفاق آراء منشور ملل متحد را امضا کردند و سازمان ملل متحد را بوجود آوردند.
نخستین شورای عمومی سازمان ملل متحد با حضور 51 نماینده از کشورها در 10 ژانویه 1946 در لندن تشکیل شد و پس از چهار سال یعنی 24 اکتبر سال 1349 پس از به اجرا گذاشتن منشور سازمان ملل متحد، اجلاسی در نیویورک و در مقر اصلی سازمان ملل متحد افتتاح شد تا طی مراسمی مقر اصلی سازمان ملل به دنیا معرفی شود.
بنابراین نکته قابل اشاره اینکه منشور سند تشکیل دهنده سازمان ملل متحد است که حقوق و تعهدات کشورهای عضو را تعیین و ارگانها و شیوه کار ملل متحد را مشخص می کند.
در هر حال منشور به عنوان معاهده ای بین المللی، اصول عمده روابط بین الملل از برابری حاکمیت کشورها گرفته تا جلوگیری از استفاده از زور و روابط بین الملل به هر شیوه مغایر با اهداف ملل متحد را تدوین کرده است.
منشور شامل یک صفحه مقدمه، نوزده فصل و 111 ماده می باشد.

گفتار سوم:
ارکان، و اهداف و اصول سازمان ملل متحد
الف) ارکان سازمان ملل متحد
طبق ماده 7 منشور ملل متحد ارکان اصلی سازمان ملل متحد به شرح ذیل می باشد:
1- شورای امنیت
2- مجمع عمومی
3- شورای اقتصادی و اجتماعی
4- دیوان بین المللی دادگستری
5- دبیرخانه
6- شورای قیمومت
تمامی ارکان سازمان ملل متحد در مقر ملل متحد در نیویورک قرار دارند، مگر دیوان بین المللی دادگستری که محل آن در شهر لاهه هلند است و موسسان سازمان ملل متحد دستور کار گسترده ای که مستلزم سعی و کوشش بسیار بود برای این سازمان جهانی جدید تهیه کردند.

ب) اهداف سازمان ملل متحد؛
طبق ماده 1 منشور ملل متحد، سازمان ملل متحد چهار هدف مرتبط به هم را دنبال و در دستور کار و سرلوحه فعالیت های خود قرار می دهد و آن عبارتند از:
1- حفظ صلح و امنیت بین المللی.
2- ایجاد روابط دوستانه میان ملتها بر اساس رعایت حقوق برابر و خود مختاری مردمان و اتخاذ تدابیر لازم به منظور تحکیم صلح بین المللی
3- تحقق همکاری های بین المللی در مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بشر دوستانه همزمان با ترویج حقوق بشر.
4- عمل کردن به عنوان مرکزی برای همسو کردن اقدامات دولتها در دستیابی به این اهداف مشترک. اعضای سازمان ملل متحد در تعقیب اهداف و مقاصد مورد اشاره در ماده اول منشور، بر طبق اصول هفتگانه ذیل عمل خواهند کرد.

1- سازمان برمبنای اصل تساوی حاکمیت کلیه اعضاء آن قرار دارد.
2- کلیه اعضاء به منظور تضمین حقوق و مزایای ناشی از عضویت، تعهداتی را که به موجب این منشور بر عهده گرفته‌اند با حسن نیت انجام خواهند داد.
3- کلیه اعضاء اختلافات بین‌المللی خود را به شیوه های مسالمت‌آمیز به طریقی که صلح و امنیت بین‌المللی و عدالت به خطر نیافتد، حل خواهند کرد.
4- کلیه اعضاء در روابط بین‌المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر دولتی یا از هر روش دیگری که با اهداف ملل متحد مباینت داشته باشد خودداری خواهند نمود.
5- کلیه اعضاء در هر اقدامی که سازمان برطبق این منشور به عمل آورد به سازمان همه گونه مساعدت خواهند کرد و از کمک به هر دولتی که سازمان ملل متحد علیه آن اقدام احتیاطی یا قهری به عمل می‌آورد خودداری خواهند نمود.
6- دولت هایی که عضو ملل متحد نیستند تا آنجا که برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است بر طبق این اصول سازمان از آنها مراقبت نماید.
7- هیچ یک از مقررات مندرج در این منشور، ملل متحد را مجاز نمی‌دارد در اموری که ذاتاً جزو صلاحیت داخلی هر دولتی است دخالت نماید و اعضاء را نیز ملزم نمی‌کند که چنین موضوعاتی را تابع مقررات این منشور قرار دهند.

ج: اصول سازمان ملل متحد؛
1- اصل برابری حاکمیت اعضاء
2- اصل حسن نیت در اجرای تعهداتی که کشورهای عضو به موجب این منشور به عهده گرفته اند.
3- اصل حل اختلاف بیت المللی به طرق مسالمت آمیز
4- اصل عدم تهدید به زور یا عدم استعمال آن به هر نحو که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد.
5- اصل همراهی و همکاری کشورهای غیر عضو سازمان به اجرای این اصول
6- اصل حمایت از اقدامات سازمان ملل متحد
7- اصل عدم مداخله در اموری که داتا در صلاحیت ملی کشورهاست.

فصل دوم
ساز
مانهای بین المللی

گفتار اول:
تاریخچه سازمان های بین المللی
داد و ستد و تجارت جهانی و ارتباطات روز افزون بین المللی، علل پیدایش و توسعه سازمان های بین المللی بوده است.
مکانیسم های ارتباطی و پیشرفت های روزافزون ارتباطات و گسترش تجارت جهانی منجر شد تا ایجاد یک سازمان و یا نهادهایی توام با مقررات و ضوایط خاص حاکم بر آن بیش از پیش مورد نیاز احساس گردد بعنوان مثال کنسول یکی از نهاد هایی است که مردم یونان و روم باستان ب

دیدگاهتان را بنویسید